MINISTAR PRAVOSUĐA

Malenica: ‘Zaključak Gradskog vijeća Vukovara proizlazi iz odluke Ustavnog suda‘

Ministar je kazao kako današnji zaključak proizlazi iz odluke Ustavnog suda od prošle godine kao i statutarne odluke Grada Vukovara
Ministar uprave i pravosuđa Ivan Malenica
 Tomislav Kristo/Cropix

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica izjavio je u srijedu kako je Gradsko vijeće grada Vukovara u skladu s odlukom Ustavnog suda odbilo proširiti prava nacionalnih manjina, iako ga u određenoj mjeri već poštuje.

"Nisam vidio konkretan zaključak koji je donesen. Prema mojim informacijama već se primjenjuje Zakon o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u Vukovaru, ne u punom opsegu, ali u određenim dijelovima se on zapravo primjenjuje i poštuje", rekao je novinarima Malenica nakon užeg kabineta Vlade.

Današnji zaključak, dodao je, proizlazi iz odluke Ustavnog suda od prošle godine i statutarne odluke Grada Vukovara gdje je dana ovlast Gradskom vijeću da svake godine u listopadu razmatra jesu li se stekli uvjeti za proširenjem prava pripadnika nacionalnih manjina.

Vukovarsko Gradsko vijeće prihvatilo je zaključak gradonačelnika Vukovara Ivana Penave da nije dostignut stupanj razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među građanima Vukovara, pripadnicima hrvatskog naroda i srpske nacionalne manjine. Penava je kazao kako je njegov zaključak na tragu da se nisu stekli uvjeti te kako to nije njegovo mišljenje, već činjenica, i kako ga nitko u tome ne osporava.

Ministar Malenica objasnio je kako Grad Vukovar u određenom dijelu poštuje zakon te shodno tome dostavljaju materijale i na srpskom jeziku, provode postupke i izrađuju dvojezične isprave.

Na pitanje kada bi u Vukovaru mogle biti postavljene dvojezične ploče, ministar je kazao da prema staturanoj odluci Grada Vukovara i odluci Ustavnog suda ta je procjena i odluka na Gradskom vijeću, odnosno izabranim predstavnicima građana grada Vukovara.

"Gradonačelnik Penava i Gradska uprava u određenoj mjeri poštuju odredbe Zakona što se tiče dvojezičnih isprava, dostave materijala na srpskom jeziku. U punom obuhvatu ne primjenjuju, ali u jednom dijelu da. Pretpostavljam, kada se steknu uvjeti, kada Gradsko vijeće donese tu odluku, da će i proširiti ta prava", smatra Malenica.

Ministar je komentirao i medijske navode kako direktor tvrtke Tehnix radnicima prijeti oduzimanjem deset posto plaće ako završe u samoizolaciji, naglasivši kako je to jedna čudna izjava i način na koji se odnosi prema svojim zaposlenicima. "Mislim da nije korektno da na takav način postupa", kaže.

Na pitanje je li to utuživo, ministar je kazao kako je to dvojbeno, dodavši kako postoje izgledi da radnici kojima je određeno smanjenje plaće to i utuže.

Prvi v.d. ravnatelja Fonda za obnovu Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije od potresa 22. ožujka ove godine trebao bi biti Damir Vanđelić, neslužbeno doznaje Jutarnji list. Na pitanje treba li on dobiti status državnog dužnosnika, ministar je rekao kako je to jedno od pitanja koje mogu razmotriti kod izmjene Zakona o sprečavanju sukoba interesa i da bi se dalo ubaciti u zakon.

Navode da određene državne tvrtke od danas svojim radnicima omogućavaju rad od kuće, ministar je kazao kako još nije izrađena uputa za rad tijela državne urpave.

"Idemo prema tome da se osigura normalan rad uz poštivanje epidemioloških uputa i smjernica, tako da sva državna tijela i državne tvrtke nastave s radom i da građani mogu dobiti uslugu u punom opsegu. Za sada se ne planira uvođenje timova, nego ispunjavanje epidemioloških uvjeta HZJZ-a", kazao je Malenica.

Istaknuo je kako je njegov resor za predstoječi rebalans državnog proračuna pronašlo uštede u dijelu kapitalnih ulaganja koja im nisu nužna.

"Prioritet su nam sudovi u Zagrebu i pravosudna tijela oštećena u potresu, njih ćemo obnoviti što prije. Prioritet nam je digitalizacija, odnosno jačanje instituta rasprave na daljinu da uslijed novog vala epidemije omogučimo da sudovi neometano rade", objasnio je Malenica.

Od kapitalnih ulaganja, kaže kako su odustali od određenih investicija obnove pravosudnih zgrada po Hrvatskoj, gdje se radi o manjim iznosima te kako su za rebalans uspjeli uštedjeti 20-ak milijuna kuna.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
03. travanj 2024 06:33