SAMO U JUTARNJEM

EKSKLUZIVNO: DOSAD NEVIĐENE ZAJEDNIČKE FOTOGRAFIJE Tito, vođa kojem se Tuđman divio

Uz nepoznate zajedničke fotografije Broza i Tuđmana donosimo esej o odnosu prvog hrvatskog predsjednika prema političkom djelovanju vođe SFRJ
Uz nepoznate zajedničke fotografije Broza i Tuđmana donosimo esej o odnosu prvog hrvatskog predsjednika prema političkom djelovanju vođe SFRJ

Živjela sovjetska Hrvatska”. Kerestinečki zatvorenici na zid su ćelije urezali natpis “Živjela sovjetska Hrvatska”, s velikom mi je strašću i poštovanjem govorio dr. Franjo Tuđman pri jednom od naših prvih susreta, u proljeće 1989., u njegovoj kući u Nazorovoj ulici.

Ta anegdota, koja je toliko neodoljiva da sam je već nekoliko puta morao koristiti u tekstovima o Tuđmanovu odnosu prema hrvatskom komunističkom pokretu, spada, zapravo, među one simbole Tuđmanovih političkih i svjetonazorskih uvjerenja koja su dubinski oblikovala ideologiju i politiku njegove Hrvatske demokratske zajednice. A u središtu tih uvjerenja - kada je riječ o lijevoj komponenti Tuđmanova političkog djelovanja - svakako se nalazi Josip Broz Tito.

...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. studeni 2025 15:21