NOVI VLADARI

NE ZNATE TKO SU JALA, BUBA ILI SENIDAH? TAKO SE ZOVU NAJVEĆI IDOLI VAŠE DJECE Dubinski pogled u svijet trap cajki koje su osvojile novu generaciju

 
 Youtube screenshot

Do prije nekoliko godina bilo je nezamislivo da će postojati glazbenici koji će kombinirati beatove karakteristične za hip-hop s orijentalnim zvukovima čiji melos podsjeća na najveće turbofolk hitove. Naizgled suluda žanrovska fuzija zavladala je Balkanom. A novi hibridni žanr, koji nazivaju trap folkom ili trap cajkama, uspio je upravo to.

Izvođači čiji se stil može definirati kao takav, na YouTubeu broje desetke milijuna pregleda i posljednjih nekoliko godina bez konkurencije preuzimaju tron najpopularnijeg žanra u regiji, posebice među mladima. Iako domaće glazbene top-liste često pokazuju da su u Hrvatskoj najpopularniji izvođači poput Jelene Rozge, Joleta ili Severine, oni se praktički mogu i zanemariti.

Barem ako se gleda statistika na YouTubeu, koju se najčešće ne uzima u obzir prilikom izrade takve vrste top-lista. A trebalo bi, jer mladi glazbu najčešće slušaju upravo tamo. Od prvih deset trenutno najgledanijih videa na YouTubeu u Hrvatskoj, čak su četiri pjesme koje se mogu definirati kao trap cajke. Na prvom je mjestu “Kamikaza”, školski primjer toga novog stila i rezultat suradnje nekih od njegovih predvodnika - Jale Brata i Bube Corellija te zanosne Senidah. U tek nešto više od mjesec dana, pjesma je poslušana 13,5 milijuna puta.

Začetnik žanra

Osim specifične sonične estetike, novi je stil jednako shizofren i na drugim poljima.

Zanimljivo je analizirati, na primjer, Rastu, koji se možda može i smatrati začetnikom žanra. Pravim imenom Stefan Đurić, prepoznatljiv je po svojim dreadlocksima, koji su u pop-kulturi postali sinonim za rastafarijansku filozofiju. U njegovoj se glazbi može čuti utjecaj reggaea, koji je, međutim, začinjen istočnjačkim melosom.

Njegovu “Mantru” od svibnja se slušalo gotovo 19 milijuna puta, a tema pjesme je marihuana (neki od stihova su “Oko mene gandža, svuda gandža/Rizla puna skanka, puna skanka”). Da ne bi bilo zabune, i u videospotu su prikazani komadi marihuane (takozvani headovi).

Marihuana je inače percipirana kao nešto što ne može imati veze s turbofolkom i većini bi se ljudi prije nekoliko godina činilo nadrealnim da frajer s dreadlocksima na glavi pjeva išta što u sebi ima i malo turbofolka. No, ako se pomnije usporede turbofolk i hip-hop (odnosno njegov enfant terribile nasljednik trap), može se zaključiti da u svojoj srži oni možda i nisu toliko različiti, barem tematski.

U spotovima je u oba slučaja poželjno vidjeti muškarce sa zlatnim lancima oko vrata, a žene u izazovnim kombinacijama. Svi oni, takvi zgodni i dotjerani, plešu u klubu ili, u slučaju ljetnih hitova, na plaži. Ne škodi ni koji pištolj, boca šampanjca ili kakvog viskija, kao ni bunt eura.

Oni koji su se zgražali nad klasičnim cajkama nad ovim se hibridom zgražaju još više (pojedini ga mediji nazivaju “đavoljim paktom”), a oni koji su njihovi poklonici smatraju da je (t)rap upravo osvježenje koje je trebalo već pomalo zastarjelim glazbenicima poput Seke Aleksić, Jelene Karleuše ili Ace Lukasa.

Ako ste roditelj mlade osobe, YouTube statistike gotovo pa jamče da ste nekoga od trap folk izvođača sigurno barem jednom čuli iz zvučnika svojega djeteta. Ako idete po koncertima i/ili festivalima, vjerojatnosti su također velike da ste ih barem jednom vidjeli na line-upu.

