
Fizičar i popularizator znanosti dr. Ivica Aviani na svom se Facebook zidu osvrnuo na raspad električne mreže na Pirinejima,
koji je pogodio milijune korisnika:
- Od jučer svjedočimo potpunom raspadu električne mreže Portugala i Španjolske koji je rezultirao potpunim mrakom te paralizom proizvodnje, prometa i komunikacije. Što je tome uzrok još se ne zna, ali malo je vjerojatno da su ovako veliku nestabilnost mreže izazvale oscilacije u fizičkim svojstvima dalekovoda zbog brzih promjena temperature atmosfere. Temperatura atmosfere mijenja se u satima, a napon mreže u stotinkama sekunde”, piše Aviani.
Navodi da je električna mreža jedan od najkompleksnijih sustava izrađenim ljudskim radom, koji povezuje izvore i potrošače električne energije na velikim udaljenostima i između različitih država.
- Glavni izvori u električnoj mreži su elektrane u kojima voda, vodena para ili vjetar pokreću generatore izmjenične struje. Da bi taj sustav funkcionirao, svi generatori moraju raditi u istome ritmu, odnosno biti savršeno sinkronizirani, poput izvođača programa na nekom sletu. Svakodnevno se na tu mrežu priključuju stari ili novi generatori ili se iskapčaju postojeći, primjerice radi remonta.
PROČITAJTE VIŠE Portugalci otkrili uzrok nestanka struje: Riječ je o rijetkom fenomenu
Prilikom priključivanja dodatnog generatora potrebno je uskladiti njegovu brzinu vrtnje (frekvenciju), te visinu i fazu vršnog napona tako da budu sasvim jednake onima u mreži. To je proces koji zahtijeva vrijeme. I mala razlika u naponu između generatora i mreže stvara velike struje te može oštetiti generator i izazvati nestabilnost u mreži. Nakon uspješnog priključivanja, mreža spontano preuzima kontrolu nad brzinom vrtnje generatora i zaključava njegovu brzinu vrtnje na mrežnu frekvenciju. Ako se isključi glavni pogon generatora, generator će se nastaviti okretati kao sinkroni motor, pokretan električnom energijom iz mreže. Dodavanjem snage primarnog pogona, generator će početi stvarati energiju i pumpati je u mrežu. Sve ovo se odvija bez promjene brzine vrtnje generatora. Tajna ovakvog načina rada je u tome što su sinkroni generatori izmjenične struje ujedno i sinkroni elektromotori”, pojašnjava Aviani.
Naglašava da se upravljanje mrežom svodi na usklađivanje proizvodnje s potrošnjom energije i osiguravanje optimalnog opterećenja dalekovoda.
- Vidimo da između svih generatora na mreži postoji jaka pozitivna povratna veza koja ih sinkronizira. Jaka povratna veza ima svoje velike prednosti, ali i mane. Dobar primjer je pojava mikrofonije na nekom ozvučenom predavanju. Sustav mikrofon, pojačalo i zvučnik omogućuje nam da dobro čujemo predavača. Ali, ako je mikrofon preblizu zvučnika, zvučnik šalje u mikrofon pojačani šum, mikrofon ga šalje u pojačalo, a pojačalo u zvučnik. Tako se zatvara krug koji dovodi do sve većeg pojačavanja šuma i u konačnici do pojave mikrofonije. Pretpostavljam da se nešto slično dogodilo s električnom mrežom u Portugalu i u Španjolskoj. Zbog poremećaja u sinkronizaciji vjerojatno se poremetila zajednička ‘osovina‘, smatra Aviani.
Cijeli status uglednog fizičara pročitajte ovdje:
Komentari
2