Majka ne da prodati, a kredit nas guši

Suprug i ja već dvadeset godina živimo u obiteljskoj kući koju su gradili moji roditelji. Kako je bila nedovršena i pomalo dotrajala, prije četiri godine uz suglasnost roditelja podigli smo 80 tisuća eura kredita i uložili ih u uređenje. Otac mi je umro prije godinu dana te smo majka i ja naslijedile nekretnine: majka 3/4, a ja 1/4. Sada bismo suprug i ja preopterećeni kreditom (suprugova cijela plaća) željeli prodati imanje te kupiti stanove, no moja majka to ne dozvoljava. Ona nikada nije živjela u toj kući nego u kući u istom dvorištu.



Možemo li mi prodati svoj udio bez njenog pristanka ili dio otplate kredita prebaciti na njen teret?




Što se tiče odnosa s majkom-suvlasnicom, vi slobodno možete prodati svoj suvlasnički dio nekretnine. Ako je vraćanje kredita osigurano hipotekom na navedenoj nekretnini, onda ćete prilikom prodaje trebati regulirati odnose s bankom jer će to tražiti svaki kupac.



Dio vaših kreditnih obveza možete "prebaciti" na vašu majku samo uz ugovor u kojemu će i ona biti stranka. Ako želite da u tom dijelu vi izađete iz obveze prema banci, nužan je trostrani ugovor - vas, majke i banke.



Predlažem da pokrenete sudski izvanparnični postupak razvrgnuća suvlasništva. Možda će sam primitak sudskog poziva potaknuti majku da bude fleksibilnija i konstruktivnija u dogovorima zbog čega bi se predmet riješio sporazumno. Ako neće - onda će sud odrediti način razvrgnuća suvlasništva, pri čemu će prvenstveno trebati utvrditi je li moguća geometrijska dioba, tj. parcelacija nekretnine, etažiranje ili će se provoditi civilno razvrgnuće (prodaja).



Prije započinjanja radnji koje utječu na pravno ili faktično stanje nekretnine informirajte se u banci i proučite ugovor s bankom kako biste izbjegli mogućnost da prekršite obveze koje ste preuzeli ugovorom o kreditu.



Iz moga kupoprodajnoga ugovora o kupnji stana se vidi da smo kupili i potkrovlje u kojemu su bile izgrađene dvije sobe koje mi stalno koristimo. Taj prostor koristimo od samog useljenja. Vlasnik stana u prizemlju nam osporava vlasništvo potkrovlja.



Također nam pravi probleme zbog stubišta koje vodi u naš stan. Naglašavam da je on vlasnik polovice kuće, donjega dijela kuće, znači i tog stubišta. Iz glavnog ulaza u kuću je ulaz u njegov stan, a lijevo je stubište za naš stan. Mi nemamo drugi ulaz.     Molim za mišljenje.




- Iz ovih podataka se ne može dati određeni odgovor o vlasništvu nad potkrovljem. Za rješenje problema o vlasništvu bi mogla biti bitna dva pravila. Jedno je da se na temelju pravnog posla pravo vlasništva na nekretnini stječe upisom u zemljišnu knjigu. Drugo pravilo je da nitko na drugoga ne može prenijeti više prava nego što ga sam ima. U pitanju niste naveli na koji način vam drugi suvlasnik osporava suvlasništvo, pa pretpostavljam da je riječ samo o usmenom osporavanju i da nije pokrenuo sudski postupak.



Da bi se procijenilo imate li pravo na potkrovlje ili ono pripada svim suvlasnicima nekretnine, prvenstveno treba vidjeti izvadak iz zemljišne knjige za cijelu nekretninu (zemljište s kućom). Možda vi i vaš susjed uopće niste upisani u zemljišnu knjigu, možete biti upisani kao suvlasnici idealnog dijela cijele nekretnine ili kao vlasnici nekog posebnog dijela (npr. stana), koje suvlasništvo je povezano sa suvlasništvom cijele nekretnine itd. Treba proučiti i povijest promjena vlasništva u zemljišnoj knjizi i isprave pohranjene u zbirci isprava zemljišno-knjižnog odjela suda temeljem kojih su se vršile promjene u zemljišnoj knjizi.



Kako navodite da ste ugovorom o kupnji stana kupili i potkrovlje u kojemu su bile izgrađene dvije sobe, treba utvrditi na koji način bi prodavatelj od kojeg ste kupili nekretninu stekao pravo na taj dio nekretnine, zatim kada i kako je prodavatelj stekao posjed potkrovlja i izgradio dvije sobe, kako se pri tome držao drugi suvlasnik nekretnine (je li dao suglasnost, je li bio pasivan ili se protivio) i je li prodavatelj imao odobrenje nadležnog tijela za prenamjenu potkrovlja.



Ako stubište vodi do vašeg stana i to kao jedini pristup vašem stanu, onda je očito da namjena tog stubišta nije da ono bude pripadak tuđeg stana, nego da predstavlja zajednički dio nekretnine.



Da biste trajno riješili problem, vi suvlasnici nekretnine biste trebali provesti etažiranje. Najbolje je da sa odvjetnikom i arhitektom proučite mogućnost vašeg stjecanja vlasništva nad spornim dijelom nekretnine i provođenja etažiranja. Nakon toga odlučite hoćete li pokrenuti postupke radi upisa vašeg prava vlasništva na spornim dijelovima ili da održite sadašnje posjedovno stanje koje vam odgovara.




dipl. iur. Boris Makarović
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. prosinac 2025 05:28