PRESICA STOŽERA

Capak najavio veliku promjenu u cijepljenju ljudi koji su preboljeli koronu: ‘To je službena odluka‘

U posljednja 24 sata zabilježeno je 2007 novih slučajeva zaraze, a preminula je 41 osoba
Davor Božinović
 Ronald Gorsic /cropix

Nacionalni stožer civilne zaštite održao je konferenciju za novinare na kojoj je izvijestio o epidemiološkoj situaciji i cijepljenju protiv koronavirusa u Hrvatskoj. Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak izjavio je na 'presici' da je dopunjena preporuka o cijepljenju, po kojoj se osobe koje su preboljele covid-19 trebaju cijepiti samo s jednom dozom.

U posljednja 24 sata zabilježeno je 2 007 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 14 507.

Među njima je 2 237 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 253 pacijenta. Preminula je 41 osoba.

Vera Katalinić Janković na presici je objavila da je prosječna dob preminulih 73 godine te da je najmlađa osoba ima 26 godina. "Četiri osobe nisu imale komorbiditete, ostali su ih imali", rekla je Katalinić Janković.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno su zabilježene 332 183 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih je 7 081 preminula, ukupno se oporavilo 310 595 osoba od toga 2 337 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutno 33 938 osoba. Do danas je ukupno testirano 1 804 187 osoba, od toga 9 282 u posljednja 24 sata.

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak izvijestio je o 14-dnevnoj incidenciji na 100.000 stanovnika te o položaju Hrvatske među zemljama EU kada je riječ o koronavirusu.

- U ovom tjednu imamo 13,5% manje novooboljelih nego u prošlom tjednu. Incidencija u RH na 100.000 stanovnika je 699,3. Najniža je u Istarskoj županiji, a najviša u Primorsko-goranskoj. Na ljestvici zemalja EU Hrvatska je na 25. mjestu. Stopa smrtnosti na milijun stanovnika je 1734,8, što nas stavlja na 19. mjesto na ljestvici zemalja EU. Danas je udio pozitivnih 21,6 u ukupno testiranim, a u zadnjih 14 dana je bio 23,7. HALMED je zaprimio 2806 prijava sumnji na nuspojave na cjepivo, od toga je 1349 prijava za Pfizer, 217 za Modernino i 1238 za AstraZenecino cjepivo. Potrošeno je 46.887 doza cjepiva jučer u jednom danu.

Markotić: 'Za sada nema opravdanja za kombinaciju cjepiva'

Alemka Markotić se osvrnula na epidemiološku situaciju u Europi.

- Prati se trotjedni pad broja oboljelih, ali ECDC smatra da je previsok broj oboljelih na dnevnoj bazi. Ako gledamo na kruženje varijanti virusa, više od 90% je tzv. britanski soj, a ostali sojevi se detektiraju, ali ohrabrujuće je da nije zabilježen porast širenja tih sojeva unutar zemalja. Varijanta koja cirkulira Indijom se pojavila u 7 europskih zemalja. Po svemu sudeći ta varijanta će biti osjetljiva na cjepiva. Iz EMA-e se i dalje prati situacija s cjepivima i nuspojavama, mogućim problemima oko Johnsona i Astra Zenece. Došlo je do novih znanstvenih spoznaja koje bi mogle govoriti o rjeđem poremećaju vezanom uz aktivaciju krvnih pločica i mogućnosti da dođe do stvaranja tromba. Sve zanima i mogućnost kombiniranja cjepiva, može li se nakon prve doze Astra Zenece, u drugoj dozi cijepiti mRNA cjepivom. Rečeno je da UK provodi istraživanja o tome a prvi rezultati bi mogli biti u svibnju. Za sada nisu zabilježeni incidenti vezani uz drugu dozu Astra Zenece pa ne bi bilo posebnog opravdanja za primjenu drugog cjepiva, rekla je Markotić.

Nove mjere Stožera

Davor Božinović je govorio o najnovijih odlukama Stožera.

