Jutarnji list u nedjelju je objavio da Ministarstvo gospodarstva odustaje objava crnih lista trgovaca koji su neopravdano digli cijene u procesu uvođenja eura. Riječ je o metodi koja se posebno učinkovitom pokazala u susjednoj Sloveniji kada je ta zemlja uvodila euro.
Taj zaključak proizlazi iz dva odgovora koja je Jutarnji list dobio od Ministarstva gospodarstva u kojima se objava crnih lista više i ne spominje, a taj je instrument izbačen i iz nedavno objavljenih Smjernica za prilagodbu gospodarstva u procesu zamjene hrvatske kune eurom.
No, u ponedjeljak navečer Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja (MINGOR) oglasilo se priopćenjem u kojem se tvrdi da se od "tzv. crnih lista" nije odustalo.
Njihovo priopćenje ispod prenosimo u cijelosti:
- U nadolazećem procesu zamjene hrvatske kune eurom, jedno od najvažnijih postulata koji će se primjenjivati bit će zaštita potrošača od neopravdanog povećanja cijena.
Glavne mjere zaštite potrošača u procesu uvođenja eura u Republici Hrvatskoj bit će dvojno iskazivanje cijena, primjena fiksnog tečaja konverzije prilikom preračunavanja, nadzor nad trgovcima i pružateljima usluga, te praćenje kretanja cijena najčešće korištenih proizvoda na tržištu.
Stručne službe Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja analizirale su iskustva i propise europskih zemalja koje su posljednje uvodile zajedničku valutu. Jedan od kontrolnih modela koji su neke države članice koristile bila je i objava tzv. crne liste trgovaca koji su neopravdano podizali cijene.
Nije točna informacija kako je Ministarstvo odbacilo mogućnost korištenja takvog modela i u Hrvatskoj. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja razmatra sve raspoložive opcije, od uvođenja etičkog kodeksa do objave crne liste, kako bi se očuvala sigurnost kupovine potrošačima, a euro uveo na učinkovit i transparentan način.
Do konačnog odabira alata kojim će se proces kontrolirati doći će nakon provedbe i analize javnog savjetovanja, kažu iz MINGOR-a.