AFERA AGRAM

BANDIĆ NA SLOBODI Pred zatvorom ga dočekali supruga i pas Rudi, odjurio je u Mercedesu

Izvanraspravno vijeće Županijskog suda odbilo je USKOK-ovu žalbu na određivanje jamčevine
 Marko Todorov / CROPIX

>>> NOVO 18:40 Sva osmorica osumnjičenika u aferi Agram, kojima je omogućen izlazak iz pritvora uz jamčevinu, osim Branka Mihaljevića, napustili su Remetinec. Na slobodi su i Ivan Tolić, Miljenko Benko i šef Holdinga u ostavci Slobodan Ljubičić.

Posljednji je izašao Ljubičić, koji je nekoliko minuta stajao ispred zgrade okružen s desetak prijatelja. Nije htio davati izjave. Marijan Tomurad pomogao mu je da se probije kroz okupljenu gomilu te je ušao u Porsche zlatne boje i odjurio prema gradu.

------------------------------

18:15 Iz Remetinca su izašli i osumnjičenici Filip Čulo, Zdenko Antunović i Vidoje Bulum. Za izjave nije bio raspoložen nitko.

Pred zatvorom su se zagrlili s članovima obitelji i prošli bez riječi kroz brojne okupljene novinare.

Jedino je Bulum na izravno novinarsko pitanje kako komentira optužbe na svoj račun rekao: 'Ja sam tabula rasa, meni je sve izbrisano, odvjetnici vam mogu više reći.' Nakon toga je otišao u automobil.

Milan Bandić napustio Remetinec (FOTO: Marko Todorov / CROPIX)

17:57 Iz Remetinca je izašao i Željko Horvat, Bandićev savjetnik, također osumnjičen u aferi Agram.

------------------------------

17:52 Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić nešto prije 18 sati izašao je iz remetinečkog zatvora, pred kojim ga je dočekalo 30-ak pristalica, supruga i njegov pas Rudi. Dočekao ga je i Mercedes, kojim se odmah odvezao iz zatvora, pred kojim je na trenutak nastala kaotična situacija.

------------------------------

17:34 Među okupljenim pristalicama Milana Bandića pred Remetincem je i nekadašnji načelnik zagrebačke Policijske uprave Marijan Tomurad, koji je na zadnjim lokalnim izborima bio nositelj Bandićeve neovisne liste u Sesvetama. Na pitanje novinara je li on sudjelovao u skupljanju jamčevine u iznosu od 15 milijuna kuna rekao je da nije. 'Ali da me netko pitao, svakako bih sudjelovao', izjavio je.

------------------------------

17:15 [izvještava reporter Jutarnjeg Tomislav Kukec] Pred zatvorom u Remetincu, iz kojega bi uskoro na uvjetnu slobodu trebao biti pušten zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, okupilo se 30-ak građana koji mu daju podršku te daju izjave novinarima. Kažu da čekaju Bandića, a među okupljenima je i njegov vjenčani kum iz Gornje Bistre Drago Žiljak. 'Čekam ga jer ga želim zagrliti', rekao nam je.

Pristalice Milana Bandića svom gradonačelniku žele što skoriji povratak na posao te da iskoristi svaki trenutak slobode tako što će obilaziti grad, družiti se s građanima, piti kave...

Pred zatvorom je i veći broj novinarskih ekipa koje čekaju izlazak Bandića iz ćelije.

------------------------------

16:08 Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić uplatio je jamčevinu od 15 milijuna kuna i pred sucem istrage obećao da neće utjecati na svjedoke i obavljati svoju dužnost pa predvečer izlazi iz zatvora u Remetincu.

S njim će na slobodu izaći i svi njegovi suosumnjičenici osim vlasnika tvrtke 'Bramgrad projekt' Branka Mihaljevića koji umjesto gotovine želi založiti nekretnine vrijedne preko sedam milijuna kuna. Mihaljević će stoga ostati u istražnom zatvoru, a na slobodu će moći tek kada dokaže da je uknjižio založno pravo na nekretnine, a odluka o tome, nakon žalbenog roka, postane pravomoćna.