- Iako je situacija nešto povoljnija, to ne znači da se možemo opustiti i popuštati mjere. Stožer je do 15.5. produžio odluku koja se odnosi na okupljanja, rad trgovina, javni prijevoz i ograničenja prelaska granice RH. Izmjene su tu za osobe koje u RH dolaze iz EU ili schengenskog prostora, a ulazak im je omogućen na temelju brzog antigenskog testa, oni više neće morati ponoviti testiranje ako u Hrvatskoj ostaju duže od 10 dana. Hoće li ga raditi, ovisi o zemljama u koje se vraćaju. Osobama koje su preboljele covid, te su cijepljene jednom dozom cjepiva, imat će izuzeće od obaveze predočenja negativnog testa ili karantene.

- Stožer je donio i 6 regionalnih odluka za Grad Zagreb, za Šibensko-kninsku županiju produljena je važnost mjera koje su na snazi do 15.5. Za Zadarsku i Brodsko-posavsku također, ali do 9.5. za Zadarsku, a do 16.5. za Brodsko-posavsku županiju. Imamo i ublažavanje mjera u Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Zabrana prodaje alkohola će biti od 22 do 6, a ne od 20 do 6 kao do sada. Radno vrijeme ugostiteljskih objekata će se moći odrediti u trajanju od 6 do 22, a ne do 20 sati. Nema više ograničenja za škole stranih jezika. U dolini Neretve se stavljaju izvan snage odluke za Metković, Ploče i Opuzen. Primjenjuju se samo mjere uvedene na nacionalnim odlukama, rekao je Božinović i dodao da smo na dobrom putu, no da poboljšanje ne smije dovesti do opuštanja.

Beroš: 'Platforma služi za bilježenje interesa građana za cijepljenje'

Ministar Beroš se osvrnuo na funkcioniranje platforme CijepiSe.

- Rekao sam jučer a i danas, platforma je u radu, ne testnom nego pravom. Jučer smo naručili 890 zainteresiranih za ponedjeljak i preko 3000 za utorak u Zagrebu. Mailovi su upućeni i stigli su pa sada očekujemo odgovore. Prema mojim informacijama, platforma funkcionira. Premijer je rekao da se tehničke poteškoće ispravljaju, ja dobivam informacije u realnom vremenu od informatike, a njih ni predsjednik Vlade nema u određenom trenutku. Situacija je takva kakvu sam rekao. Kada je riječ o gospođi koja je imala problem i dobila novi poziv iako je već cijepljena: netko tko ju je cijepio nije na vrijeme upisao u e-cijepih pa se ona i dalje vodi kao necijepljena, a informatički sustav radi svoj posao i šalje upite. Važno je adekvatno upisati cijepljene osobe u sistem e-cijepih. Molim sve organizatore i koordinatore cijepljenja da omoguće upis cijepljenih osoba na digitalnu platformu jer je to jedini način da ona bude adekvatna.

Jedna gospođa je dobila poziv na 2. dozu a nije uopće cijepljena prvom dozom.

- Ona sada ima priliku ponovno propustiti termin ako ne odgovori a sustav će ju ponovno pozvati. Za sada se nudio termin za Astra Zenecu, a od srijede nudimo termin za cijepljenje Pfizerom. Treba pričekati ponovni krug pozivanja ili se može javiti liječniku koji ima mogućnost biranja pa ju može naručiti na određen tip cjepiva. Ili će čekati idući krug pozivanja, ili će se obratiti svojem liječniku.

Liječnici negoduju zbog zatraženih popisa necijepljenih osoba.

