Pod krinkom crtića nudi se loša hrana

ZAGREB - Neetično je djeci nuditi reklamne poruke s omiljenim likovima iz bajki i crtanih filmova da bi im se prodala ista hrana koja se nudi i odraslima, a sadrži nezdrave aditive. Djeca su premalena da bi mogla odlučiti hoće li jesti zdravu hranu ili se hraniti uz rizik pretilosti - smatra predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Vesna Brčić-Stipčević najavljujući objavu svjetskog Kodeksa ponašanja pri izravnom i neizravnom reklamiranju nezdrave hrane, kako bi se djecu zaštitilo od marketinškog udara kompanija koje brendiranjem svoje proizvode čine privlačnima djeci.



Istraživanja su pokazala da je danas u svijetu više od 22 milijuna djece mlađe od pet godina koja imaju problem pretilosti, viška kilograma, a problemi s pretilom djecom uočeni su i u Hrvatskoj.



U deklaracijama se vidi da je riječ o hrani obogaćenoj aditivima

Riječ je o širokoj međunarodnoj akciji koja će biti poduprta Kodeksom, a prihvaćat će ga razne zemlje, svaka prema potrebama i standardu. Gotovo je sigurno da će se u Kodeksu naći proizvodi koji su i na hrvatskom tržištu, primjerice dječje salame, paštete i hrenovke, pakirane u manjim formatima privlačnima djeci. Omoti su ukrašeni likovima koje djeca vole: šegrt Hlapić, Disneyjevi junaci i slično.



- Kada bismo pogledali hranu koja se na hrvatskom tržištu nudi djeci, nažalost, uočili bismo da se ni pod najvećim mikroskopom ne vide stanice u njima. U deklaraciji, koju bi trebalo uvijek pročitati, ističe Vesna Brčić Stipčević, može se jasno pročitati kako je riječ o hrani obogaćenoj aditivima. To znači manjak prirodnih sastojaka - kaže predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.





V elika anketa

Djeca u školi i vrtiću birat će između obroka od prirodnih sastojaka nasuprot hamburgeru


Pretila djeca

Više od 22 milijuna djece u svijetu  mlađe od pet godina imaju problem s viškom kilograma




U travnju će se u Hrvatskoj provesti velika anketa među školarcima i djecom vrtićke dobi u kojoj će im se ponuditi na izbor obrok napravljen od prirodnih sastojaka i, njima nasuprot, hamburgeri i slična hrana, najavljuje Vesna Brčić Stipčević. Naravno, svi koji znaju današnju prehranu, ne samo djece, svjesni su da će tek manji broj njih izabrati voćnu užinu, čemu uzrok treba tražiti u navikama koje se vrlo teško mijenjaju, svjesna je predsjednica udruge potrošača.



Djeca su sklonija pićima i jelu koja se prodaju pod poznatim markama

- Naravno, sastojci hrenovke nisu zabranjeni, ali je pitanje što je zdravo, a što nudimo djeci - kaže Brčić Stipčević i ističe da bi djecu trebalo naučiti da jedu zdravu hranu. 



Ne treba pri zaboraviti da povećana konzumacija namirnica s visokim udjelom masnoća, šećera i soli uz smanjenu tjelesnu aktivnost pogoduje povećanju izgleda za obolijevanje srca, dijabetes i rak, a sve se te bolesti mogu spriječiti pravilnom prehranom i fizičkom aktivnosti. 



Izvještaj svjetske zdravstvene organizacije objavljen prije dvije godine pokazuje da reklamiranje hrane s visokim udjelom masnoća, šećera i soli izravno utječe na djecu, kao i da su djeca sklonija pićima i jelu koja se prodaju pod poznatim markama,  u odnosu na hranu koja se ne prodaje djeci potpomognuta popularnim brandom.





Iz Ureda pravobraniteljice za djecu ističu da se reklame vrlo često obraćaju izravno djeci i iskorištavaju njihovu naivnost i nedostatak iskustva, privlače ih popularnim likovima iz dječjih animiranih filmova.



- Među najdrastičnijim primjerima koji su prijavljeni našem uredu je reklamiranje preparata za mršavljenje u prostorima škole, zatim reklama za pivo istaknuta na autobusu kojim se djeca prevoze u školu te školsko organiziranje izleta u prodajni centar igračaka - kažu u Uredu.  (Ivana Rimac)

' Reklame iskorištavaju naivnost'



Boris Vlašić
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
29. prosinac 2025 02:55