MAX MOSLEY

Orgije, svastike, bolidi i tabloidi: Uveo revoluciju u automobilizam, no pamte ga po skandalima

Max Mosley
 CARL COURT/AFP
Kontroverznog bivšeg šefa Formule 1 nisu srušile ni obiteljske veze s Hitlerom ni bizarni seks-skandali

Bivši šef Formule 1 Max Mosley, čovjek čiji je život desetljećima bio isprepleten s automobilizmom i Formulom 1, preminuo je u ponedjeljak u svom londonskom domu u 81. godini, prenose svjetski mediji. Vijest je potvrdila i organizacija kojoj je dugo bio na čelu. Mosley se borio s rakom, a povijest će ga, osim po angažmanu u Formuli 1, pamtiti i po brojnim kontroverzama koje su ga pratile tijekom njegova upravljanja Međunarodnom automobilističkom federacijom (FIA) dugih šesnaest godina, ali i kasnije.

Svemu unatoč, Mosley je do kraja života ostao jedna od najvažnijih ličnosti u povijesti Formule 1.

image
Eric Estrade/Afp/Profimedia

Tužio tabloide

Kao najveća kontroverza u njegovoj biografiji, ističe se skandal s objavom fotografija i videozapisa sado-mazo orgija koje je utjecajni i moćni Mosley organizirao u društvu pet prostitutki. Materijale je objavio News of the World, a Mosley ih je kasnije - tužio. Tužbu je i dobio, na račun neovlaštene objave privatnih informacija. Sud nije pronašao dokaze o tome da je njegov čin bio na bilo koji način povezan s nacizmom, a sudac Justice Eady je rekao da se objavljivanje snimke seksualnog čina ne može obraniti javnim interesom. Nakon svega je Max Mosley dobio i odštetu od 60.000 funti.

image
Max Mosley
Leon Neal

Na snimkama i fotografijama koje je 2008. godine objavio spomenuti tabloid pod naslovom "bolesne nacističke orgije", Mosley je "uhvaćen" u krajnje bizarnom izdanju seksualnog perverznjaka. Sado-mazohistički video prikazivao ga je u crnoj odori zloglasnog Wehrmachta. Mosley je, logično, odmah bio optužen kao simpatizer nacizma, jer seksualna je seansa bila začinjena nacističkom ikonografijom. Tijekom orgija, Mosley je igrao ulogu zapovjednika u koncentracijskom logoru. Bičevao je djevojke odjevene u uniforme, ali ne nacističke, nego one kakve su nosili zatvorenici u Auschwitzu. Video orgija traje pet sati, a perverzne Mosleyjeve uključivale su i pretraživanje kose djevojaka, u potrazi za ušima.

Mosley se nakon neugodnog incidenta branio privatnošću. Na presicama je govorio da svatko ima pravo na privatni seksualni život.

image
Medisjki napisi o seks skandalu

Pravo na seks

- Mnogi ljudi, možda, u seksu rade nešto što se meni ne sviđa. Sve što ja mogu od njih zatražiti, jest da to ne rade preda mnom i da budu sigurni da svi uključeni pristaju na to što se već radi. I to je kraj. Kad sam ja bio mali, kriminalizirala su se brojna drugačija spolna ponašanja. Recimo, homoseksualni odnos, pa i neki drugi odnosi, čak između muškarca i žene. Ali, svijet je otišao naprijed - govorio je tada u svoju obranu kontroverzni Mosley.

Inače, Mosley je u videu davao naredbe podčinjenim prostitutkama na njemačkom jeziku. U kombinaciji s njegovom nacističkom odorom, stvar je za mnoge bila vrlo jasna. No, Mosley je tvrdio da nije govorio njemački jer je obožavatelj nacizma, nego zato što taj jezik "grubo zvuči".

image
Medisjki napisi o seks skandalu

Seksualnoj revoluciji i slobodama unatoč, javnost je bila sablažnjena. Mosleyju, pak, nije pomagala ni činjenica da je njegov otac Oswald Mosley bio osnivač Britanske fašističke unije i prijatelj Adolfa Hitlera. Njegov otac Oswald imao je aristokratske korijene, kao i njegova majka Diana Mitford, koja se za Mosleyja udala 1936. u kući Josepha Goebbelsa i u prisutnosti samog Adolfa Hitlera.