- Odgovor je kompleksan. Platforma služi za bilježenje interesa građana za cijepljenje. Nama je cilj doći do onih koji nisu iskazali interes. Pred najvažnijim smo zadatkom: postići adekvatan opseg procjepljivanja. Ponekad i dupliramo kanale. Da dođemo do onih koji nisu iskazali interes za cijepljenje nam mogu pomoći liječnici. Oni nama ili u platformu zainteresiranih mogu uputiti te ljude ili će se oni pozivati putem call centara. Duplirali smo procese da bi informacija o cijepljenju došla do svih hrvatskih građana. Ponekad i dupliciramo kanale da bismo bili sigurni da će funkcionirati. A što se tiče liječnika, njihov trud je velik i nevjerojatan i zahvaljujem im se. Jasno je da zajedničkim naporom možemo dosegnuti postavljene ciljeve. Žao mi je što je bilo tko preopterećen, znam kako im je, zahvaljujem im na trudu i molim za još jedan mali support i pomoć, rekao je Beroš.

Beroša su novinari upitali i hoće li se uvesti radna obaveza za liječnike.

- Sagledavajući aktivnosti u sustavu nismo razmišljali o uvođenju radne obaveze. To je krajnja obaveza. Vjerujem da to nećemo morati uvoditi. Izdana je uputa o posebnoj sigurnosnoj mjeri potrebe sudjelovanja svih djelatnika u sustavu u ovom procesu. Lokalni koordinatori će napraviti detaljan raspored za 5. i 6. mjesec svih djelatnika iz sustava ZJZ, domova zdravlja, bolnica, hitne pomoći i privatnih zdravstvenih djelatnika. Mislim da neće biti poteškoća. Broj jučer cijepljenih ukazuje kolike su naše mogućnosti. Od sljedećeg tjedna kada dolaze veće količine cjepiva, i dodatne kapacitete ćemo upogoniti i mislim da ćemo do kraja lipnja ako građani budu to željeli, postići ciljeve. O sankcijama nismo sada razmišljali. Svi u zdravstvenom sustavu su dovoljno svjesni svoje uloge u ovom procesu, kaže Beroš.

Javna nabava za koronavirus.hr

Capak se osvrnuo i na preporuke za održavanje lokalnih izbora.

- Donijeli smo preporuke i jasno naznačili da broj sudionika na nekom skupu ovisi o županijskoj odluci, u Zagrebu je 25, u nekim županijama 15... Smatramo da trenutno ne bi bilo primjereno dopustiti da se na takve skupove pozivaju umjetnički izvođači ili da se dijeli hrana i piće. Izbori su važni i trebaju se održati ali pod strogim epidemiološkim okvirom, rekao je Capak.

USKOK provodi izvide zbog stranice koronavirus.hr. Zašto nije provedena javna nabava i kako je određena cijena od 1,1 mil. kn i kako je izabran Media Val, upitali su novinari ministra Beroša.

- Prošle godine smo zbog situacije u Italiji slutili da to isto dolazi u Hrvatsku. Sjetimo se kad su se police praznile, kupovao se kvasac... Mi smo 25.2. imali prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, a 11.3.2020. sam donio odluku o proglašenju epidemije u Hrvatskoj. Mi smo od prvog dana komunikaciju prema građanima stavili kao imperativ u borbi protiv tada potpuno nepoznatog virusa koji je u svijetu odnio 3,1 milijuna života. Tada smo svakodnevno imali konferencije ali nismo mogli odgovoriti na sve upite građana. Kroz web stranice smo pokušali komunicirati podatke i mjere, ali to je uzrokovalo šumove u komunikaciji prema javnosti. Javila se potreba za žurno uspostavljanje mjesta za komunikaciju da bi građani suzbili strah. Koronavirus.hr domena je zakupljena od strane agencije koja je ponudila prepustiti Hrvatskoj, a utvrđeno je da je neophodno unaprijediti komunikacijska rješenja. Ponuđena je uspostava platforme u roku od nekoliko dana. Pribavili smo mišljenje od Ministarstva gospodarstva, a u rješenju piše da se može primijeniti čl.42 o javnoj nabavi zbog zaštite zdravlja građana RH. Tako smo zatražili mogućnost izuzeća procesa javne nabave. Što se tiče cijene, važno je reći da to nije bila obična stranica koju je moguće napraviti za 50-ak tisuća kuna. To je bila žurna uspostava svih ostalih pratećih društvenih mreža i njihovom tehničkom održavanju i upravljanju komunikacijom na svim tim kanalima. Agencija nije napravila samo web i društvene mreže već je 6,5 mjeseci svaki dan od 7 do 22 sata pratila stanje mjesečnih i dnevnih analiza, objavljivala sadržaj, tekstove, vizuale, grafike i odgovarala na sve upite građana. Svakodnevno su komunicirali s nama u Stožeru i ostalim institucijama. Agencija je bila servis za građane i kad je bio potres, kad smo uveli propusnice... A što se tiče izvida USKOK-a, legitimno je i očekivano da se istraži poslovanje ali stručne službe su odradile ovaj posao sukladno zakonskim odrednicama i svemu što je potrebno, rekao je Beroš.

