"Dolazi nam jedna od najjačih ciklona u posljednjih deset godina, molimo sklonite se pravovremeno, čekaju nas jesenske poplave, otvorili smo domove i škole za sve one koji se kod kuće ne osjećaju sigurno", jedna je od alarmantnih poruka koje su tijekom današnjeg dana predstavnici Agencije za okoliš i Civilne zaštite Slovenije uputili svojim građanima.
Zbog nevremena koje se približavalo iz Alpa u Sloveniji su uključeni crveni meteoalarmi. Najavljuju se velike količine padalina, jaki udari vjetra te izlijevanje rijeka.
Hrvatski Državni hidrometeorološki zavod danapopodne je pak crveni alarm za današnji dan najavio za tri hrvatske regije - riječku, kninsku i splitsku, dok je za preostali dio zemlje na snazi narančasto upozorenje za vremenske nepogode. Najavljuje se da će Hrvatsku zapljusnuti val obilnih oborina, dizat će se vodostaji rijeka te se upozorava na bujične i urbane poplave. IZ DHMZ-a upozoravaju - izbjegavajte putovanja koja nisu od iznimne važnosti!
Obilna kiša večeras bi mogla zahvatiti područje sjevernog Jadrana i Gorskog kotara, a sutra će se proširiti na područje Like, srednjeg Jadrana i njegove unutrašnjosti te postoji mogućnost pojave bujičnih i urbanih poplava. Po najavama meteorologa iz Slovenije i Hrvatske kao da nam se priprema scenarij iz svibnja ove godine, kada su Hrvatsku zahvatile velike poplave, a posebno područje Obrovca, Hrvatske Kostajnice i Dvora na Uni. Urbane poplave prije svega su rezultat sve veće urbanizacije gradova i nedostatka vodopropusnih područja. Zbog toga gradske kanalizacijske mreže ne mogu "progutati" veliku količinu padalina koja padne u kratkom vremenu. Stoga dolazi do prodiranja velikih količina voda iz podzemlja, čemu smo i svjedočili posljednjih nekoliko godina u više hrvatskih gradova.
Tomislav Novosel iz Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda danas nam je rekao kako za sada sve prognoze ukazuju da obilne padaline koje će zahvatiti Sloveniju neće prouzročiti veliki vodeni val u Hrvatskoj te da neće doći do izlijevanja glavnih hrvatskih rijeka. "Najvjerojatnije ćemo puno bolje proći od Slovenije s obzirom na to da se glavnina padalina i rasta vodostaja očekuje u slivu Soče, a ne Save. Očekujemo da će sutra oko ponoći u Zagrebu biti vrhunac vodenog vala Save kod Zagreba, ali on će biti oko pola metra niži od razine za proglašenje redovnih mjera obrane od poplave. Nizvodno od Zagreba prema Sisku bit će proglašene redovne mjere obrane od poplava iako će razina Save biti oko jedan metar niža - ističe Novosel.
Prema njegovim riječima, slična situacija očekuje se i na rijeci Kupi kao i na slivu Korane i Mrežnice. Dotok veće količine vode očekuje se Dravom i Murom iz smjera Ptuja ali, ističe Novosel, to neće biti ni blizu količinama koje su u kolovozu ove godine poplavile Međimurje. Tako se na lokaciji Drava - Botovo očekuje razina rijeke za oko metar i pol niža od razine kada se proglašavaju redovne mjere obrane od poplava.
Iako su najave umirujuće, sustav obrane od poplave u Hrvatskoj je pripravnosti za sve scenarije. U Hrvatskim vodama ističu kako će njihovi ljudi biti konstantno na terenu i nadzirati situaciju, dok iz Ravnateljstva Civilne zaštite poručuju da su njihovi timovi u svakom trenutku spremni intervenirati na poziv iz Hrvatskih voda.
Od velikih poplava ovaj put ne trebaju strahovati građani Hrvatske Kostajnice. Una ju je u svibnju ove godine posljednji put poplavila. Bila je to šesta poplava koja je u posljednjih devet mjeseci preplavila područje grada. Prema riječima Tomislava Novosela, građani Hrvatske Kostajnice uskoro više neće morati strahovati od apokaliptičnih scena jer će do kraja mjeseca konačno biti izgrađen novi nasip uz Unu u dužini od 2050 metara, koji bi trebao zauvijek zaštititi grad od poplava. Riječ je o nasipu čija se izgradnja najavljuje još od 2006. godine, a najveća prepreka njegovoj izgradnji bilo je negativno mišljenje konzervatora koji su tvrdili kako će nasip narušiti vizuru grada prema Uni.
Gradonačelnik H. Kostajnice Dalibor Bišćan danas nam je potvrdio kako je taj problem konačno riješen te se radovi na nasipu privode kraju. Nositelj projekta su Hrvatske vode, a predložen je za financiranje iz Nacionalnog plana oporavka. Cijena izgradnje nasipa je 3,6 milijuna eura s PDV-om.
Nasip se sastoji od 1500 metara dugačkog i 2,4 metra visokog betonskog zida, te 550 metara dugačke i također 2,4 metara visoke mobilne aluminijske barijere koja je sada u fazi montaže. Montažni zid sastoji se od oko 300 stupova postavljenih na podložni beton. Između njih ugrađivat će se metalne letve visine 30 cm. One će se ubacivati po potrebi sukladno najavama o rastu Une do maksimalne visine od 240 centimetara. Novosel najavljuje da će nasip biti završen najkasnije do kraja mjeseca.