OBJASNILI SITUACIJU

Iz Udruge poslodavaca u zdravstvu reagirali na dug prema veledrogerijama: ‘Do njega je došlo zbog rasta plaća‘

Iz UPUZ-a ocjenjuju da sanacije zdravstvenih ustanova nisu održiv način poslovanja te ukazuju na sustavni problem u financiranju zdravstvenog sustava

Dražen Jurković

 Bruno Konjević/Cropix

Iz Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske (UPUZ) reagirali su u utorak na upozorenje veledrogerija o novom povećanju duga bolnica, istaknuvši kako se on može objasniti značajnim rastom općih troškova i plaća u zdravstvenim ustanovama u ovoj godini.

- Rashodi za plaće su porasli i do 20 posto, što značajno opterećuje proračune bolnica. Porast rashoda za plaće nije u potpunosti praćen povećanjem sredstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), što između ostaloga dovodi do povećanja duga prema veledrogerijama, pojašnjava direktor UPUZ-a Dražen Jurković.

HUP–Koordinacija veledrogerija upozorila je u utorak na ‘povijesno‘ najveći dug bolnica za lijekove i medicinski potrošni materijal prema veledrogerijama, od 600 milijuna eura, te pozvala nadležne institucije na hitnu intervenciju kako bi se osigurala stabilnost opskrbe te zaštitila radna mjesta.

Upozorili su da je u samo posljednjih pet mjeseci, dug porastao za 200 milijuna eura, ‘što ozbiljno ugrožava ekonomsku održivost poslovanja veledrogerija‘.

Iz UPUZ-a ocjenjuju da sanacije zdravstvenih ustanova nisu održiv način poslovanja te ukazuju na sustavni problem u financiranju zdravstvenog sustava koji se ponavlja iz godine u godinu.

Stoga predlažu tripartitni način pregovaranja o cijeni usluga, na način da o cijenama pregovaraju Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske u ime svojih članica i HZZO, a u slučaju ne postizanja sporazuma arbitražnu ulogu bi imao ministar nadležan za zdravstvo.

- Ta inicijativa ima za cilj osigurati jednakopravni položaj obje strane u ugovornim odnosima vezanim za pružanje zdravstvene zaštite, mijenjajući prethodni model pregovaranja koji je zdravstvene ustanove stavljao u pasivnu poziciju s nikakvim utjecajem na cijene zdravstvenih usluga i limite, kaže Jurković.

Nakon što je država preuzela osnivačka prava nad bolnicama, važno je, poručuje, osigurati da bolnice dobiju adekvatna financijska sredstva za svoje poslovanje, a taj korak je ključan kako bi ravnatelji bolnica mogli preuzeti potpunu odgovornost za upravljanje poslovanjem ustanova koje vode.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. rujan 2024 15:45