PALA ODLUKA

Odlučeno je tko, kada i kako ruši Vjesnik! Bačić: ‘Sve će biti gotovo za tri mjeseca, podvožnjak se otvara za 30 dana‘

Prvo će se zgrada morati očistiti i zaštititi, moguće je da će se oko nje postaviti i sigurnosna mreža

Vjesnikov neboder uskoro će biti srušen

 Ronald Gorsic/Cropix
Prvo će se zgrada morati očistiti i zaštititi, moguće je da će se oko nje postaviti i sigurnosna mreža
  • Odlučeno je da će Vjesnikov neboder rušiti tvrtka EURCO iz Vinkovaca

  • Bačić: Sve bi trebalo gotovo za tri mjeseca

  • Podvožnjak na Slavonskoj otvara se u roku od 30 dana

  • Cijena radova je 5,2 milijuna eura s PDV-om


NOVO 13.53 - Ministar Bačić kaže da su stručnjaci utvrdili kako snijeg ni na koji način nije doprinio dodatnoj nesigurnosti i nestabilnosti Vjesnika. Puno veća težina na konstrukciji bila je kada se požar gasio, zbog količine vode, rekao je.


13.46 - Odgovarajući na novinarsko pitanje, Bačić je istaknuo da je rok za uklanjanje Vjesnika vrlo kratak i zahtjevan.

- Uklanjanje će krenuti u trenutku kad se revidira projekt uklanjanja i kad se da suglasnost da je projektant u potpunosti izvršio projekt i uskladio ga sa stručnim normama. Kada se zbroje i rok za dovršenje izrade projekta i za uklanjanje, to je ukupno 90 dana.

Način uklanjanja, pojasnio je, nije bio definiran prije odabira izvođača. Iz tvrtke EURCO su najavili da će to biti strojno uklanjanje.


13.38 - Bačić je otkrio da je ekonomski najpovoljniju ponudu, kako smo već objavili, dala tvrtka EURCO d.d. iz Vinkovaca. Cijena njihovog projekta je 4,220.000 eura bez PDV-a, odnosno 5,275.000 eura s PDV-om.

Rok završetka radova je tri mjeseca od dana potpisa ugovora.

Slijedi rok od 10 dana u kojem ostale tvrtke mogu podnijeti žalbu državnoj komisiji za javnu nabavu. Nakon toga bi se 21. siječnja, kaže Bačić, trebao sklopiti ugovor. Tog dana počinje teći rok od 90 dana za rušenje Vjesnika. Podvožnjak na Slavonskoj, što je prva faza radova, trebao bi biti otvoren u roku od 30 dana.


13.30 - Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić na press konferenciji će predstaviti detalje rušenja Vjesnika.

- S obzirom na to da je stvorena opasnost od urušavanja i prijetnja sigurnosti građanima, krenuli smo u postupak odabira izvođača uklanjanja i odabira projektanta. U tom procesu smo pozive uputili na 34 tvrtke, oni su u svojim ponudama nudili i miniranje i strojno uklanjanje. Raspon cijena se kretao između 1,800.000 eura do 5,500.000 eura, a raspon roka od jednog do 12 mjeseci - kaže Bačić.

Zaprimljeno je 18 ponuda, dodao je Bačić, nakon čega je radna skupina na temelju analize pokrenula pregovarački postupak s pet najozbiljnijih ponuda koji su "pružili dovoljno povjerenja i sigurnosti".

- U završnim ponudama definirali smo osnovne elemente, cijenu nabave od 5 milijuna eura bez PDV-a, a ponuđačima smo prepustili da se oni odrede koja će to biti metoda uklanjanja. Odredili smo i kriterije, od toga je cijena bila 30 posto, specifično iskustvo i preferencije stručnjaka 35 posto, rok za završetak prve faze radova 15 posto, a 20 posto bodova odnosilo se na rok završetka cjelokupnog završetka projekta.


Ministarstvo graditeljstva odlučilo je tko će rušiti Vjesnikov neboder. Podsjetimo, zgrada Vjesnika izgorjela je u požaru sa 17. na 18. studenoga. Gasilo ga je više od 100 vatrogasaca s oko 50 vozila te 10 dobrovoljnih vatrogasnih društava. Dogašivanje je trajalo sljedeća tri dana, a statičari su u izvješću savjetovali da se zgrada zbog sigurnosti mora rušiti.

Imamo dio izvješća statičara o Vjesniku: ‘Jači udari vjetra ili potres mogli bi biti kobni‘

Dok se čekala odluka o izvođaču radova za rušenje Vjesnika, izgrađena je premosnica na sjevernoj prometnici Slavonske avenije, budući da je za promet zatvoren južni dio avenije, kao i podvožnjak, zbog sigurnosti i opasnosti od urušavanja same zgrade.

image

Zagreb, 271125.
U tijeku su radovi na prosirenju prometnice i bypassu na Slavonskoj aveniji kod Vjesnikovog nebodera gdje je na snazi posebna privremena regulacija prometa.
Na fotografiji: izgoreni Vjesnikov neboder.
Foto: Ranko Suvar/CROPIX

Ranko Suvar/Cropix

Kako doznajemo, nakon mjesec i pol napokon je odlučeno tko će rušiti Vjesnik. Na EOJN-u je objavljeno da je ugovorena izrada projektne dokumentacije i izvođenje radova uklanjanja nebodera Vjesnik sa zapadnim aneksom s projektantskom tvrtkom EURCO d.d. iz Vinkovaca u vrijednosti od oko 5 milijuna eura, točnije 4,2 milijuna eura bez PDV-a.

Isko su prethodne najave uklanjanja Vjesnika sugerirale da će se rušiti miniranjem, kako neslužbeno doznajemo EURCO će Vjesnikov neboder vjerojatno rušiti tzv. mehaničkim uklanjanjem.

Prvo će se zgrada morati očistiti i zaštititi, moguće je da će se oko nje postaviti i sigurnosna mreža. Potom slijede procesi mehaničkog uklanjanja. Moguće je da će bageri rezati dva ili tri kata prema dolje, a nakon toga se katovi uklanjaju mehaničkom rukom. Nakon toga, dok se ne ukloni ostatak nebodera, u promet bi se mogao pustiti podvožnjak na Slavonskoj aveniji.

image

Unutrašnjost Vjesnikovog nebodera nakon požara

Hcpi/građevinski Fakultet/

Firma EURCO rušila je hotel Marjan u Splitu, a nedavno su izabrani da će izraditi projekt za rušenje Maksimira po cijeni od 27.777,78 eura s PDV-om, koji je ugovoren u zajednici s osječkim partnerom RESPECT-ING.

Odabrana je i usluga stručnog nadzora nad izvođenjem radova uklanjanja nebodera Vjesnik sa zapadnim aneksom vrijednosti 59.970,00 eura bez PDV-a, a pripala je tvrtki GARK KONZALTING iz Zagreba. Radi se o iznosu koji je "debelo" ispod procijenjenog, koji je bio izvješen na 150.000 eura.

image

Unutrašnjost Vjesnikovog nebodera nakon požara

Hcpi/građevinski Fakultet/
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2026 14:59