OSTALI SMO BEZ MEDALJE

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 66:92 Španjolska opet nadigrala iscrpljenu Hrvatsku i uzela broncu

Repeša: Nisam zadovoljan, nismo bili niti blizu medalji. U zadnje dvije utakmice prestali smo igrati obranu
Ljubljana, Slovenija, 220913.Arena Stozice.Rukometna utakmica za trece mjesto Eurobasketa 2013.Susret reprezentacija Hrvatske i Spanjolske.Na fotografiji: Bojan Bogdanovic i Dario Saric.Foto: Ales Fevzer / CROPIX
 Ales Fevzer / CROPIX / alesfevzer

Hrvatska nije uspjela 19-dnevnu košarkašku bajku zaključiti osvajanjem brončane medalje. I Španjolska (66-92) je u ovom trenutku prejaka za našu reprezentaciju, vjerojatno bi pobijedila i bez sudačke pomoći u prvom poluvremenu. Navijača nije bilo kao u prethodnim utakmicama, oko 3000, nisi bili ni glasni, ali je dio njih i u trenucima kada je rezultat bio najnepovoljniji pozdravio pljeskom. Prepoznali su sve dobro što se u hrvatskoj košarci dogodilo u dva i pol slovenska tjedna.

Calderon otvorio seriju

Umjesto Damira Markote u početnoj petorici bio je Dario Šarić i utakmicu otvorio košem u prvoj akciji. Hrvatska je zaustavila prvi španjolski udar. Carlos Calderon je s pet brzih koševa (trica pa ukradena lopta Simonu) postavio rezultat na 2-11 (serija 0-11), a na isteku pete minute Victor Claver je pogodio za prvih deset razlike Španjolaca (4-14). Na polovici prve četvrtine Bojan Bogdanović je zaradio dvije osobne pogreške, ali Repeša ga nije vadio niti je najboljeg igrača hrvatske reprezentacije to spriječilo da uzme loptu u svoje ruke. Inspirirao ga je dvoboj s Rudyjem Fernandezom. Bogdanović je postigao sljedećih devet koševa Hrvatske, a nakon što se na njegov učinak nadovezao Damjan Rudež tricom iz kuta rezultat je bio smanjen na 16-17 na početku devete minute. Završnica prve četvrtine dala je naslutiti propuh u hrvatskoj obranu. Zbog pomaganja i skupljanja u reketu Sergio Llull je dvaput ostao sam i kaznio nas s dvije trice pa je Španjolska na stanku između četvrtina otišla s pet koševa prednosti (18-23).

No, bio je to samo trenutak obrambene slabosti, a pomogla je i zona koju je Hrvatska uskoro počela primjenjivati. U sljedećih pet minuta primili smo samo četiri koša (dvica Reya i slobodna bacanja Gasola) pa je Orenga bio prisiljen pozvati i drugu minutu odmora nakon što je Bojan Bogdanović povezao dvije trice u hrvatskoj seriji od 8-0 za vodstvo (28-27). U tom trenutku je Mostarac na računu imao 15 od 28 koševa hrvatske reprezentacije (do kraja poluvremena postigao je 19).

Vjetar u leđa sucima

Na španjolski odgovor nije se trebalo čekati, a egzekutor je bio Llull. S novih pet koševa vratio je vodstvo Španjolskoj koja ga nije ispuštala do kraja poluvremena. Bilo je to poslijepodne beka madridskog Reala. U posljednjoj sekundi je iz teške pozicije pogodio tricu od ploče za najveću prednost Španjolske od početka utakmice - 11 koševa razlike (36-47). Najbolji njihovi strijelci u prvom poluvremenu nije bio nitko od sadašnjih ili bivših NBA-ovaca.

REPEŠA RAZOČARAN NAKON PORAZA 'Iznenadili smo sami sebe, morali smo biti puno bolji'

Sergio Llull i Victor Claver zajedno su postigli 25 koševa. U većini prvog poluvremena Hrvatska se borila protiv svojih slabosti, kvalitete suparnika, ali i sudaca. Većina španjolskih košarkaša uživala je u sudačkoj zaštiti koji je bio koristan vjetar u trenucima kada bi hrvatski igrači koji su imali potpuno drugačiji tretman zaprijetili. Na odmoru je omjer osobnih pogrešaka bio 7-14, a izvedenih slobodnih bacanja 2-15. Repeša je drugo poluvrijeme počeo s Marijom Delašem na poziciji krilnog centra koji je do tog trenutka imao samo dva nastupa na Eurobasketu i ukupno četiri i pol odigrane minute. I već u drugom hrvatskom napadu ubacio je svoj prvi koš. Odigrao je osam minuta u kontinuitetu, u obrani najviše pomagao centrima na udvajanju gorostasnog Gasola.

