STANJE EPIDEMIJE

Četiri županije uvode strože mjere, američki institut procjenjuje: Hrvatska je već na kraju vrha 3. vala

Osim Primorsko-goranske koja ide u totalni lockdown, još tri županije pooštravaju mjere. Institut IHME, pak, procjenjuje da je vrhunac 3. vala već tu
IHME-ov model (gore lijevo), prizor iz Rijeke (glavna fotografija)
 IHME, Matija Djanjesic/Cropix

Zbog velikog broja novooboljelih, pooštrene su epidemiološke mjere u četiri županije, a u Primorsko-goranskoj županiji od ponedjeljka, 12. travnja, uvodi se potpuno zatvaranje, objavljeno je u subotu na službenim stranicama Vlade.

Na prijedlog lokalnih stožera, uvode se strože epidemiološke mjere u Primorsko-goranskoj, Dubrovačko-neretvanskoj, Zagrebačkoj i Osječko-baranjskoj županiji.

U Primorsko-goranskoj županiji od ponedjeljka, 12. travnja, do 26. travnja zabranjuje se održavanje svih javnih događanja i okupljanja, zatvaraju se teretane i fitness centri, kina, casina te trgovine u kojima se prodaje obuća i odjeća. Zabranjuje se posjet korisnicima domova za starije, a ograničava se radno vrijeme u trgovinama u kojima je dozvoljen rad od 6 do 19 sati.

Od ponedjeljka se uvode i nove dvotjedne epidemiološke mjere u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u kojoj zabranjuju javna okupljanja za više od 15 osoba na jednom mjestu. Na privatnim okupljanjima može biti najviše osam osoba iz dva kućanstva.

Na prijedlog županijskog stožera, u Zagrebačkoj županiji uvode se u ponedjeljak strože epidemiološke mjere i bit će na snazi do 25. travnja.

Uz ostalo, ograničava se vrijeme radno vrijeme ugostiteljskih objekata od 6 do 21 sat, radno vrijeme casina, automat klubova i uplatnih mjesta za klađenje od 8 do 21 sat, te se zabranjuje prodaja alkoholnih pića od 21 do 6 sati. Nameće se i obavezno korištenje maski za lice ili medicinskih maski na otvorenim prostorima gdje se očekuje veći protok ljudi (tržnice, prostori oko trgovačkih centara, vjerski objekti i sl.) bez obzira na fizičku distancu.

U Osječko-baranjskoj županiji do kraja travnja vrijede preporuke da se u sportskim objektima ne koriste svlačionice te pojačan nadzor pridržavanja nužnih epidemioloških mjera na javnim događanjima i okupljanjima, u javnom prijevozu, u trgovačkim centrima i ugostiteljskim objektima.

Inače, američki institut IHME, koji redovito objavljuje model s procjenom kretanja epidemije, u najnovijoj prognozi za Hrvatsku, koju je osvježio u četvrtak, navodi da smo na samom vrhuncu trećeg vala te da bi u skorije vrijeme na razini države trebalo doći do njegova blagog opadanja. Oni su dosta precizno ocijenili i trenutak vrhunca drugoga vala, ali ipak će trebati pričekati još neko vrijeme da se vidi hoće li se i u ovome navratu njihove procjene obistiniti.

Konkretno, po njima je sam vrhunac trećeg vala, gledano po broju procijenjenih dnevnih slučajeva, dosegnut 8. travnja, dok se očekuje da bi vrhunac broja hospitalizacija mogao biti dosegnut 22. travnja kada očekuju da bi u bolnicama mogao biti 2.881 pacijent, nakon čega bi se ta brojka mogla početi smanjivati.

Procjenjuju i da bi dnevni broj preminulih mogao nastaviti rasti sve do početka svibnja, a njihov model sugerira da bi do 1. kolovoza ukupan broj preminulih od covida-19 u Hrvatskoj mogao dosegnuti 8.477.

image
Model kretanja procijenjenog dnevnog broja zaraženih (procjena je veća od broja stvarno potvrđenih slučajeva putem testova)
IHME
image
Model kretanja broja hospitaliziranih
IHME
image
Model kretanja dnevnog broja preminulih
IHME
image
Procjena ukupnog broja preminulih
IHME
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 18:43