Knjiga generala Krešimira Kašpara "Franjo Tuđman: kronologija života i rada 1922.-1999." predstavljena je u ponedjeljak navečer u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.
Knjigu su predstavili bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić, povjesničar Domagoj Knežević, urednik knjige Žarko Ivković i autor general Krešimir Kašpar.
Na početku predstavljanja govorili su i predsjednik Vlade Andrej Plenković te ravnatelj Hrvatskog državnog arhiva Dinko Čutura, a predstavljanju su nazočili i aktualni članovi Vlade te saborski zastupnici.
Uloga predsjednika Tuđmana je bila jedinstvena, snažna i neponovljiva i pozitivna za Hrvatsku i hrvatski narod, rekao je Plenković i dodao kako je uvjeren da će s vremenom doći i do pravoga valoriziranja njegova doprinosa.
Ocijenio je i da Hrvatska, i sve političke generacije nakon Tuđmana, rade na ostvarenju njegovih političkih ciljeva - kad je riječ o demokraciji, gospodarstvu i međunarodnom pozicioniranju zemlje.
Veliki vizionari poput predsjednika Tuđmana, naglasio je, daju smjer razvoja zemlje i naroda. Činjenica jest da se većina toga realizirala nakon njegove smrti, rekao je, "ali sve to bez Tuđmana, hrvatskih branitelja i odlučnoga koraka kojeg je učinio s hrvatskim narodom i plebiscitarnom potporom koju je uživao, zasigurno ne bi bilo danas ostvarivo".
Granić smatra da je ovo "knjiga činjenica" o predsjedniku Tuđmanu s odgovorima gdje, kad i što se dogodilo.
Predsjednik Tuđman je znao voditi rat, pregovarati, potpisivati primirja, državnički se držao nakon pokušaja likvidacije bombardiranjem Banskih dvora, rekao je dodavši da je u knjizi, uz to, obilježena i epopeja Vukovara.
Ocijenio je da predsjednik Tuđman postigao strateški cilj - stvaranje neovisne hrvatske države, njezino međunarodno priznanje te pobijedio u ratu. Dosanjali smo Tuđmanov san, a to je, smatra, bio ulazak u NATO i Europsku uniju.
U knjizi je vidljivo koliko smo napora učinili zajedno s glavnim saveznicima SAD-om o završetku rata u BiH, napomenuo je i dodao da je to bilo najprije završetkom rata Hrvata i Bošnjaka te Splitske deklaracije koja je prije svega spasila Bošnjake da opstanu kao narod.
Knežević je ustvrdio da, nasuprot izvješća generala Miškovića Josipu Brozu Titu da su Franjo Tuđman i Veco Holjevac pripremili Hrvatsko proljeće, ondašnji komunistički sustav i službe za Stjepana Mesića nisu bili zainteresirani, kao i da su nakon sloma Hrvatskoga proljeća top disidenti, kako kaže, bili Franjo Tuđman, Marko Veselica i Vlado Gotovac.
Ivković je istaknuo da je ta knjiga, podijeljena u dva dijela, jedinstvena povijesna kronologija nastala kao rezultat višegodišnjega mukotrpnog prikupljanja građe i provjere podataka.
Kronologija života i rada 1922. – 1999. golem je pothvat umirovljenoga generala Krešimira Kašpara i njegovo kapitalno djelo, ocijenio je i dodao da je autor u 11 poglavlja prikazao život i radnu aktivnost prvoga hrvatskog predsjednika.
General Kašpar je naglasio da je u želji da prikaže Tuđmanov život i rad posegnuo i za službenim priopćenjima Ureda predsjednika te medijskim izvješćima.
Tu je u prvom redu Hina, bez čije baze ne bi bilo moguće sve ovo ostvariti, rekao je Kašpar i dodao da knjiga nije biografija, iako ima i tih elemenata, nego kronologija, dakle redoslijed zbivanja u kojem se događaji smještaju prema točno određenom datumu.