Kupac je obvezan platiti 5% od kataloške vrijednosti auta

Premda se danas sve više ljudi odlučuje na kupnju rabljenih automobila kod renomiranih autokuća koje im obično daju šestomjesečnu ili jednogodišnju garanciju, još se uvijek vozila prodaju direktnom pogodbom između dvije fizičke osobe. Naravno, takva kupnja sadrži i dozu rizika jer nikad niste sigurni kupujete li mačka u vreći ili za svoj mukom stečeni novac dobivate dobar automobil.



Međutim, ako se odlučite za kupnju rabljenog automobila od druge osobe koja nije obveznik PDV-a (porez na dodanu vrijednost), dobro je znati određene obveze koje proizlaze iz sklapanja i potpisivanja kupoprodajnog ugovora. Pod uvjetom da ste se dogovorili s prodavateljem oko cijene za kupnju rabljenog automobila, slijedi sklapanje kupoprodajnog ugovora koji se ovjerava kod javnog bilježnika. Obično taj ugovor svojim potpisom ovjerava prodavatelj iako bi bilo puno bolje da obje strane potpišu spomenuti ugovor.



S kupoprodajnim ugovorom kupac odlazi u područni ured Porezne uprave gdje mu se izračunava porezna obveza koju je ovaj dužan platiti u roku od 15 dana. Taj rok počinje teći od datuma sklapanja kupoprodajnog ugovora, bez obzira na to kada je isti ovjeren kod javnog bilježnika.



Stopa kojom se oporezuje kupoprodaja rabljenog vozila (ista je stvar za rabljene motocikle i plovila) jedinstvena je i iznosi pet posto od vrijednosti automobila koji mijenja vlasnika. Međutim, da bi se izbjegle moguće mućke oko smanjenja ili čak izbjegavanja porezne obveze, temelj za izračunavanje poreza je katalog Centra za vozila Hrvatske koji se ažurira svakih šest mjeseci.



To je pojašnjeno u brošuri Ministarstva financija - Porezne uprave pod nazivom "Oporezivanje automobila, motocikala, plovila i zrakoplova", čiji je osnovni cilj educirati ljude kako bi znali koje poreze moraju platiti.



Naša je preporuka da se u kupoprodajni ugovor upisuje što realnija i točnija cijena, prema kojoj se automobil prodaje drugoj osobi, jer na taj način kupac može bez problema izračunati kolika će mu biti porezna obveza.



Ako stranke upišu cijenu manju od realne u kupoprodajni ugovor, stručne osobe u Poreznoj upravi, odnosno područnom uredu ili ispostavi, za osnovicu izračunava porezne obveze uzimaju parametre iz kataloga Centra za vozila Hrvatske. Međutim, ako se kupac i prodavatelj preračunaju, pa upišu veću cijenu od one koja stoji u Katalogu, obračun poreza od pet posto izračunava se na osnovu onog što piše u ugovoru.



Nakon što je u Poreznoj upravi, odnosno područnom uredu izračunata porezna obveza, kupac plaća spomenuti porez općini u kojoj ima prijavljeno prebivalište, odnosno prema adresi upisanoj na poleđini osobne karte. Ako kupac iz bilo kojeg razloga nije u mogućnosti platiti iznos porezne obveze u roku od 15 dana, onda mu se na taj iznos obračunava kamata od 15 posto godišnje.



Dakle, kamata mu se obračunava isključivo na poreznu obvezu, a ne na vrijednost kupljenog rabljenog automobila. Međutim, ako porezni obveznik "zaboravi" platiti porez, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 500 pa do čak 200.000 kuna.



Istodobno, porez od pet posto moraju platiti i tvrtke koje obavljaju prodaju "staro za novo". Naime, prilikom uzimanja u obzir vrijednosti starog u cijenu novog automobila, nužno je napraviti kupoprodajni ugovor s prodavateljem.



Dakle, fizička osoba prodaje rabljeno vozilo autokući, koja je potom dužna u roku od 15 dana platiti porez na osnovu proizašle obveze iz kupoprodajnog ugovora. U tim se situacijama događa da se pojave i veći iznosi porezne obveze, naročito kada je riječ o skupljim automobilima.



Izračun porezne obveze

Izračun porezne obveze vrlo je jednostavan kada se utvrdi realna cijena automobila koji je predmet kupoprodajnog ugovora. Pod uvjetom da je osobni automobil vrijedan 30.000 kuna, pet posto od tog iznosa bilo bi 1500 kuna (30.000 kn x 5% = 1500 kn) i to je porezna obveza koju kupac kao fizička osoba mora platiti u roku od 15 dana.



Darivanje osobnog vozila bez poreza

Kada je u pitanju darivanje rabljenog automobila (ista je stvar s rabljenim motociklom i plovilom) porez od pet posto ne plaća se jedino u slučaju kada roditelj daruje vozilo djetetu jer se radi o prvom nasljednom redu. U obrnutom slučaju, dakle kada netko od djece daruje osobni automobil jednom od roditelja u tom slučaju se plaća porez od pet posto. To je zbog toga öto je daroprimatelj u odnosu na darovatelja u drugom nasljednom redu, te prema odredbama Zakona o posebnim porezima na osobne automobile nije oslobođen porezne obveze.



U Poreznoj upravi - Područnom uredu Split saznali smo kako broj prijavljenih kupoprodajnih ugovora o rabljenim vozilima varira, tako da godišnje bude između 12.300 i 14.300 predmeta. S obzirom da se u gotovo 90 posto slučajeva radi o manjim autombilima poput Fiata Punta, Citroena Saxo, VW Golfa i sličnih, ni iznosi porezne obveze nisu odveć visoki.

U Splitu do 14.300 prijava



Zdravko Juričko
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
14. svibanj 2025 20:32