Nakon što je izvanraspravno vijeće potvrdilo odluku da se tijekom istrage mogu braniti sa slobode, uz jamčevine i obećanje da neće kršiti mjere opreza, svoje su obveze, uz Bandića, izvršili bivši šef Holdinga Slobodan Ljubičić, gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, direktor ZET-a Ivan Tolić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum te glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović.

Pravna praznina oko izvršavanja mjera opreza

Prema uvjetima izlaska iz Remetinca Bandić na slobodi neće smjeti kontaktirati sa svjedocima niti obavljati dužnost gradonačelnika, no kako će se mjere opreza provoditi u praksi nije sasvim jasno, jer o tome nema jasnih propisa.

"Mjere bi trebalo provoditi tijelo koje vrši nadzor sukladno posebnom propisu. Ono nije određeno zakonom. Tu se moraju smisleno tumačiti odredbe iz Zakona o kaznenom postupku, iz Statuta Grada Zagreba i Zakona o lokalnoj samoupravi. Imamo pravnu prazninu koju moramo popuniti da bi mjere opreza bile i provedive", kazao je glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić.

Sud bi, kako se doznaje, zagrebačkoj Skupštini i Poglavarstvu trebao dostaviti rješenje da je osumnjičenicima izrečena mjera zabrane obavljanja djelatnosti, dok bi Uskok od istih tijela povremeno trebao tražiti izvješća da li se osumnjičenici pridržavaju izrečenih mjera. Istovremeno sud bi policiji trebao dostaviti rješenje da se osumnjičenicima brani komuniciranje sa svjedocima, što bi trebala kontrolirati lokalna policija.

Jedina promjena koju je izvanraspravno vijeće donijelo u odnosu na raniju odluku suca istrage odnosi se na bivše direktore Holdinga i ZET-a Ljubičića i Tolića, kojima je kao razlog za zatvaranje otklonjena opasnost od ponavljanja kaznenog djela, jer su u međuvremenu podnijeli ostavke pa će se na slobodi, kao i ostali, morati kloniti svjedoka koje Uskok planira ispitati.

Ljubičić je za izlaz iz Remetinca uplatio pet milijuna kuna, Tolić 700 tisuća, Horvat 200 tisuća, Čulo 150 tisuća, Bulum 300 tisuća, a Antunović 250 tisuća kuna.

Iako je prema neslužbenim informacijama za obranu sa slobode ponudio nekretnine vrijedne preko 22 milijuna kuna, sudac je zaključio da je 15 milijuna, ali u gotovini, dovoljno jamstvo da Bandić tijekom istrage neće utjecati na svjedoke i ponoviti nedjelo.

Za razliku od Bandića, kojem je prihvatio jamčevinu manju od ponuđene, iako je i dalje riječ o najvišoj nakon 12,4 milijuna koje je u nekretninama svojih prijatelja založio Ivo Sanader, sudac istrage je za ostale u aferi Agram povisio iznose koje su morali položiti na račun suda prija izlaska iz Remetinca.

Od zatvorenih u ovom slučaju na slobodu su prvi izašli pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, suvlasnik CIOS-a Petar Pripuz i direktor Službe za nabavu Zagrebačkog holdinga Ivan Markus.

Istragom su uz Pripuzovu i Mihaljevićevu tvrtku obuhvaćene i dvije Bandićeve suradnice Ines Bravić i Koraljka Rožanković Uremović, no za njih Uskok nije tražio pritvor kao ni za voditelja Holdingove podružnice za upravljanje sportskim objektima Dragutina Kosića te direktora Plinare Antu Dodiga.

U svim navodnim Bandićevim nedjelima, gradonačelnika se sumnjiči da je oštetio grad kojim je upravljao 12 godina, osim u slučaju povezanim s predsjedničkom izbornom kampanjom gdje je zbog neplaćanja poreza na donacije primljene nakon izbora 2010. navodno oštetio i Državni proračun. Ukupnu 'štetu' tužiteljstvo procjenjuje na oko 20 milijuna kuna.

-----------------------------------

15:17 Kako neslužbeno doznajemo zagrebački gradonačelnik Milan Bandić navodno je već prikupio 15 milijuna kuna u gotovini.

