OPROŠTAJ OD EUROPE

Dinamo s dva igrača manje izgubio 2-0 pred praznim Maksimirom

Nogometaši Ajaxa lakoćom su u 4. kolu skupine A Europske lige lakoćom na praznom Maksimiru svladali oslabljeni i crvenim kartonima osakaćeni Dinamo sa 2-0 (2-0), pogocima Pantelića (13) i De Zeeuwa (45+1)
Zagreb, 051109. Stadion Maksimir.Nogometna utakmica Europske lige, skupine A, 4. kolo izmedju Dinama i nizozemskog Ajaxa.Na slici: zbog nereda BBB-a u Temisvaru, kazna Uefe dvije utakmice igranja pred praznim stadionom Maksimir.Foto: Drago Sopta / CROPIX
 Drago Sopta / CROPIX

ZAGREB - Samo zahvaljujući svome vrataru Tomislavu Butini nogometaši Dinama izbjegli su najveći europski poraz u povijesti i s dvojicom igrača manje sačuvali 0-2, do kojih je Ajax lakoćom došao u prvom poluvremenu. No, do kraja natjecanja u skupini A Europske lige 'plavi ' se mogu nečemu nadati samo ako Žalbena komisija Uefe vrati tri oduzeta boda zbog Temišvara.

Za razliku od Amsterdama prije dva tjedna, gdje su poklekli već u 2. minuti iz 11-erca, 'dinamovcii' su ovoga puta držali nulu do 13. minute i Moralesova glupo skrivljenog slobodnog udarca, koji je, po već viđenim obrascima na maksimirskom stadionu, svejedno punom ili praznom, završio u Butininoj mreži. Iako je u svakoj akciji bilo vidljiva nemoć oslabljenog domaćina protiv bržeg i jačeg suparnika, kakva-takva nada u pozitivan rezultat održavala se, između ostalog i zahvaljujući Butininim obranama, do 36. minute i Cufreova laktarenja Suareza. Engleski sudac je nakon kraćeg premišljanja pokazao Dinamovom Argentincu crveni karton, još jedna simbolika Uefinoj kazni oduzimanja bodova, koja je ionako već i prije početka utakmice ubila ambicije hrvatskog prvaka, priznavali to oni ili ne. Ovoga puta čak je i Kruno Jurčić mirno sjedio na klupi, nemoćan da promijeni neminovnu sudbinu.

Reagirao je, naravno, trener 'plavih' nakon što mu je momčad ostala s čovjekom manje u polju, popunio je zadnji red Barbarićem, pomaknuvši Lovrena skroz lijevo, na Cufreov položaj, no ubrzo je baš preko te strane pao i drugi pogodak i u drugom poluvremenu je bilo samo pitanje hoće li Dinamo uspjeti izbjeći rekordan domaći poraz u eurokupovima (nekoliko puta po 0-3). I uspio je, iako je od 73. minute ostao bez još jednopg igrača, drugi puta požutjelog Calella.

U početnoj postavi, inače, ipak je startao oporavljeni Tomečak i dvaput uspio pobjeći inače bržem i jačem Aniti. Iskoristivši poneku nonšalantnost Ajaxove obrane uspio je Tomečak stvoriti čak dvije prigode , no Sammir i Sivonjić su reagirali pilećim udarcima zbog kojih bi da je bilo navijača doživjeli gromoglasne zvižduke. Umjesto kartoniranog Badelja očekivano je zaigrao Calello, dok je Sivonjić bio u špici umjesto ozlijeđenog Mandžukića, no uzalud Jurčićeva logična formacijska i taktička postava kada su ga opet izdali Sammir i Morales, carineći loptu i omogućujući gostima da se bez neke velike trke vraćaju na svoje položaje. Uzalud im znanje i kreativnost, kada to protiv motoričnijih i tjelesno jačih ne uspijevaju pokazati. U HNL-u još kako-tako, ako se ne radi o Hajduku, ali u Europi protiv laboratorijski selektiranih izdanaka nizozemske škole, popunjenih kompatibilnim inozemcima, nisu imali izgleda. Kao ni cijeli ovaj Dinamo.

DINAMO - AJAX 0-2 (0-2)

Sudac: Michael Dean 5,5. Linijski pomoćnici: Simon Beck i Richard West. Pomoćnici iza vratiju: Andre Marriner i Lee Probert (svi Engleska).

Strijelci: 0-1 Pantelić (13, Emanuelson), 0-2 De Zeeuw (45+1, Suarez)

Žuti kartoni: Calello, Lovren (Dinamo), De Jong (Ajax)

Crveni kartoni: Cufre (36, lakat), Calello (73, drugi žuti)

Igrač utakmice: Tomo Butina (Dinamo)

Stadion: Maksimir. Gledatelja: 160.

DINAMO (4-2-3-1): Butina 8, Etto 5,5, Lovren 5,5, R. Kovač 6, Cufre 4, Vrdoljak 5 (od 46. Chago 5,5), Calello 5, Tomečak 6, Sammir 5, Morales 5 (od 42. Barbarić 6), Sivonjić 5 (od 77. Ibanez -)

AJAX (4-3-3): Stekelenburg 6, Van der Wiel 6,5, Alderweireld 6, Vetonghen 6 (od 80. Oleguer -), Anita 6, De Zeeuw 7,5, Enoh 6 (od 65. Donald -), De Jong 6, Suarez 7, Pantelić 7,5, Emanuelson 7 (od 77. Sulejmani -)