Najveća lignja na svijetu mora u mikrovalnu pećnicu

WELLINGTON - Divovska lignja teška pola tone, koju su novozelandski ribari prije mjesec dana uhvatili na Antarktiku, morat će u mikrovalnu pećnicu - na odmrzavanje.



Golemo stvorenje zamrznuto je odmah nakon ulova, a znanstvenici najavljuju njezino odmrzavanje u velikoj mikrovalnoj pećnici jer procjenjuju da bi vanjsko meso moglo istrunuti dok bi se unutrašnjost divovske lignje otopila. Mikrovalna pećnica bi ubrzala proces otapanja. Još nije donesena konačna odluka o odmrzavanju.



Lignja teži 495 kilograma i duga je 50 metara, izmjereno je nedavno u Muzeju Novog Zelanda u Wellingtonu, nakon što je ranije procijenjeno da teži 450 kilograma.



Zasad nema planova da lignja završi na nečijem tanjuru, djelomice zbog toga što meso sadrži toliko amonijaka da bi imala okus sredstva za čišćenje podova. No, lignja će biti sačuvana zbog mnogo važnijeg razloga - vrlo vjerojatno je riječ o najvećoj lignji kad uhvaćenoj. Lignja koja se dosad smatrala najvećom težila je 300 kilograma.



Muzej planira balzamirati lignju i izložiti je očima posjetitelja, ali i omogućiti pristup znanstvenicima. (AFP, A. V.)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. siječanj 2026 04:29