ZANIMLJIVO BIĆE

Šarmantan maleni stvor: Prevostova vjeverica, stanar tropskih šuma, može se vidjeti u zagrebačkom ZOO

Ova je životinja znana i kao trobojna, ornamentalna te predivna vjeverica
 ZOO Zagreb
Ova je životinja znana i kao trobojna, ornamentalna te predivna vjeverica

- Iskoristite hlad maksimirske šume i upoznajte šumske životinje s dalekih meridijana i paralela - objavili su iz ZOO Zagreb i predstavili jedno zanimljivo stvorenje: prevostovu vjevericu.

Ime je dobila francuskom prirodoslovcu i ilustratoru Florentu Prévostu. U Parizu je rođen 1794., a umro 1870. godine. Radio je u francuskom Nacionalnom prirodoslovnom muzeju, sudjelovao u istraživačkim ekspedicijama, pisao djela iz područja zoologije te ilustrirao tuđa djela o životinjama. Po njemu su ime dobile čak tri životinjske vrste – prevostova vjeverica, prevostov pozemni vrabac i gerardova muljarica (Gerarda prevostiana).

Prevostova vjeverica živi u visokim šumama Indonezije, Malezije, Tajlanda i Bornea. Katkad u potrazi za hranom zna ljudima ući u vrtove i na plantaže. Izuzetno je važna za ekosustav. Sjemenke i voće odnosi sa stabala na neka nova mjesta. Time doprinosi rasprostranjivanju biljaka.

Veći dio dana boravi na drveću, no povremeno se spušta na tlo. Gnijezdo izrađuje od trave, grančica i kore drveća. Na svijet donosi od jednog do tri mladunca. Prevostova vjeverica znana je i kao trobojna, ornamentalna te predivna vjeverica.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. prosinac 2025 23:39