Kad cijevi od susjeda iznad uništavaju stan

Živim na prvom katu stambene dvokatnice stare gradnje. Iznad mene stanuje susjeda koja je u jesen 2007. obnovila instalacije u svojoj kupaonici, ali postoježe vertikale nije obnavljala i tu nastaje problem. Svojim novim odvodom oštetila je staru i dotrajalu vertikalu iz koje curi po mojim zidovima. Nakon neuspješnog razgovora o popravku, jer njoj ne curi, obratila sam se Gradu jer se ispod mene nalazi poslovni prostor u njihovu vlasništu, na što su mi promptno odgovorili dopisom u kojemu joj nalažu trenutačnu sanaciju. Ona, naravno, pristaje, ali ništa ne poduzima. Nakon toga odlazimo sanitarnom inspektoru jer su se na zidu počele pojavljivati naslage gljivica, a s obzirom na to da u stanu boravi i malo dijete, bojim se zaraze. Sanitarni inspektor tvrdi da nema pravo ulaska na tuđi posjed te da je prijavimo sudu. S obzirom na brzinu pravde, voljela bih to sanirati za života (imam 72 godine). Što mogu učiniti?



Slučajevi kao što je vaš, nažalost, čestali su i skoro svakodnevni. Vlasnicima stanova često se pojavljuju oštećenja u vidu mokrih zidova i stropova, tamnih mrlja u sanitarnim čvorovima ili pljesnivih površina koji su nastali curenjem iz vodovodnih ili kanalizacijskih cijevi iz susjednih stanova. Često ljudi zaboravljaju da su kupnjom nekretnina stekli prava, ali i obveze.



Prema Zakonu o vlasništvu, svaki kupac stana postao je vlasnik, osim svog posebnog dijela, i svih zajedničkih dijelova zgrade, i to u onolikom dijelu koliki je odnos vrijednosti njegova stana prema cijeloj zgradi. Taj se odnos naziva suvlasnički dio i svaki suvlasnik u odnosu na svoj suvlasnički dio participira u upravljanju, ali i održavanju zajedničkih dijelova zgrade.



Zajednički dijelovi zgrade su krov, fasada, stubište, lift te sve zajedničke instalacije od glavnog priključka u zgradi do razvoda u stan. Svako oštećenje zajedničkih instalacija struje, vode, kanalizacije ili plina mora se sanirati na teret svih suvlasnika proporcionalno njihovu vlasničkom udjelu. Svaka šteta nastala na instalacijama ili uređajima i potrošačima u stanu pada na teret vlasnika posebnog dijela, stana.



Često se stanari brane tvrdnjom da oni "nisu ništa radili po svojim cijevima i da je do curenja došlo bez njihova utjecaja, a osim toga, da njima samima ništa ne curi pa neka popravlja onaj kome probija vlaga".



Takva "logika" ne stoji, svatko je odgovoran za svoje instalacije, a isto je tako odgovoran za štetu koja nastane ostalim suvlasnicima i za štetu koja nastane na zajedničkim dijelovima zgrade ako se dokaže da je uzrok u njihovu stanu. Ako je vaša susjeda izvodila radove na zamjeni svojih instalacija vode, onda je ona odgovorna za nastalu štetu ako je prouzročena neispravnim radovima na njezinu razvodu ili ako je došlo do pogreške prilikom spajanja na glavni vod. Isključena je odgovornost jedino u slučaju ako je došlo do curenja glavnog zajedničkog voda na mjestu koje nema nikakve veze s njezinim radovima. Potrebno je hitno utvrditi u čemu je pogreška te je otkloniti jer se guranjem glave u pijesak može dogoditi da šteta višestruko nadmaši troškove popravka.



Nerijetko se dogodi da se voda, dok se suvlasnici nadmudruju tko je kriv, raširi kroz više etaža i stanova te tako nastane šteta od više desetaka tisuća kuna. Pravilo je da je za većinu proboja vode odgovoran vlasnik stana koji se nalazi iznad oštećenog. Predlažem vam da pozovete tvrtku za hitne intervencije s kojom vaš upravitelj zgrade ima sklopljen ugovor. Oni bi trebali brzo otkriti uzrok vlaženja te ga otkloniti.



Ako vaša susjeda ostane nekooperativna, preostaje vam jedino sudska tužba s prethodnim osiguranjem dokaza po sudskom vještaku. Uz svu hitnost postupka, to će potrajati, a šteta i troškovi u međuvremenu će porasti nekoliko puta. Onaj za koga se utvrdi da je prouzročio štetu, morat će je platiti, kao i sve nastale troškove.




Žarko Željko
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:13