Pacijentici iz oka izvađena glista duga 12 centimetara

Liječnici kragujevačkog Kliničkog centra izvadili su operativnim zahvatom iz oka tredesetsedmogodišnje pacijentice živu glistu dugu 12 centimetara. Taj crijevni parazit iz grupe ackaris živio je u oku pacijentice nekoliko mjeseci, a otkriven je nakon što se pacijentica liječnicima javila zbog jake glavobolje.





Pronalaženje tog inače crijevnog parazita u oku prvi je takav slučaj zabilježen u Europi, objasnio je načelnik centra za oftamologiju Kliničkog centra Kragujevac Radomir Stojićević.





On objašnjava kako je pregledom utvrđeno da se glista uvija i kreće u oku pacijentice, pa je podvrgnuta hitnoj operaciji, tijekom koje je iz oka izvučena živa glista duga 12 centimetara. Stojićević objašnjava kako je taj parazit u oko mogao dospjeti jedino preko krvi ili putem prljavih ruku.





Glista ackaris osim u crijevima, može se nastaniti i u jetri, mozgu ili srcu. Sličan slučaj dogodio se prošle godine kada su liječnici iz Zrenjanina starijem pacijentu iz oka izvadili glistu dugu devet centimetara, no radilo se o parazitu dirofilarija. Taj je pacijent dvije godine ranije boravio u Ekvadoru i liječnici pretpostavljaju da je tamo inficiran ujedom komarca koji prenosi larve dirofilarije.



Miroslav Kuskunović
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. prosinac 2025 12:05