Na koji način je formirana cijena?

- Kao ministar sam imao političku ulogu i zadatak dao stručnim službama, ali nije zadatak ministra miješati se u rad stručnih službi, javne nabave, financija, informatike... Valjda postoji način kako se cijena dogovara sukladno radnim satima, onome što netko nudi. Ne mogu govoriti o načinu formiranja cijene.

Hoće li liječnik moći povući prijavu osobe starije od 65 godina iz platforme CijepiSe?

- Opet ja kao ministar to ne mogu odgovoriti. Zamolit ću pomoć naših informatičara. Očekujem da su baze objedinjene i da je sve funkcionalno i da informacija do svakog dođe na vrijeme, rekao je Beroš.

- Ordinacije mogu prebaciti sve informacije o onima koji su iskazali interes za cijepljenje. Liječnik ima mogućnost i pojedinačnog upita ali još nije napravljena integracija između opće obiteljske medicine i e-cijepiha i to je u pripremi za idući tjedan. Tada će liječnici za sve svoje osiguranike moći povlačiti podatke o cijepljenju.

Oni koji su preboljeli koronavirus dobit će samo jednu dozu cjepiva

Novinari su Capaka upitali o antigenskim testovima. Do sada su se smatrali pouzdanima samo za one koji imaju simptome.

- Objavili smo jučer jednu dopunu preporukama o cijepljenju protiv koronavirusa. Pozitivni na antigenskim testovima prihvaćaju se u bazu podataka oboljelih ali se ne pribrajaju broju pozitivnih na PCR testovima. Prihvatili smo brze testove za prelazak granice kad je to prihvatilo više od pola europskih zemalja. Preuzeli smo i rizik jer brzi testovi nisu tako osjetljivi kao PCR ali u zadnjih 2-3 mjeseca došlo je do poboljšanja osjetljivosti tih testova. U dopunama smo donijeli odluku o tome da osobe koje su preboljele covid, trebaju se cijepiti samo s jednom dozom cjepiva a ne s dvije. Sada već ima dovoljno podataka o tome da druga doza nakon preboljenja bolesti ne doprinosi razini antitijela, rekao je Capak.

- Iskustvo Velike Britanije je da nakon 2. doze cjepiva Astra Zenece nisu zabilježene tromboembolije. Osoba nakon primanja prve doze cjepiva koja u međuvremenu oboli, u tom slučaju ona treba primiti drugu dozu cjepiva 3 do 6 mjeseci poslije preboljenja. Naša preporuka je da osobe koje su primile prvu dozu Astra Zenece prime i drugu dozu. Cijepimo 12 tjedana nakon druge doze. Pitali su nas može li se taj period skratiti ako netko putuje. Preporuka je proizvođača 8-12 tjedana a može i nešto ranije. Pitaju nas i o nuspojavama. Ja ovdje pročitam nuspojave koje su prijavljene HALMED-u, od 0,3 do 0,5 % . Dakle, svaki 200. ili 300. čovjek prijavu nuspojavu, a većina su ih blage: bol, temperatura nakon cjepiva.. To nije sve. Mnogi blage nuspojave osjete ali ih ne prijave. Zbog toga se ne treba zabrinjavati. Ta reakcija je dokaz da se u organizmu nešto dešava. To je normalno i događa se i kod većine drugih cjepiva, zaključio je Capak i dodao:

