Liječnik mi je rekao da rak liječim keljom i kupusom

VALPOVO - Silva Pavošević (45), medicinska sestra valpovačke Hitne medicinske pomoći, svoju je tešku borbu za život počela prije devet godina kada joj je dijagnosticiran maligni melanom kože na lijevoj potkoljenici, operirana je na odjelu Kirurgije KB-a Osijek, te je tri godine bila pod terapijom tabletama Decaris koje su danas zastarjele u liječenju raka kože.



Zloćudna bolest ponovno ju je napala u veljači ove godine. Tada je pod prstima osjetila kvržicu na lijevoj preponi, a biopsijom je nažalost utvrđeno da je riječ o malignoj stanici koja je metastazirala.



Uslijedila je još jedna operacija u osječkoj bolnici, a u svibnju ju je kirurg KB-a Osijek dr. Želimir Orkić uputio na CT snimanje u zagrebačku Polikliniku za nuklearnu medicinu u Vinogradskoj da bi se utvrdilo jesu li se metastaze proširile dalje po tijelu, no na sreću nalaz je bio negativan.



Kako je Interferon jedini lijek za lječenje raka kože, dr. Jasmina Marić-Brozić, onkologinja u Vinogradskoj, preporučila je u sljedećih godinu dana terapiju Interferonom koji nije na listi HZZO-a, a troškovi iznose 15 tisuća kuna mjesečno, odnosno 180 tisuća kuna godišnje.



Za tročlanu obitelj Pavošević život se pretvara u pakao, jer unatoč tome što je uz pomoć prijatelja, valpovačkog Doma zdravlja gdje radi 22 godine i Osječko-baranjske županije uspjela prikupiti 13 tisuća kuna, što nije dovoljno ni za mjesečnu dozu Interferona, voditelj Onkološkog odjela KB-a Osijek doc. dr. sc. Damir Gugić, priča nam kroz suze nesretna Silva, odbija staviti pečat Onkološkog odjela na recept da bi u ljekarni mogla kupiti lijek, a doze lijeka trebala bi svakodnevno primati na tom odjelu?



- Svojim neljudskim odbijanjem doktor Gugić zapravo ne želi troškove mog liječenja na svom odjelu, a u ponedjeljak sam osobno bila kod njega. Ono što sam tamo doživjela ne bih nikome poželjela, stoga želim da javnost sazna što mi je doktor rekao.



U lice mi je rekao da Interferon nije lijek za rak kože, već samo stvara placebo efekt, te da je njegov kolega koji je imao tu bolest sebi umislio kako će se izliječiti kupusom i keljom i ozdravio je. Ravnodušnim glasom je nastavio govoriti kako je sve u Božjim rukama, da mogu umrijeti sutra, za mjesec, dva, deset-dvadeset godina, no netko mora umrijeti, te da ja na ovom onkološkom odjelu Interferon neću dobiti, a ni pečat na recept.



Da slučaj bude apsurdniji, liječnički konzilij KB-a Osijek je suglasan s preporukama zagrebačkih onkologa iz KB-a Sestre milosrdnice da se trebam liječiti Interferonom.



Liječnici iz osječkog HZZO-a zvali su dr. Gugića telefonom i rekli mu da stavi lijek na popis te ga uputili bolničkom liječničkom povjerenstvu koje donosi odluku o tome hoće li me primiti na Onkološki odjel. Novca za kupnju daljnjih doza nemam, osuđena sam na čekanje smrti, jer voditelj ne želi troškove na Onkološkom odjelu - ispričala je očajna Silva.





- Njezin slučaj je u postupku i za 2-3 tjedna trebao bi stići odgovor iz zagrebačke direkcije HZZO-a. Sve što je rekla nije istina, i to je njezina osobna interpretacija - kratko je rekao dr. Gugić, no spremno nam je objasnio da može tužiti za duševne boli sve one koji objave slučaj Silve Pavošević, te da je on predsjednik vinkovačke Udruge za promicanje prava zdravstvenih djelatnika Prav-zdrav.

G ugić: Mogu tužiti one koji to objave





Danijela Novak/EPEHA
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. siječanj 2026 00:20