Nakon objave videa, svi su se digli na noge i zatražili Mosleyjevu ostavku, a posebno glasne bile su židovske udruge.
Iako je nanio tešku štetu organizaciji i nepovratno osramotio sam sebe i svoju obitelj, Mosley nije htio otići. Više se puta nakon incidenta ispričao, naglasivši da mu najviše smeta što ga se "povezuje s nacizmom" jer mu je "nacistička tematika sama po sebi odvratna", ali nije htio dati ostavku.

image
Skica sa suđenja Mosleyju
Âphotonews/Topfoto/Topfoto/Profimedia

Pritisci su stizali sa svih strana, a moćnog šefa formule 1 odrekli su se i mnogi ljudi iz automoto svijeta. No, na glasanju o njegovu povjerenju dobio je 103 od 109 glasova delegata te je tako ostao na čelu FIA-e do listopada 2009. Nakon što mu je istekao mandat na čelu Međunarodne automobilističke federacije, nije se više kandidirao za tu funkciju. No, objavio je rat medijima, kod kojih zbog toga nije bio omiljen. Mosley je bio među predvodnicima u kampanji za oštriju kontrolu medija, koji su ga nazivali "protivnikom slobodnih medija".

image
Max Mosley
Paul Grover/Shutterstock Editorial/Profimedia

Prije šefovanja organizacijom, Mosley je bio amaterski vozač. Bio je pravnik po struci, no volio je brzinu pa se našao u Formuli 2. Bio je osnivač i suvlasnik F1 momčadi March Engineering (1969.). U oktanskom cirkusu postao je predstavnik Udruge konstruktora Formule 1 u FIA-i zajedno s Berniejem Ecclestoneom, dugogodišnjim poslovnim partnerom koji je za BBC i potvrdio Mosleyjev odlazak.

Testovi sigurnosti

Nastupao je i 1968. godine na VN Njemačke, kad je život izgubio veliki Jim Clark, britanski vozač i dvostruki svjetski prvak Formule 1 u sezonama 1963. i 1965. Nakon što je tragično otišao još jedan velikan sporta, legendarni Brazilac Ayrton Senna koji je poginuo 1994. tijekom utrke VN San Marino, Mosley je pokrenuo široku reformu sigurnosti u sportu. Dvije godine kasnije, 1996. godine, Mosley je vodio uspješnu FIA-inu kampanju za modernizaciju i jačanje standarda EU o ispitivanju sudara u prometu i utrkivanju.

image
Max Mosley, 2009.
Alan Davidson/Goff Photos/Profimedia

Prvi je put na čelo FIA-e Mosley zasjeo 1993. godine. Kasnije su ga čak tri puta ponovno birali za predsjednika FIA-e - 1997., 2001. i 2005. - svaki put bez ikakvog protivljenja. Kad je na kraju i nakon incidenta s orgijama odlučio odstupiti 2009. godine, odnosno ne kandidirati se za novi mandat, Mosley je podržao Francuza Jeana Todta kao svog nasljednika, a kao i mnogi prije njega, nedugo zatim imenovan je počasnim predsjednikom FIA-e. Todt je, inače, još na toj poziciji, a nedavno je posjetio i Zagreb u sklopu WRC utrke u Hrvatskoj.

Bivši šef Formule 1 Bernie Ecclestone također je komentirao vijest o njegovoj smrti.

image
Keystone Press Agency/Zuma Press/Profimedia

- Max mi je bio poput obitelji. Bili smo poput braće. Na neki način mi je i lakše jer je predugo patio - rekao je Ecclestone, dodavši da je Mosley učinio puno dobrih stvari ne samo za motosport, nego i za automobilsku industriju.

- Bio je vrlo dobar u inicijativama za proizvodnju sigurnih automobila u prometu - komentirao je Ecclestone. Aktualni predsjednik FIA-e Jean Todt putem Twittera poručio je da je tužan zbog Mosleyjeve smrti te je rekao da je riječ o čovjeku koji je povećao sigurnost na stazama i cestama.

image
Max Mosley sa Lewisom Hamiltonom i Sebastienom Loebom
Abaca/Abaca Press/Profimedia

- Duboko me rastužila smrt Maxa Mosleyja. Bio je glavna figura u F1 i motosportu. Kao predsjednik FIA-e već 16 godina, snažno je pridonio jačanju sigurnosti na stazama i cestama. Cijela FIA zajednica odaje mu počast. Naše misli i molitve su s njegovom obitelji - napisao je Todt.

Kao svoju najveću ostavštinu i sam Max Mosley često je navodio EuroNCAP, program testiranja sigurnosti automobila u slučaju sudara. Danas je takvo testiranje standard, a upravo kontroverzni Mosley bio glavna figura u njegovu uvođenju.

image
Rui Vieira/Pa Images/Profimedia
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. travanj 2024 09:47