IZ HAAGA T. KRASNEC

Kontradiktorna objašnjenja u presudi: Martićev stan je bio vojna meta... koju niste smjeli gađati!

Analiza 13 projektila ispaljenih na Martićev stan dala je sucima zaključiti da je za HV cijeli Knin bio meta
Analiza 13 projektila ispaljenih na Martićev stan dala je sucima zaključiti da je za HV cijeli Knin bio meta

ZAGREB - Sudsko vijeće prihvaća da je stan Milana Martića u Kninu bio legitimna vojna meta, kaže se na stranici 962 pune verzije presude Gotovini, Čermaku i Markaču.

Ali! Na stranici 967 sudsko vijeće sagledava lokaciju i vrijeme gađanja Martićeva stana pa zaključuje: rizik da stradaju civili je veći nego moguća korist od onesposobljavanja Martića - dakle, to je neselektivno granatiranje, odnosno nezakoniti napad na civile.

Analiza ovog dijela presude dočarava kako je sudsko vijeće izvelo zaključak da je Gotovina nezakonito gađao civile, pa je, slijedom toga, značajno pridonio udruženom zločinačkom pothvatu, za što je nepravomoćno osuđen na 24 godine zatvora.

Vojna prednost

Martićev stan nije jedini, već samo jedan od argumenata za takav zaključak, ali taj primjer ...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. lipanj 2026 11:51