VELIKA ŠKRTICA

Htio ugovoriti štednju s 2 posto kamate, ostao u potpunom šoku kad je pročitao uvjete: ‘Zar je to uopće legalno?‘

Neke banke nude povoljnije kamatne stope na oročenje od šest mjeseci, ali malo potrošača zna da u ugovoru imaju čak tri "cake"

Ilustracija

 /Duje Klarić/Cropix

U ovo doba prilično niskih kamatnih stopa na štednju neke su banke počele nuditi povoljnije postotke, obično na kraće razdoblje oročenja u trajanju od šest mjeseci.

Između ostaloga, tako Zagrebačka banka nudi klijentima mogućnost korištenja Favorit paketa u sklopu kojeg kamata na štednju oročenu na šest mjeseci iznosi 2,10 posto, a PBZ nudi opciju Premium štednje plus gdje kamatna stopa na šest mjeseci iznosi 1,80 posto za iznose do 25 tisuća eura te 1,92 za sve one veće od toga.

Ipak, jedan nas je čitatelj upozorio kako kod ugovaranja tih vrsta štednje postoje i neke "cake" na koje valja pripaziti i za koje je čak posumnjao da su malo mimo zakona, pa smo se obratili bankama, ali i regulatoru HNB-u.

Konkretno, čitatelj je primijetio kako Zagrebačka banka kod Favorit štednje, u slučaju isteka oročenja, uvjetuje automatsku obnovu ugovora pod jednakim ugovorenim uvjetima, ali ne i uz istu kamatnu stopu.

Naime, nakon što se ugovor automatski obnovi, umjesto stope od 2,10 posto primjenjuje se stopa za Klasični model, odnosno 0,02 posto, što znači da potrošač, želi li da mu se nastavi primjenjivati veća stopa, mora banku kontaktirati prije isteka ugovora te nanovo dogovoriti povoljnije uvjete.

Obavijest klijentima

Slično je i kod PBZ-a, iako se kod njih automatska obnova ugovora prethodno mora ugovoriti.

No, kad se ugovori, ugovor se obnavlja pod istim uvjetima, ali također s drugom, nižom kamatnom stopom pa je i ovdje potrebno dobro paziti kada ugovor istječe kako bi ga potrošač opet mogao obnoviti s povoljnijom kamatom.

Banke smo stoga pitali koliko su potrošači upoznati s tim uvjetima prilikom automatske obnove ugovora, jesu li informirani da se u takvim slučajevima primjenjuje niža kamatna stopa i zašto uopće prilikom automatske obnove mijenjaju stopu.

"Ako je klijent ugovorio automatsko obnavljanje depozita, banka dodatno, 15 dana prije isteka inicijalno ugovorenog roka ili zadnje obnovljenog roka oročenja, obavještava klijenta o visini kamatne stope koja će se primjenjivati nakon isteka oročenja Premium štednja plus paketa, s tim da klijent može, neovisno o ugovorenom automatskom obnavljanju oročenja, raspolagati ovim sredstvima te ih ponovno oročiti", poručili su iz PBZ-a.

Iz Zabe su rekli kako su klijenti prilikom ugovaranja informirani o svim pravima i pravilima te kako nakon isteka oročenja uvijek u poslovnici mogu opet oročiti Favorit štednju po uvjetima koji tada vrijede.

Zvuči super, ali...

Iz HNB-a su nam također rekli kako nema ništa sporno u ovom postupanju banaka.

"Oročeni depozit uvijek se ugovara na određeni rok dospijeća, što znači da ugovoreni uvjeti vrijede tijekom ugovorenog roka. Kod ugovaranja oročavanja depozita s automatskim obnavljanjem banke ne mogu jamčiti da će u vrijeme obnavljanja imati u ponudi iste uvjete kao kada se ugovor sklapa prvi put", naveli su iz HNB-a.

Dodatno, treba reći i da je kod ugovaranja štednje na razdoblje od šest mjeseci potrebno dobro provjeriti na koji je način iskazana kamatna stopa koju vam garantira banka.

Naime, ovih 2,10 posto koje nudi Zaba zvuče super, ali je u njihovim općim informacijama specificirano da je stopa iskazana na godišnjoj razini, što znači da potrošač tijekom šest mjeseci štednje dobije stopu od 1,05 posto te da za dobivanje kamate od 2,10 posto obvezno ugovor treba obnoviti na još pola godine.

Nije zanemariva ni činjenica da banka na kamatu kod oročene štednje automatski obračunava porez od 12 posto pa će ukupna kamata koju potrošač na kraju dobije biti umanjena za taj iznos.

Sve to potrebno je znati prije stavljanja potpisa na ugovor kako se potrošač, nakon isteka oročenja, ne bi neugodno iznenadio.

Na što mnogi bankari vjerojatno i računaju...

Ova sjedalica opasna je za dijete - katapultira se tijekom vožnje

Autosjedalica Peg Perego Viaggio Twist može biti jako opasna pa je britanska udruga za zaštitu potrošača Which ne preporučuje za korištenje.

Naime, članovi te udruge testirali su sjedalicu te otkrili kako je ona u crash testu postigla šokantne rezultate, i to tako da se prilikom improviziranog sudara, kad je bila namještena da gleda prema stražnjoj strani automobila, odvojila od baze te katapultirala prema prednjem djelu auta, a da se tako nešto dogodilo prilikom vožnje, to bi imalo itekako pogubne posljedice za dijete, kao i druge putnike.

Slične rezultate prilikom testiranja dobio je i njemački autoklub ADAC, koji je o tome odmah obavijestio proizvođača i prodavatelja, nakon čega je prodaja spornih sjedalica obustavljena zbog mjera predostrožnosti.

Čini se da je reakcija bila dosta brza - naime, taj model sjedalice predstavljen je tek u listopadu prošle godine, što znači da ih je na tržištu relativno malo, no svi oni koji su je eventualno kupili trebali bi je prestati koristiti. Proizvođač je najavio kako će provjeriti zbog čega sjedalica nije prošla na testu, ali je zanimljivo da je ona uopće dospjela na tržište ako ima tako loše performanse.

Inače, riječ je o sjedalici namijenjenoj djeci visine od 61 do 105 centimetara, odnosno za djecu starosti od šest mjeseci pa sve do četiri godine.


Imate prijedlog za Veliku škrticu?

Pišite na: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Uključite se u Facebook grupu Velika škrtica, povežite se s najvećom zajednicom potrošača i saznajte odgovore na sva pitanja o kojima drugi šute

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. listopad 2024 19:33