ZAGREB - Đaja, a da šutnem ja.
- Ma, može, nema problema.
Ovaj dijalog odigrao se u 61. minuti utakmice Jugoslavija - Zair na Svjetskom prvenstvu 1974. godine. Na stadionu u Gelsenkirchenu Jugoslavija je već vodila 6-0, a slobodni udarac s vrha lijeve strane šesnaesterca spremao se izvesti Dragan Džajić.
- Bila je to moja pozicija, a Brane je isto bio levak. Pitao me može li da šutne i ja sam mu prepustio izvođenje tog udarca - prisjeća se Dragan Džajić.
Brane Oblak je odvalio loptu koja je prošla pokraj tri nezainteresirana igrača u živom zidu, golman Muamba se lijeno opružio i odbio loptu u sam desni kut. Bio je to gol za 7:0. Četiri minute kasnije i Ilija Petković je zabio, Muambu je zamijenio Ndimi, ali i njemu je u 81. minuti svoj treći gol zavukao Bajević. Za 9:0, drugu najveću pobjedu na svim Svjetskim prvenstvima u nogometu (rekord drže Mađari sa 10-1 pobjedom protiv Salvadora 1982. godine).
Iako je rekord opasno visio u ponedjeljak dok su Portugalci punili mrežu Koreanaca, Đajić kaže kako nije strepio hoće li biti srušen.
- Nisam, što bih strepio. Pa rekordi su tu da se ruše. I ja sam bio rekorder po broju nastupa. Kako sam ja prestigao nekoga, tako su kasnije drugi mene - rekao nam je Đajić. Oko toga gola godinama su se u medijima provlačile različite priče pa smo iskoristili priliku i pitali Đajića: - Je li istina da ste se posvađali s Oblakom oko izvođenja slobodnjaka ili oko penala pa niste pričali godinu dana?
- Ma, kakva svađa. To su izmišljotine. Mi smo bili složna ekipa. Nismo mi Francuzi pa da se svađamo - rekao nam je Đajić.
Riječ-dvije o Africi. I kod njega je, nakon pobjede protiv Njemačke, zavladao optimizam oko plasmana Srbije u osminu finala.
- Bilo bi šteta to sada prokockati. Ali znate kako je to kod nas, mi smo kao i uvek - nikad se ne zna - kaže Džajić.
Dakako, priču o svađi oko slobodnog udarca morali smo provjeriti i kod Brane Oblaka. I saznali smo da Džajićeva interpretacija o harmoničnim odnosima u jugoslavenskoj reprezentaciji baš i ne odgovara istini.
- Stvarno vam je Džajić to rekao? Paaa, nije bilo baš tako - smije se Oblak i objašnjava: - Bio je prekršaj na meni negdje pred kaznenim prostorom, Džajić je namjestio loptu i pogodio za 3-0, ako se dobro sjećam. Onda je pred kraj utakmice Džajić iznudio faul, namjestio se da ponovo izvede slobodnjak, ali ja sam se bez pitanja zaletio, puknuo i pogodio za naš sedmi gol. Bio je strašno ljut na mene, nakon toga dosta dugo nismo razgovarali.
U ponedjeljak je Portugalcima procurilo, bili su blizu vašeg rekorda?
- Odigrali su izvanredno drugo poluvrijeme, a više od rezultata njihove navijače trebala bi ohrabriti Ronaldova partija. Valjda prvi put u karijeri on je odigrao utakmicu za svoju državu, a ne za sebe. Surađivao je sa suigračima, prilazio na dodavanja, trčao, gurao ih u prilike. Cristiano Ronaldo u takvom izdanju može Portugalce daleko odgurati.
Sve u svemu, nakon ove dvije različite intepretacije oko svađe zbog izvođenja slobodnjaka preostaje nam samo zaključiti da su obojica ostali dobri Miljanovi učenici.
Deset najvećih pobjeda na SP-ima:
1. Mađarska - Salvador 10-1
Španjolska 1982.
2. Mađarska - Južna Koreja 9-0
Švicarska 1954.
3. Jugoslavija - Zair 9-0
Zap. Njemačka 1974.
4. Švedska - Kuba 8-0
Francuska 1938.
5. Urugvaj - Bolivija 8-0
Brazil 1950.
6. Njemačka - Saudijska Arabija 8-0
Koreja/Japan 2002.
7. Turska - Južna Koreja 8-0
Švicarska 1954.
8. Urugvaj - Škotska 7-0
Švicarska 1954.
9. Poljska - Haiti 7-0
Zap. Njemačka 1974.
10. Portugal - Sjeverna Koreja 7-0
Južna Afrika 2010.
18. lipnja 1974.
Jugoslavija - Zair 9-0
Strijelci: 1-0 Bajević, 2-0 Džajić, 3-0 Šurjak, 4-0 Katalinski, 5-0 Bajević, 6-0 Bogićević, 7-0 Oblak, 8-0 Petković, 9-0 Bajević
Jugoslavija je nastupala u sastavu: Enver Marić, Ivan Buljan, Enver Hadžiabdić, Josip Katalinski, Vladislav Bogićević, Ilija Petković, Branko Oblak, Ivica Šurjak, Jovan Aćimović, Dragan Džajić, Dušan Bajević
Izbornik: Miljan Miljanić
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....