NIŠTA OD MASTERSA

Marin Čilić je morao biti Top 10 igrač

Porazi na velikim turnirima, na kojima je skupio samo 1280 bodova, stajali su Čilića nastupa na ATP Finalu
 AP

ZAGREB - Sljedeće nedjelje osmorica najboljih tenisača svijeta bit će okupljeni u londonskoj O2 Areni i borit će se za posljednji veliki pojedinačni trofej u sezoni na Barclays ATP Finalu. Tamo neće biti Marina Čilića, iako je lako mogao, vjerojatno i morao biti u tom društvu.

Gdje je Marin izgubio London? Nije potrebna nikakva dublja analiza. Dovoljno je biti i površan pratitelj teniskih zbivanja za zaključak gdje je Čilić kiksao. Iako je prvi put u karijeri stigao do četvrtfinala na Grand Slam turniru (US Open), iako je na preostala tri dvaput bio u osmini finala, upravo su najveći turniri odredili Čilićev status na kraju sezone. Tamo se dijeli najviše bodova, a gotovo svaka pobjeda u drugom tjednu vrijedi kao i sve ostvarene do tada u turniru.

Marin je na Grand Slam turnirima i onima iz serije Masters 1000 osvojio 1280 bodova. Od tenisača koji će završiti sezonu ispred njega na ATP ljestvici, samo je Štepanek osvojio manje (1200). Toliko koliko je osvojio Čeh na 12 turnira, Robin Söderling zaradio je finalom u Roland Garrosu.

Izdvojili smo pet Čilićevih poraza koji su ga mogli učiniti bogatijim za 1010 bodova, što bi mu bilo dovoljno za 8. mjesto ATP ljestvice. U izboru se nismo vodili samo kriterijem bodova, već i načinom na koji je Marin gubio te mečeve. U svima smo pronašli sličnosti.

Bilo je još mečeva koji su mogli ući u tu konkurenciji, poput onog u 1. kolu Mastersa 1000 u Šangaju, kad je Čilić vodio 4-1 i 0-40 u trećem setu protiv Tomaša Berdycha, pa izgubio pet gemova zaredom. I tu su mu se otvarala vrata za veliki rezultat i obilnu žetvu bodova.

U svim je spomenutim porazima Marin obavio dobar dio posla za svoje suparnike. Najveći problem bile su neforsirane pogreške, koje je sklon raditi u serijama, i servis. U istaknutih je pet mečeva te spomenutom protiv Berdycha, Čilić čak 31 put izgubio servis! To je više od pet po meču, a svi su igrani na brzim podlogama. Za tenisača koji pretendira biti u Top 10 to je nedopustivo loša statistika te glavni razlog zašto Marin već ove godine nije u elitnom društvu i na putu za London. Kad se te dvije stvari poslože, a uvjereni smo da hoće, Čilića ćemo viđati kao pobjednika na najvećim pozornicima.

Pet odlučujućih poraza

Australian Open, 4. kolo

Bolji od Čilića bio je Juan Martin del Potro (5-7, 6-4, 6-4, 6-2) Početni udarac izdao je Marina, iako je prvi set dobio s manje od 40% prvog servisa. Kasnije je popravio servis, ali počeo previše griješiti.

- izravan gubitak: 180 bodova

Wimbledon, 3. kolo

Marina je pobijedio Tommy Haas u meču koji se protegao na dva dana (7-5, 7-5, 1-6, 6-7, 10-8). U prvom i petom setu Čilić je vodio 3-0, u četvrtom je spasio dvije meč-lopte, a onda propustio servis za pobjedu (5-3) i dvije meč-lopte kod 6-5 u petom. Haas je stigao do polufinala (720 bodova).

- izravan gubitak: 90 bodova

US Open, četvrtfinale

Ponovno je koban za Marina bio Juan Martin del Potro (4-6, 6-3, 6-2, 6-1). Čilić je poveo sa 6-4, 3-1, a onda do kraja meča osvojio tek tri gema, ne uspjevši spasiti nijednu od osam break-lopti Del Potra. Argentinac je kasnije stigao do naslova (2000 bodova).

- izravan gubitak: 360 bodova

Peking, finale

Izgubio je od Novaka Đokovića (6-2, 7-6). U prvom setu realizacija break-lopti 0/6 i loš nastavak nakon kišnog prekida kod 2-2. U drugom je dvaput servirao za osvajanje seta.

- izravan gubitak: 200 bodova

Pariz, četvrtfinale

Porazom od Gaëla Monfilsa (3-6, 6-4, 6-4) izgubio je mogućnost završiti godinu u Top 10 i biti jedna od dvije zamjene za ATP finale. Ponovno je odigrao meč s previše skupih pogrešaka.

ATP ljestvica: Čilić na 14., Ljubičić na 24. mjestu

U tjednu prije ATP finala, posljednjeg turnira godine koji okuplja u Londonu osam najboljih svjetskih tenisača, objavljena je nova svjetska ATP ljestvica.

Unatoč ulasku u četvrtfinale Pariza (iz kategorije turnira Masters serije 1000) Čilić je napravio jedan korak unatrag, te se nalazi na 14. mjestu na svijetu. Razlog je što su ga prestigla dva tenisača koja su imala još bolje nastupe u pariškoj dvorani Bercy: finalist Gael Monfils i polufinalist Radek Štepanek.

Među prvih osam nije bilo promjena, s tim da se pobjednik Pariza Đoković još više udaljio od četvrtog Andyja Murrayja, a približio vodećem dvojcu na svijetu, Rogeru Federeru i Rafaelu Nadalu.

Promjena se dogodila na pozicijama devet i deset, pa je tako deveti Šveđanin Robin Söderling, a iza njega je Francuz Jo-Wilfried Tsonga, koji je prošle godine osvojio Pariz, a ove ispao u četvrtfinalu od Nadala.

Male pomake su upisali Ivan Ljubičić, koji je sa 25. došao na 24. mjesto i Ivo Karlović koji više nije 39. već 37. igrač svijeta. Među sto najboljih, ali sve teže, se drži Mario Ančić koji je ovog tjedna osvanuo na 96. mjestu. Među 200 najboljih se održavaju Ivan Dodig (187.) i Roko Karanušić (196.), dok je iz tog kruga ispao Antonio Veić (222.). (ts)