Folk okupljalište

Fascinantno je da smo, na primjer, Senidah slušali na Sea Staru, koji je orijentiran na urbanu glazbu, a ona uskoro dolazi i na Rujanfest, koji je, iako ugošćuje glazbenike raznih žanrova, profiliran primarno kao okupljalište folk-zvijezda.

Uz nju, od 13. do 22. rujna na Bundeku ćemo moći čuti i Cobyja, kao i Jalu Brata i Bubu Corellija, pa donosimo ponešto o svakome od njih i o ostalim relevantnim predstavnicima žanra. Informirajte se jer je, s obzirom na popularnost ovih glazbenika, vjerojatno samo pitanje vremena kada će netko od njih prijeći granice regije i postati svjetska zvijezda.

Ako se to dogodi, prepreka neće biti ni jezična barijera - upravo među hitovima ovih izvođača možda leži idući “Despacito”, “Macarena” ili “Gangnam Style”, koji su se probili u svijet iako većinu vremena nitko nije imao pojma o čemu pjevaju.

Senidah

Hitovi: “Slađana” (41 milijun pregleda na Youtubeu), “Mišići” (37 milijuna), “Kamikaza” (suradnja s Jala Bratom i Bubom Corellijem, gotovo 14 milijuna pregleda), “Nisi bio tu” (milijun i 400 tisuća pregleda), “Crno srce” (oko 6 milijuna pregleda), “Belo” (7,8 milijuna pregleda)…

Glazbena kameleonka Senida Hajdarpašić koketira s r’n’b zvukom i prepoznatljiva je po svojem rašpastom glasu. U tek nekoliko mjeseci je postala ime koje je neizbježno na ex Yu glazbenoj sceni - prvi je album, “Bez tebe”, izdala tek u ožujku ove godine.

Rođena je u Sloveniji, no ima crnogorske korijene, pa i pjeva na srpskom jeziku. Baš ovih dana u javnost je izašla vijest da će iduće godine upravo ona predstavljati Sloveniju na Eurosongu.

Još nije poznato s kojom pjesmom. Prije solo karijere, bila je u bendu Muff, a postala je vidljivija pojava na sceni prije nekih godinu dana, kada ju je proslavio hit “Slađana”.

Mnogi su se pitali zašto joj se pjesma zove baš tako, s obzirom na to da u pjesmi nema ni riječi o ikakvoj Slađani, a jedno od nagađanja je da ju je nazvala tako jer je to ime u Sloveniji žargonski naziv za amfetamin. Nastavila je u revijalnom tonu, pa jednu pjesmu nazvala i “Belo”, iako se u njezinoj glazbi ni u jednom trenu eksplicitno ne spominje bilo kakva droga.

Coby

Hitovi: “Biseri iz blata” (27 milijuna pregleda na YouTubeu), “Samo jako” (suradnja sa Stojom i Reljom, 50 milijuna pregleda), “Mami” (26 milijuna pregleda), “4 strane sveta” (duet sa Senidah, 24 milijuna pregleda), “Leto je” (4,8 milijuna pregleda), “Zver” (9,9 milijuna pregleda)

Slobodan Veljković, rođen u Beogradu, odrastao u Prokuplju. Fakultetski obrazovan glazbenik, koji se prije solo karijere bavio produkcijom i masteringom za druge glazbenike.

Ušao je u svijet glazbe pišući, stvarajući i uređujući glazbu za pjevače koji su danas bliski njegovu zvuku poput Raste, Cvije i Relje Popovića, ali i za klasičnije predstavnike turbofolka kao što su Ana Nikolić, Dara Bubamara, Nataša Bekvalac ili Boban Rajović.

Među brojnim suradnjama Hrvatima će među zanimljivijima biti ona s poznatom zagrebačkom grupom Connect, s kojom ima hit “Džek i Džoni”.

Oda najpoznatijim viskijima pregledana je gotovo 33 milijuna puta, a brojni su se iznenadili istočnim smjerom u kojem je otišao Connect, iako je, doduše, uvijek naginjao komercijali. Kako je iz pozadine radio brojne hitove, Coby se dosjetio da bi na njih mogao staviti svojevrsni trademark, pa se tako u mnogima od njih prije početka pjesme može čuti pitanje “Coby, jesi ti radio traku?”, što je također jedna od zanimljivosti koje su ga proslavile.

