MILIJARDE U IGRI

FONDOVI KUPUJU AUTOCESTE 'Budućim penzionerima donijet ćemo dvostruko veću zaradu nego sada'

Tri mirovinska fonda su u jednom konzorciju, a jedan u drugom: je li bolje imati štednju u onom koji dobiva autocestu ili u onom koji je gubi
 CROPIX
Tri mirovinska fonda su u jednom konzorciju, a jedan u drugom: je li bolje imati štednju u onom koji dobiva autocestu ili u onom koji je gubi

Novac budućih hrvatskih umirovljenika, dakle građana koji dio svojih mirovinskih doprinosa uplaćuju u obvezne mirovinske fondove, danas je uložen uglavnom u hrvatske državne obveznice. Riječ je o iznosu od oko pet milijardi eura, dakle preko 40 milijardi kuna mirovinske štednje (oko 70 posto) uloženo je u državne obveznice.

Obvezni mirovinski fondovi na taj način nominalno godišnje ostvare između 5,5 i 6 posto prinosa, za toliko uvećaju mirovinsku štednju. Realno je to manje, jer svoje učini inflacija.

Ali, smatra se kako ulaganje u državne obveznice nosi minimalan rizik jer prinose plaća država. Država bi morala bankrotirati ili propasti da mirovinski fondovi ostanu bez svojih uloga.

Već iduće godine ta bi se situacija mogla značajno promijeniti jer su sva četiri hrvats...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. prosinac 2025 03:28