REPORTERI JUTARNJEG ISTRAŽUJU>>INFOGRAFIKA

Kakvu HRANU kupujemo: Čak 13 TONA SLATKIŠA povučeno s tržišta jer su POKVARENI!

Inspektori Ministarstva zdravlja zaustavili su na granici i povukli s polica 21 tonu hrane
 Vlado Kos/CROPIX

Inspekcija Ministarstva zdravlja povukla je s tržišta više od 13 tisuća kilograma slatkiša! Razlog: zdravstveno su neispravni, pljesnivi, a na dio čokolada, keksa i bombona prešla je boja s ambalaže!

Ukupno je u 15 mjeseci (tijekom 2011. i prva tri mjeseca ove godine) povučeno 35 tona potencijalno opasne hrane. Inspektori su pronašli gotovo tonu ribljih konzervi s povećanom dozom histamina, 6,7 tona pljesnivih mliječnih proizvoda i 290 kilograma zobenih pahuljica zbog prisutnosti vrlo otrovnih mikotoksina. Iako je dobar dio loših i nezdravih proizvoda zaustavljen već na granici, dućani su, upozoravaju stručnjaci i inspektori iz Ministarstva zdravlja, preplavljeni nekvalitetnom hranom.

Stipan Bilić, stručnjak iz konditorske industrije, upozorava da u Hrvatsku često dolaze slatkiši pred sam istek roka upotrebljivosti. Trgovine i lanci, kaže, odbijaju kupiti domaće slatkiše ako im je istekla trećina roka upotrebljivosti, a onda prodaju još starije koji su odbačeni u inozemnim lancima.

Čokolada, naime, može stajati 12 mjeseci nakon proizvodnje. U Hrvatskoj se, kaže Bilić, potrošačima nude čokolade koje nisu uspjeli prodati u inozemstvu u svom desetom ili jedanaestom mjesecu nakon proizvodnje. Takve se čokolade u nas prodaju vrlo jeftino i često su na akcijama.

- Ako imate pun trgovački centar inozemne robe kojoj istječe rok trajanja i nešto domaće koja može stajati još mjesecima, kojoj ćete sniziti cijenu kako biste je rasprodali? - pita Bilić i nadalje upozorava kako dio slatkiša ne zadovoljava standarde. Police su pune jeftinih slatkiša iz Turske, Srbije, Makedonije i Bugarske, koji se u krizi puno više prodaju od domaćih.

- U Hrvatskoj se čokolada s lješnjacima može tako zvati samo ako sadrži lješnjake. Ali, kod nas uvoze čokolade koje lješnjak sadrže samo u tragovima. Zatim, imate čokolade s pet posto kakaovca! Pa kakve su to čokolade? Tu nisu zadovoljeni standardi kvalitete, a ti su proizvodi izuzetno jeftini i ruše cijenu na tržištu - objašnjava Bilić.

To je samo vrh ledenog brijega. U Hrvatsku se uvozi, prema podacima Ministarstva zdravlja i Ministarstva poljoprivrede, znatna količina hrane koja ne zadovoljava minimalne zdravstvene uvjete i standarde kvalitete. Dio te hrane povučen je s polica trgovina u posljednji čas kada je inspekcijama i analizama ustanovljeno da su štetni po zdravlje ili u najmanju ruku upitne kvalitete.

Ministarstvo poljoprivrede nedavno je objavilo listu hrane koja podliježe pojačanoj kontroli pri uvozu zbog štetnih tvari koje sadrži. Riječ je o lješnjacima iz Azerbajdžana, kikirikiju iz Brazila, Gane, Indije i Južnoafričke Republike koji sadrže aflatoksine, zatim o tjestenini iz Kine u kojoj ima i aluminija, crnom i zelenom čaju, grahu, dinjama, paprikama, patlidžanima, narančama, breskvama i jagodama. Povučeno je 900 kilograma ribljih konzervi za koje je utvrđeno da sadrže veće doze histamina od dopuštenih, što može prouzročiti alergije i trovanja. S tržišta je u 15 mjeseci povučeno i 6770 kilograma mliječnih proizvoda jer su bili pljesnivi, 290 kilograma zobenih pahuljica zbog prisutnosti vrlo otrovnih mikotoksina te 30 kilograma konzervi gulaša i ostalih sličnih gotovih jela zbog bakterija.

Samo u prva četiri mjeseca 2012. inspekcija Ministarstva poljoprivrede povukla je 13.240 kilograma krušaka i 729 kilograma salate iz BiH jer nisu udovoljavale posebnim tržišnim standardima. To znači da nisu udovoljavale EU standardima dozrelosti, oblika i slično.

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Jutarnjeg lista

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
03. svibanj 2024 13:15