Jala Brat & Buba Corelli

Hitovi: “One’e” (suradnja sa Cobyjem, 86 milijuna pregleda na YouTubeu), “Klinka” (71 milijun), “Bebi” (34 milijuna), “Nema bolje” (suradnja s Raf Camorom, 51 milijun), “Mafia” (49 milijuna)…

Bubi Corelli pravo je ime Amar Hodžić, a Jali Bratu Jasmin Fazlić. Obojica su iz Sarajeva. Corelli je prije suradnje s Jalom bio dio sarajevske underground grupe G Recordz.

O Jeli Bratu je, među ostalim, zanimljivo da je prije tri godine predstavljao BiH na Eurosongu - s Anom Rucner, Deenom i Dalal Midhat-Talakić izveo je pjesmu “Ljubav je”.

Pjevao je i sa Severinom, i to na hitu “Otrove”. Jala Brat i Buba Corelli kao duo stvaraju i nastupaju od 2013. godine, kada su izbacili album “Sin City”, no širu popularnost stječu godinu kasnije, kada objavljuju “Pakt sa đavolom”. Imaju sveukupno četiri albuma.

Mogu se pohvaliti i suradnjom s Raf Camorom, koji je svjetski poznati reper porijeklom iz Švicarske. Njih se dvojica, kako su rekli u jednom intervjuu za Express, od glazbenih kolega najviše se druže sa Seve, Milanom Stankovićem i Mayom.

Rasta

Hitovi: “Euforija” (71 milijuna pregleda na YouTubeu), “Kavali” (57 milijuna), “Kavasaki” (54 milijuna), “Adio Amore” (38 milijuna), “Limun” (27 milijuna)…

Rođen u Prištini, Stefan Đurić Rasta na sceni je već više od deset godina, pa se može reći da je utabao put danas popularnim glazbenicima čiji je stil sličan njegovom.

Počeo je kao voditelj emisije “Reggae show sa Stefanom”, a već od prvih glazbenih uradaka dobar dio njih posvećuje kraljici svih biljaka, marihuani.

Za razliku od ostalih izvođača, kod njega je u fokusu često bio privatni život. Nakon nekoliko mjeseci veze, 2016. se vjenčao sa 11 godina starijom kolegicom Anom Nikolić, s kojom ima kći, ali i brojne glazbene suradnje.

Srpski su mediji često pisali o njihovim razmiricama, pa čak i nasilju, koje su oboje demantirali. Razveli su se, ali kažu da su u dobrim odnosima.

Bio je optuživan i za drugih nekoliko fizičkih sukoba - napao je Nenada Marinkovića Gastoza, najpoznatijeg po sudjelovanju u reality showu “Parovi”, i to navodno zato što mu je dugovao novac, kao i Slobodana Nešovića Loku, televizijskog voditelja te vlasnika marketinške agencije i izdavačke kuće, koji ga je navodno bio prevario prilikom suradnje u njegovoj izdavačkoj kući.

Baka Prase

Hitovi: “Ono moje” (7 milijuna pregleda na YouTubeu), “Poni” (4 milijuna), “Drug” (6,9 milijuna), “Hasl” (duet sa Chodom, 8 milijuna), “Paketići” (također duet sa Chodom, 6,3 milijuna)…

Baka Prase je utjelovljenje svega čega se groze starije generacije; ne samo da proizvodi trap cajke nego je za njega čak i važnija činjenica da je YouTuber.

Dvadesetdvogodišnji Beograđanin Bogdan Ilić počeo je s uploadanjem videa kao e-sportaš, gamer, pa nastavio snimati razne vlogove - od onih s fake news naslovom u kojem fanovima tvrdi da će im obznaniti tko mu je djevojka, pa u videu kaže da mu je to ipak prijateljica, pa sve do snimaka u kojima svoje roditelje ispituje koliko toga znaju o njemu, među ostalim i jesu li upoznati s podatkom kada je prvi put spavao s djevojkom.

Na YouTube kanalu ima oko 1,3 pretplatnika, a debitantski je album izdao prošle godine. Jedna je od najvećih tinejdžerskih senzacija na Balkanu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. ožujak 2024 00:56