- Svi koji su preboljeli bolest dobit će jednu dozu cjepiva, to je službena odluka. Podaci o trajanju imuniteta nakon bolesti govore da je to 3-6 mjeseci, a mi smatramo da je taj imunitet u 6 mjeseci dovoljan.

Je li moguće alternativno cjepivo za osobe mlađe od 50 godina?

- Naša preporuka ne kaže da imamo ograničenje za mlađe od 50 godina, a to nije učinila ni EMA. Neke zemlje imaju dobna ograničenja. EMA preporučuje da se u obzir uzme incidencija u pojedinoj zajednici, a zato mi trenutno smatramo da nema potrebe da na nacionalnoj razini donosimo preporuku da se mlađi od 50 ne cijepe Astra Zenecom. Rizik od tromboembolijskih događaja je strahovito mali i nemamo osnove da donosimo takvo dobno ograničenje. Ako budemo imali dovoljno Pfizerovog cjepiva, donijet ćemo takvo ograničenje. Cjepivo nije obavezno i svaka osoba može odlučiti pa ako nije na raspolaganju cjepivo koje osoba želi, malo će pričekati. Liječnik će odabrati ono cjepivo koje donosi manje rizika za tu dobnu skupinu, rekao je Capak.

Cijepljenje i na moru

Hoće li se netko moći cijepiti drugom dozom ako je na moru u vrijeme kada bi se trebao cijepiti, upitali su novinari Stožer.

- Imamo jedinstveni sustav zdravstva u RH. Vi možete biti na moru 6 mjeseci a liječnik vam prepiše lijekove, a vi ih podignete na otoku, u apoteci... Sasvim sigurno ćete moći biti na prvom mjestu gdje se cijepljenje održava i nema potrebe da se cjepivo dijeli na županije ili gradove. To je cjepivo koje je nabavila RH za sve osiguranike. Cijepit ćemo sve na mjestu na kojem se nalaze, rekao je Capak.

Koliko je starijih od 65 i kroničnih bolesnika koji se žele cijepiti, a još se nisu cijepili?

- Bilo je 60% građana starijih od 60 koji su se cijepili kad sam zadnji put gledao podatak o tome.

Koja je konačna brojka ljudi u cijeloj Hrvatskoj koji se žele cijepiti?

- Trenutno to ne znamo i ne možemo znati. Rezultati ankete koje su provođene su bili takvi da je 25% građana reklo da se ne želi cijepiti, a oko 10% njih su rekli da se dvoume. Ostali su izrazili želju, to je bilo oko 65-70% građana tada, a mislimo da je sada taj broj i veći jer su ljudi dobili informacije i znaju da je cijepljenje jedini izlaz iz ove pandemije. Nismo zbrojili koliko ljudi je prijavljeno kod liječnika obiteljske medicine u cijeloj Hrvatskoj, rekao je Capak.

Hoće li u trećoj fazi prvo biti cijepljene prioritetne skupine pa onda svi ostali?

- Cijepit će se 7 dana u tjednu, 12 sati dnevno. Ići će se po prioritetima. Imamo još negdje i starijih koji još nisu cijepljeni, još završavamo drugu fazu ali počinjemo i treću. Ići će se po prioritetima koliko je to moguće: prosvjetni radnici, hitne službe, turistički djelatnici, novinari koji rade na terenu... Svaki resor je dao svoje prioritete i imamo više od 800.000 ljudi koji su izrazili želju za cijepljenje. Kad završimo drugu fazu, krenut ćemo po kolektivima na licu mjesta, kaže Capak.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 06:37