Dinamov napadač Dion Drena Beljo neprijeporno je svojim zgodicima zauzeo lijepu poziciju na nogometnom tržištu. A koliko zapravo vrijede golovi u SHNL-u, kako tržište valorizira Beljin opipljiv učinak, koji je ove sezone zabio ukupno 23 gola? U prvenstvu je 17 puta tresao mreže, u Europskoj ligi pet je puta bio strijelac, a u Kupu jednom. To je Beljin ovosezonski golgeterski učinak na ukupno 36 odigranih utakmica, a ovim je golovima dodao i četiri asistencije.
O Beljinu trenutačnom statusu na tržištu razgovarali smo s menadžerom Milanom Martinovićem, koji je nekad vodio brigu i o Petru Musi. Iz praške Slavije odveo ga je u Benficu, a iz Lisabona je preselio u MLS i baš je u subotu zabio tri gola za Dallas. Martinović o Belji kaže:
- Ta su 23 pogotka iznimno dobar učinak i svakako je Beljo već sad „na meti” brojnih inozemnih klubova. Vrlo je zanimljiv igrač, napadač je kakvih nema baš u obilju. Takav se profil igrača traži, visok je, klasična „devetka”, zna igrati, dovoljno je brz i ima odličnu završnicu. No, tržište će na kraju reći svoje...
Prema vašoj procjeni, koja je trenutačna Beljina cijena?
- Vjerujem da bi to moglo biti između deset i 12 milijuna eura!
A u kojoj bi se ligi, govorimo o Ligama petice, Beljo najbolje snašao?
- Čini mi se da je po njegovu profilu i načinu igre idealna španjolska, potom i francuska liga. Bojim se da bi u Italiji imao problema, jer su talijanske obrane uvijek dobro posložene i taktički su jake, ali i to ovisi u koju bi momčad otišao i kojim načinom ta momčad igra.
Spomenuli ste francusku ligu. Ove sezone Hrvatska nema ni jednog igrača u toj ligi. Zašto?
- Francuzi su više orijentirani na praćenje sebi susjednih liga, a najviše igrača zapravo dovode iz frankofonskog dijela afričkih zemalja. No, kod nas apsolutno ima igrača koji bi mogli dobro igrati u Francuskoj, u to uopće nema sumnje.
Koliko bi Belji u negativnom smislu mogla biti spoznaja da se u Njemačkoj nije istaknuo?
- To je svakako određeni minus i bilo bi svakako bolje da uopće nije ni bio u inozemstvu! Da iza sebe ima samo igre u Hrvatskoj, ovi bi golovi imali još veću težinu. Istina, u Austriji je dobro igrao za bečki Rapid, zabio je 19 golova u svim natjecanjima i vratio se u Njemačku, ali opet je bio u drugom planu. No, bio je u klubu koji mu načinom igre uopće ne odgovara. Augsburg ima, naime, „radnu” momčad i mnogo toga temelji na snazi, malo je u njihovoj igri tehničkih vještina. I tu se Beljo, logično, nije snašao, igrač njegova profila treba drukčiji način momčadske igre. I ljetos je napravio odličan potez povratkom u Hrvatsku i dolaskom u Dinamo, vidi se to i po njegovim ovosezonskim igrama i golovima.
A ti ga golovi „guraju” i prema reprezentaciji. Kad bi bio na popisu za SP, cijena bi mu osjetno skočila?
- Naravno! Bude li dio naše nacionalne vrste, to će mu sudjelovanje svakako podići cijenu, zna se da je SP, uz Euro, najveća svjetska pozornica i najblistaviji izlog. Vidjet ćemo što će se dogoditi do početka SP-a, zabije li Beljo još, primjerice, deset golova, u tom bi slučaju svakako zaslužio reprezentativni poziv.
Kako komentirate Beljin izvrsni učinak u ovoj kalendarskoj godini (12 utakmica – 12 pogodaka!), u odnosu na jesen, kad je više od dva mjeseca, od početka listopada do sredine prosinca, bio bez postignutog gola?
- Beljo je, baš kao i Dinamo, odlično krenuo u sezonu. A onda je, zajedno s momčadskim padom, i on uronio u krizu. Sve, dakle, ovisi o momčadi, posebno kod igrača poput Belje, koji u mnogome ovisi o momčadskoj igri. Kad je momčad dobro posložena i kad dobro igra, onda i Beljo zabija – kaže Martinović.
A vjerojatno je imao i manjak samopouzdanja – jesenas je, naime, odigrao samo jednu utakmicu svih 90 minuta, znane su bile one famozne izmjene oko 60. minute, kad je obično Kulenović ulazio umjesto njega. A ove je godine imao punu minutažu na svakoj utakmici...
- Apsolutno ste u pravu! Napadačima je najvažnije da imaju povjerenje trenera. Kad je tako, onda lakše zabijaju, a golovi im učvršćuju samopouzdanje. Beljo sad zabija kao „na traci” i više ne ulazi u utakmicu razmišljajući da mora zabiti gol, jer bi mogao izgubiti mjesto u momčadi ne zatrese li mrežu. Sad ga to ne muči, opušten je, vidi se da uživa u igri, ne gleda stalno prema klupi i lakoćom zabija golove.
Kakva je vaša procjena – koliko bi Beljo još golova mogao zabiti u preostalih deset prvenstvenih kola?
- Vjerujem da će još barem pet-šest puta zatresti suparničke mreže! Minimalno – smatra Martinović.










Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....