Izvanraspravno vijeće Županijskog suda odbilo je USKOK-ovu žalbu na određivanje jamčevine za Milana Bandića, Slobodana Ljubičića i druge osumnjičene u aferi Agram. Svi kojima je prihvaćena jamčevina izaći će iz Remetinca kada sudu dostave dokaz da su jamčevine koje su im određene uplatili na račun suda, izvijestio je glasnogovornik glasnogovornik Suda Krešimir Devčić, javlja HRT.

Zagrebački gradonačelnik pred sucem istrage morat će obećati da neće kršiti uvjete jamstva, odnosno da neće obavljati dužnost na koju je izabran na neposrednim izborima prošle godine. Iz Remetinca bi mogao izaći posljepodne.

I ostali osumnjičeni morat će se na još jednom ročištu obvezati da - neće bježati, ponavljati kazneno djelo te utjecati na svjedoke.

Kako neslužbeno doznaje N1 , ročište na kojem bi osumnjičenici trebali donijeti dokaz o uplati jamčevine i još jednom se obvezati da će se pridržavati izrečenih mjera opreza trebao bi početi oko 15.15 sati jer se, navodno, čeka dokaz o uplati Bandićevih 15 milijuna kuna.

Ako je iznos doista uplaćen, Milan Bandić već će danas izaći na slobodu zajedno s ostalim osumnjičenicima koji su uplatili jamčevinu.

-----------------------------------

14:33 - Direktor Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić već je uplatio jamčevinu u iznosu od pet milijuna kuna, doznaje N1 televizija.

Osim toga N1 otkriva i da su petorica drugih osumnjičenika u aferi Agram uplatili jamčevine za izlazak na slobodu. Jamčevine se kreću od 150 do 700 tisuća kuna.

Prema neslužbenim informacijama u postupku uplate su jamčevine za Horvata, Tolića, Čulu, Buluma i Antunovića, dok Bandićevi odvjetnici izlazeći sa suda nisu željeli davati izjave novinarima. Bandić mora uplatiti 15 milijuna kuna.

Direktor ZET-a, Ivan Tolić, uplatio je 700 tisuća kuna, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo 150 tisuća, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum 300 tisuća kuna, gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat 200 tisuća te glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović 250 tisuća kuna.

Direktor građevinske tvrtke Bramgrad projekt, Branko Mihaljević, od kojeg se traži sedam milijuna kuna taj novac nema pa će tražiti da se gotovina zamijeni za nekretnine.

---------------------------------

12:27 - Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda potvrrdilo je odluku suca istrage da se Milana Bandića može pustiti na slobodu u zamjenu za jamstvo od 15 milijuna kuna te uz zabranu obavljanja poslova zagrebačkog gradonačelnika.

Međutim, sad se postavlja pitanje na koji način će mjera jamčevine biti realizirana. Naime, prema ovoj odluci Bandić bi 15 milijuna kuna morao ostaviti u gotovini dok je on ponudio hipoteku nad nekretninama.

Zbog toga bi s vjerojatno tijekom dana trebalo odlučivati hoće li se ta mjera izmijeniti na način da on umjesto gotova novca može ostaviti nekretnine kao zalog jamčevine.

Dakle, Bandić za sada ostaje u istražnom zatvoru premda je zapravo tehničko pitanje jer u trenutku kada položi jamčevinu može izaći na slobodu, a to ne bi trebalo trajati dulje od nekoliko dana.

Osim Bandića izvanraspravno vijeće Županijskog suda u potpunosti je potvrdilo odluku suca Zdenka Posavca i da svi ostali osumnjičenici predvođeni šefom Zagrebačkog holdinga Slobodanom Ljubičićem mogu uz različite iznose jamčevina i neke dodatne mjere također biti pušteni na slobodu.

Za razliku od Bandića niz ovih osoba ima puno niže iznose jamčevina, od po nekoliko stotina tisuća kuna, te bi oni ukoliko te uplate realiziraju već danas mogli biti pušteni na slobodu.

Sudac istrage Zdenko Posavec danas će popodne odlučivati o tim uplatama, ali i o prijedlozima Uskoka da im se produlji istražni zatvor za dva mjeseca koji je međutim sada bespredmetan te o prijedlozima branitelja da neke od jamčevina iz gotovog novca preinače u nekretnine.

Međutim, na tu odluku postoji pravo žalbe u roku od tri dana.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 04:14