Bogdanović bez koša

Llull je nastavio koristiti svaku priliku kada bi se hrvatska obrana izgubila u kretnjama i hladnokrvno pogađao slobodne šuteve. U 22. minuti prednost Španjolaca narasla je na 40-54, s 19 Llullovih koševa. Malo pomalo europski prvaci od prije dvije godine povećavali su svoju zalihu. Simonovi prvi poeni na utakmici (trica) vratili su nas na -9 (57-46) u 28. minuti, ali prijetnja nije dugo trajala. Bila je to četvrtina u kojoj je Španjolska pojačala razinu obrane. Kao i u polufinalu protiv Litve, dogodilo se to u trećoj dionici utakmice. Stisnuli su i Bogdanovića koji je u tom razdoblju ostao bez postignutog koša, promašio je oba šuta. Posljednja četvrtina protekla je pokušajima Hrvatske da ostane na prihvatljivomzaostatku. Osvajač brončane medalje znao se od ranije. *

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 66:92

KRAJ UTAKMICE

40. minuta - Šarić zabija posljednju tricu na utakmici

39. minuta - Ukić zabija svoj 12 koš na utakmici, s druge strane Rey za Španjolsku

38. minuta - Claver zabija slobodna bacanja, nakon njega Gabriel zabija tricu

37. minuta - Calderon zabija tricu, Draper s druge strane postiže koš-faul i dodatno slobodno bacanje

36. minuta - Bogdanović ubacuje tricu

35. minuta - Andrić za Hrvatsku Emeterio za Španjolsku

34. minuta - Emeterio zabija tricu, a potom i Llull postiže koš za Španjolsku

32. minuta - Ukić ubacuje tricu, Gasol s druge strane za Španjolsku

31. minuta - Žorić zabija za Hrvatsku, Rodriguez s druge strane ubacuje oba slobodna bacanja za Španjolsku

4. ČETVRTINA

28. minuta - Fernandez diže na +14 za Španjolce

27. minuta - Simon ubacuje tricu, ali Fernandez vraća za Španjolce

24. minuta - Ukić i Tomić svaki sa po jednim slobodnim bacanjem smanjuju zaostatak Hrvatske

23. minuta - Llull zabija novu tricu za Španjolsku i još jedan koš odmah u idućem napadu

22. minuta - Delaš smanjuje na -7, ali Gasol zabija za Španjolsku

21. minuta - Ukić zabija prvi koš za Hrvatsku u drugom dijelu

3. ČETVRTINA

20. minuta - Llull u zadnjoj sekundi u drugoj četvrtini zabija tricu

20. minuta - Nakon prekršaja Šarića Claver zabija oba slobodna bacanja

19. minuta - Claver i Rubio za Španjolsku, Bogdanović zabija za Hrvatsku

18. mintua - Llull sekundu prije isteka napada zabija za Španjolsku

17. minuta - Bogdanović efektnim košem dovodi Hrvatsku na -2

17. minuta - Žorić zabija za Hrvatsku, Claver s druge strane ubacuje oba slobodna bacanja za Španjolsku

16. minuta - Llull vraća tricu i odmah u idućem napadu dovodi Španjolksu na +4

16. minuta - Bogdanović tricom dovodi Hrvatsku u vodstvo

15. minuta - Bogdanović dovodi Hrvatsku na -2

14. minuta - Gasol zabija slobodna bacanja za Španjolsku, s druge strane Ukić ubacuje za Hrvatsku

14. minuta - Luka Žorić zabija prvi koš za Hrvatsku u nastavku

11. minuta - Rey zabija prvi koš za Španjolsku u nastavku

2. ČETVRTINA

10. minuta - U posljednoj minuti Llull je postigao dvije trice za Španjolsku dok je za Hrvatsku precizan bio Rudež

8. minuta - Bogdanović dovodi Hrvatsku na -4, a zatim Rudež ubacuje tricu za -1

6. minuta - Nakon odlične akcije Hrvatske, Bogdanović postiže tricu, Fernandez na drugoj strani zabija za Španjolsku

6. minuta - Claver za Španjolsku, Bogdanović za Hrvatsku

5. minuta - Nakon prekršaja Drapera, Marc Gasol zabija oba slobodna bacanja, a Bogdanović u idućem napadu zabija za Hrvatsku.

4. minuta - Calderon zabija prvu tricu za Španjolsku koja još jednim brzim košem odlazi na +7

2. minuta - Rubio dovodi Španjolsku u vodstvo

1. minuta - Šarić zabija prvi koš za Hrvatsku, Marc Gasol za Španjolsku