U svijetu su poznate čak 22 vrste stršljenova. Na području Europe dvije su vrste prirodno rasprostranjene (Vespa crabro i Vespa orientalis), a od 2004. godine bilježi se invazivna vrsta stršljena, azijski stršljen (Vespa velutina). Pretpostavlja se da je slučajno unesen na područje Francuske. Zašto je azijski stršljen nepoželjan za europsko tlo? Je li buduća prijetnja području Hrvatske, odnosno Međimurja? Kako prepoznati ovu predatorsku vrstu? Zašto azijski stršljen pobuđuje kod većine strah od uboda i mogućih posljedica, a pčelarima i medonosnim pčelama zadaje “glavobolju”?
Odgovore na ova pitanja svi zainteresirani dobit će na predavanju u organizaciji Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode. Predavanje će se održati u četvrtak, 26. veljače, u Čakovcu na adresi Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje s početkom u 18 sati. Gosti predavači jesu stručnjak Rene Rus s Veterinarskog fakulteta u Ljubljani i Simon Golob iz Čebelarske zveze Slovenije.
Ulaz na događaj je slobodan, a namijenjen je prije svega pčelarima, poljoprivrednicima, stručnjacima u zaštiti prirode, ali i svekolikoj javnosti zainteresiranoj za navedenu temu. Predavanje će se održati na slovenskom jeziku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....