Splitski narkoboss predozirao se u ćeliji

GOSPIĆ - Željko Kalebić Kale (49), splitski narkoboss i jedini kojemu je pravomoćnom presudom oduzeta imovina stečena drogom, preminuo je jučer u gospićkoj bolnici u 7.30 sati. Dovezen je iz gospićkog zatvora u kojem je služio 20-godišnju zatvorsku kaznu zbog preprodaje droge.



Kalebićevu smrt potvrdio nam je jučer oko 17 sati i Ivan Damjanović, ravnatelj Uprave za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa, no tek će se nakon obdukcije i toksikološke analize znati točan uzrok smrti. Prema neslužbenim informacijama, Kalebića su pravosudni policajci budili u 6.30 sati.



Tada je još bio pri svijesti, disao je, ali je pozvan liječnik i hitno je prevezen u gospićku bolnicu, gdje je nakon sat vremena preminuo. Tako su u samo dva dana zabilježene dvije smrti u hrvatskim zatvorima. No, dok je Svetozar Balinović (61) u srijedu oko 6 sati počinio samoubojstvo vješanjem o uzicu jakne, Kalebić je u gospićkom zatvoru preminuo najvjerojatnije zbog dugogodišnje ovisnosti o drogi.



Kalebić i njegova supruga Vedrana krajem prosinca 2000. nepravomoćno su na splitskom Županijskom sudu osuđeni na 20 i 14 godina zatvora zbog dilanja 12,5 kilograma heroina na splitskom području. Vedrana je bila i glavni ulagač oko 5,5 milijuna kuna stečenih od droge u stanove, zemljišta, salon namještaja, koji su im i pravomoćno oduzeti. Ujedno, to je bila prva pravomoćna presuda za pranje novca, a optužnicu je protiv Kalebića potpisao Mladen Bajić, u to vrijeme splitski županijski državni odvjetnik.



- Sasvim je normalno da se tako golem novac ne može zaraditi na pošten način, a ni kockom, kako je to htio prikazati Kalebić - rekla je sutkinja Spomenka Tonković, a kao jedan od dokaza bio je i račun za mobitel od 15 kuna mjesečno. Inače, Kalebić, koji je do 2000. godine nakupio 28 godina zatvorskog staža, dnevno je trošio i do 36 heptanona. Liječnici su ga smatrali medicinskim fenomenom jer je do pritvaranja dnevno uzimao od 5 do 10 grama heroina, a sa 180 miligrama metadona dnevno, dvostruko većom dozom od maksimalno dopuštene, bio je medicinski unikat.



Na jednoj od rasprava, a mnoge su bile zapamćene po njegovim ekscentričnim ispadima, od nošenja maske na očima kojom se skrivao od fotoreportera do prekrivanja glave najlonskom vrećicom, sutkinji Tonković je na primjedbu da je pametan odgovorio: "Ja sam genije! I to zato jer drogu uzimam isključivo iz gušta, a ne zbog svojih mana kao drugi ovisnici!" U lepoglavskoj kaznionici, gdje je jedno vrijeme izdržavao kaznu, slovio je kao autoritet među zatvorenicima. U gospićki je zatvor premješten navodno zbog sukoba s braćom Momčilović. Njegova supruga Vedrana kaznu izdržava u požeškoj kaznionici.




Dušan Miljuš
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. rujan 2025 23:31