IZBORNI SUSTAV

KOSOR PROZVALA LEKU, ON JOJ ODGOVORIO 'Pravila se moramo držati'

Zagreb, 120214.Nastavak sjednice Hrvatskoga sabora, na cijem je dnevnom redu izvjesce o radu Nacionalnog vijeca za znanostu.Na fotografiji: Jadranka Kosor i Josip Leko.Foto: Dragan Matic / CROPIX
 Dragan Matic / CROPIX

ZAGREB - Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko odbio je danas poziv da u proceduri "požuri" prijedloge izbornih zakona koje je skupina zastupnika izradila u suradnji s udrugom GONG, poručivši da promjena izbornog zakonodavstva "ne počiva na hrabrosti i odlučnosti pojedinca, nego na pravilima i standardima koji vrijede u ovoj zemlji".

"Ovdje je riječ o Poslovniku i standardima te o odnosima između vlade i parlamenta. To su pravila kojih se moramo držati, inače bismo otišli u subjektivnost, koja je vrlo opasna", kazao je Leko novinarima, koji su ga zamolili da komentira poziv nezavisne zastupnice Jadranke Kosor da "predsjednik Sabora pokaže hrabrost i odlučnost da inicijativu zastupnika stavi na dnevni red, odnosno odluči kad će biti rasprava".

Kosor je, zajedno s SDP-ovim zastupnikom Gvozdenom Flegom i nezavisnim zastupnikom Josipom Kregarom, na konferenciji za novinare upozorila da je nekoliko prijedloga izmjena izbornih zakona vrlo nisko na dnevnom redu tekuće sjednice te da je teško očekivati da će Sabor o njima raspravljati prije izborne godine, u kojoj se izborno zakonodavstvo ne bi trebalo mijenjati.

Leku je zato pozvala da "pokaže odlučnost i hrabrost" te samostalno odluči kada će se raspravljati o prijedlogu skupine zastupnika da se promjeni izborno zakonodavstvo.

"Vrijeme je da predsjednik Sabora pokaže hrabrost i odlučnost da inicijativu zastupnika stavi na dnevni red, odnosno odluči kad će biti rasprava", rekla je Kosor na konferenciji za novinare u Saboru. Podsjetila je da su spomenute izmjene, što ih je predložila skupina zastupnika te GONG, nisko u dnevnom redu s mogućnošću daljnjeg pada.

"Ovo je parlament, a njemu nitko ne može određivati kad će i o čemu raspravljati", naglasila je Kosor i dodala kako o takvim stvarima odlučuje isključivo parlament, odnosno u ovom slučaju njegov predsjednik.

Jadranka Kosor je u skupini zastupnika koja je zatražila izmjene izbornog zakonodavstva, konkretno uvođenje preferencijalnog glasovanja, nespojivost zastupničke s dužnošću gradonačelnika i načelnika, zabranu kandidiranja osobama pravomoćno osuđenim za neka od najtežih kaznenih djela itd.

Leko je uzvratio da svi zakonski prijedlozi u proceduri imaju isti status te da su sada na javnoj raspravi.

"Mislim da je izborno zakonodavstvo takve vrijednosti da ni jedna lobistička ili društvena skupina nema pravo na ekskluzivno predlaganje zakona samo za sebe", kazao je Leko.

Smatra da bi se u raspravu o izmjeni izbornih pravila trebale uključiti sve demokratske institucije te znanstvena i široka javnost, kako bi se pronašlo što kvalitetnije rješenje.

"To je zadatak javne rasprave i očekujem da će javna rasprava izroditi nešto što će, po mom sudu, omogućiti jači utjecaj birača na to tko ih zastupa i predstavlja u tijelima vlasti. Moja je želja da se to dogodi, ali ne bih procjenjivao ni jedan institut posebno, ni jednu inicijativu posebno, s obzirom na ulogu predsjednika Sabora. Očekujem da i radna tijela Sabora i Vlada, u skladu s Poslovnikom i standarima koji vrijede, daju svoja stajališta o svakom prijedlogu, ali očekujem i da se u to uključi i hrvatska javnost", poručio je Leko.

Na pitanje može li se očekivati da će Sabor izborne zakone raspraviti prije kraja godine, Leko je odgovorio kako je to moguće.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. svibanj 2024 22:42