Zaštitari blokirali ulaz, a portiri recepciju 'Croatie'

BIOGRAD - Uz pomoć zaštitara, prije tjedan dana dogodila se treća smjena na mjestu upravitelja Zadruge Nova zora koja upravlja i hotelskim naseljem Croatia u Sv. Filipu i Jakovu. Sukob dviju strana kulminirao je u ponedjeljak navečer kad su "portiri" Nove zore, koje je kao zaštitare angažirao Željko Mikulić, izbacili zaštitare Sokola Marića koje su angažirali treći put razriješeni Predrag Marković i Miljenko Mikulić. Uz Željka Mikulića svrstalo se 11 zadrugara, a petero ih je u "bloku" Miljenka Mikulića.



Od jučer ujutro na ulazu u hotelsko naselje Croatia, koje ima oko 820 ležajeva, dežura 20-ak zaštitara Sokola Marića, na recepciji Croatije je desetak zaključanih "portira", a preko puta ceste nekoliko policijskih vozila koji paze da ne bi došlo do sukoba. - Ja sam zaposlila dečke kao portire na jednomjesečni ugovor o djelu i kao zaposlenike Croatije ih nitko nema pravo potjerati odavde - rekla je upraviteljica Azra Kovačić koju je postavila skupština zadrugara koji su uz Željka Mikulića. Ti ljudi nisu zaposleni kao zaštitari pa Azra Kovačić tumači kako i ne trebaju imati licencu za tu djelatnost.



I jedna i druga strana čeka pravorijek Trgovačkog suda u Zadru koji trenutno pregledava obilje dokumentacije s paralelnih skupština kako bi se ustanovilo kako je došlo do situacije u kojoj i jedni i drugi polažu pravo na upravljanje Novom zorom. Skupština Nove zore s predsjednikom Željkom Mikulićem je 4. kolovoza 2006. donijela odluku o ukidanju Nadzornog odbora, smijenjen je upravitelj Predrag Marković i za vršitelja dužnosti upravitelja postavljena Željkova žena Ljubica Mikulić. Visoki trgovački sud RH u prosincu prošle godine ukinuo je rješenje Trgovačkog suda u Zadru iz rujna prošle godine kojim se Ljubica Mikulić upisala u sudski registar kao v.d. upraviteljica Nove zore.



I jedna i druga strana tvrdi da je u pravu, jedni druge optužuju za teški kriminal te se pozivaju na krim-policiju i pravnu državu koja "zna pravu istinu" i koja će riješiti zbrku. - Predsjednica Trgovačkog suda u Zadru Ardena Bajlo potvrdila nam je da je naša skupština od 25. siječnja važeća i sada čekamo rješenje suda kojim se mene potvrđuje za upraviteljicu Nove zore. Visoki trgovački sud poništio je upisivanje Ljubice Mikulić u registar jer se u registar ne mogu upisivati vršitelji dužnosti - rekla je jučer A. Kovačić koja je procijenila da će rješenje sa suda stići u sljedećih desetak dana.



Zadruga Nova zora, prema nekim procjenama vrijedna oko 200 milijuna kuna, u dugu je 60 milijuna kuna, od čega je 37 milijuna dužna Splitskoj banci. Nitko od vjerovnika nije zatražio stečaj iako bi se mogao naplatiti prodajom hotelskog naselja, sa 260 hektara poljoprivrednog zemljišta, dvjema samoposlugama i jednom kućom koji su u vlasništvu Nove zore.



Sutkinja odlučuje koja je skupština legalna

- Zaprimila sam zapisnike i dokumentaciju s paralelnih skupština zadruge i sada nastojim ustanoviti koja je skupština legalna. Trgovački sud ne postavlja upravitelja zadruge, upravitelja biraju skupštinari. Visoki trgovački sud poništio je moju odluku o upisu Ljubice Mikulić kao v.d. upraviteljice i naložio vraćanje stanja od prije te odluke, odnosno povratak upravitelja Predraga Markovića - rekla je jučer sutkinja Ardena Bajlo koja je jednoj i drugoj strani naložila donošenje dodatne dokumentacije u roku od osam dana.



Povijest sukoba

Danas suprotstavljeni zadrugari, Miljenko i Željko Mikulić, postali su zadrugari 29. prosinca 2004. Tada je bilo 9 zadrugara, a danas ih je 16. Da bi se postalo jednim od zadrugara, treba uplatiti članarinu od 3500 kuna te dobiti dozvolu od Skupštine zadrugara Nove zore. U protekle dvije godine dvojica Mikulića, koji nisu u rodu, posvađali su se, a od ljeta 2006. traju prepucavanja dviju strana o tome tko je u pravu i čije su skupštine legalne, a čije ne. Miljenko Mikulić je vlasnik motela Biograd, a Željko Mikulić vlasnik mesnica Mikulić. Željko Miljenka sumnjiči da je Novu zoru oštetio za 14 milijuna kuna, Miljenko Željka za nelegalnost u radu, nelegalno preuzimanje zadruge i prodaju staklenika vrijednih 15 milijuna kuna za 9 milijuna. 


Nikolina Radić
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2026 09:45