ISTRAŽIVANJE

KAKO BI GRAĐANI GLASALI DA SE RASPIŠE REFERENDUM O ODLASKU U MIROVINU? Većina glasača bi se odazvala, a Vladu bi brojke itekako trebale zabrinuti!

 Ranko Suvar / CROPIX

RTL Televizija je u suradnji s Promocijom plus objavio rezultate istraživanja o referendumu '67 je previše'.

Iako se još uvijek ne zna hoće li se skupiti dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma, istraživanje pokazuje kako bi građani glasovali ako referendum doista bude raspisan.

Istraživanje pokazuje da bi većina građana izašla na referendum, njih 54,4 posto, dok referendumu ne bi pristupilo njih 37,5 posto. 8,1 posto građana još uvijek ne zna bi li pristupilo referendumu ili ne.

Većina njih, 57,1 posto, je za promjenu postojećeg Zakona po kojem bi se u punu mirovinu išlo s 67 godina i podržavaju sindikalni smjer.

Protiv promjene je 25,3 posto odnosno 25,3 posto podržava reformu Vlade koja pokušava smanjiti ogromnu proračunsku rupu koja nastaje jer se više isplaćuje nego uplaćuje u mirovinski sustav. 13,2 posto građana još uvijek ne zna koju stranu zauzeti.

Razlozi onih koji su za: Njih 60,4 posto smatra da je previše raditi do 67. godine te da je novi Zakon nepravedan prema mladima. Neki i smatraju da živimo kraće u Hrvatskoj nego u zemljama u kojima se radi do 67 godine.

Oni pak koji su protiv, drže kako trebamo više raditi ako želimo veće mirovine te da ima poslova koji se mogu raditi do 67 godine a neki drže i da je sindikalna akcija čista politika a ne borba za radnike.

Podsjetimo, sindikati traže raspisivanje državnog referenduma o dobi za odlazak u mirovinu i o penalizaciji prijevremenih mirovina. Referendumsko pitanje, bude li usvojeno, postavit će dob za odlazak u mirovinu na 65 godina. Drugim riječima, poništit će planirano podizanje uvjeta za odlazak u mirovinu na 67 godina starosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. travanj 2024 21:37