‘VJESNIK KATASTROFE‘

Ribari ulovili ‘ribu sudnjeg dana‘, odmah je krenula panika

Čim su se proširile glasine o tome tko je izvučen na kopno, mnogi su u tom dijelu svijeta počeli paničariti

Muškarci poziraju s ribom

 Tim/jam Press/profimedia
Čim su se proširile glasine o tome tko je izvučen na kopno, mnogi su u tom dijelu svijeta počeli paničariti

Ribari u indijskoj saveznoj državi Tamil Nadu ulovili su ribu pojas, odnosno, ribu sudnjeg dana, kako je mnogi diljem svijeta nazivaju. S njom je poziralo nekoliko muškaraca, da se vidi koliko je dugačka. I zaista je riječ o impresivnom stvorenju.

image

Muškarci poziraju s ribom

Tim/jam Press/profimedia

Čim su se proširile glasine o ulovu, mnogi su u tom dijelu svijeta počeli paničariti. No znanstvenici upozoravaju da ne postoji dokazana veza između ove ribe i prirodnih katastrofa. Stvari su jednostavne: riba je riba, živi svojim životom i njoj je činjenica da je ulovljena i usmrćena zaista katastrofa. No, to ne znači baš ništa za ljudsku zajednicu.

image
Tim/jam Press/profimedia

Povjesničari su otkrili kako ta ideja dolazi iz japanskog folklora. Još je više postala popularna nakon što je oko 20 ovih riba pronađeno na plažama diljem Japana nakon potresa 2011. godine. Ova vitka stvorenja žive na dubinama između 200 i tisuću metara, u području dubokog mora koje se naziva mezopelagička zona, i ne viđa ih se često. Kad se to i dogodi, uglavnom su mrtva i more ih izbaci na obalu nakon oluje.

image
Tim/jam Press/profimedia
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. prosinac 2025 15:20