PRAVILNA SKRB

HRVATSKO ONKOLOŠKO DRUŠTVO IZRADILO NAPUTKE ZA PACIJENTE U bolnice na kemoterapiju ići što rjeđe, a onkolozi moraju biti u više timova

Pacijenti trebaju k liječniku u određeno vrijeme da ne bude zajedničkog čekanja u čekaonicama
Eduard Vrdoljak
 Jadran Babić / CROPIX

Otkako je počela epidemija koronavirusa, onkološki su pacijenti vidno uznemireni. Ne znaju trebaju li inzistirati na redovitim kontrolnim pregledima, može li im se mijenjati terapija tako da što manje dolaze u bolnice ili će im to pogoršati stanje.

Hrvatsko onkološko društvo izradilo je naputke za pacijente i sve koji se skrbe o njima kako bi se izbjegao katastrofični scenarij po kojem bi virus mogao utjecati na povećanje smrtnosti od raka zbog neprimjerene skrbi tijekom epidemije.

Kako bi se smanjila vjerojatnost širenja Covida-19 među onkološkim pacijentima, ne savjetuje se provoditi rutinske onkološke kontrole. Preporuka HOD-a je i da se dio liječenja pacijenata prebaci na virtualne ambulante, digitalnu tehnologiju, osobito e- poštu.

Usto, onima koji ne mogu komunicirati elektroničkom poštom trebaju se otvoriti telefoni. Upute se odnose i na novodijagnosticirane pacijente koji moraju biti odmah primljeni, obraditi ih treba multidisciplinarni tim koji određuje i terapiju, a na prezentaciju, kako je inače uobičajeno, ne dolaze.

Preporuka je i da svi onkološki pacijenti nastave terapiju. Primjerice, radioterapijsko liječenje, kažu, mora se nastaviti uz mjere opreza zbog Covida-19. Sva, inače, višekratna terapija, ako postoji ta opcija, treba se davati jednokratno.

“Kemoterapiju treba ordinirati tako da pacijent što rjeđe dolazi u bolnicu, ali da se ostvari isti učinak. Primjerice, primjena tjednog taksana umjesto tjednih aplikacija lijekova u liječenju metastatske bolesti. I za imunoterapiju vrijedi slično pa bi se, umjesto svaka dva tjedna, trebala primijeniti mjesečno jedanput. Za sve pacijente koji su na hormonskoj terapiji ne bi se trebalo mijenjati ništa, samo se preporučuju rjeđe kontrole”, kaže prof. dr. Eduard Vrdoljak, predsjednik Onkološkog društva.

U HOD-u naglašavaju da se mjesečno dijagnosticira oko 2000 novih slučajeva raka i njima treba osigurati optimalnu dijagnostiku i liječenje jer bi inače moglo doći do lošijeg ishoda. Ističe se i da za epidemije još više treba paziti na omjer učinkovitosti i toksičnosti liječenja, osobito imunosupresivima kod starijih pacijenta i onima s drugim kroničnim bolestima jer bi ta vrsta terapije mogla utjecati na veću osjetljivost na Covid-19.

Društvo je dalo smjernice i za organizaciju onkoloških ustanova, tj. način prijema pacijenta. Mora se osigurati da se pacijente u bolnicu pušta u točno određeno vrijeme kako ih ne bi bilo previše i kako ne bi bilo ‘zajedničkog’ čekanja u čekaonicama. Na ulazima mora biti trijažni punkt, a u bolnici moraju biti osigurana dezinfekcijska sredstva te maske za pacijente koji imaju neki respiratornu infekciju koja nije Covid-19.

Da se ne bi dogodilo da iz posla ‘ispadne’ cijeli onkološki tim, prijedlog je da se rad organizira u dvije ili tri grupe. Onkološke dnevne bolnice i dalje trebaju raditi u dvije smjene, a pri aplikaciji onkološke terapije mora se osigurati maksimalna socijalna distanca.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. svibanj 2024 22:16