BURNE REAKCIJE

Na Kaptolu šokirani: Franjina izjava udara na DNK katoličanstva i naići će na otpor

Crkva naučava da poštovanje prema homoseksualnim osobama ne može uključivati odobrenje homoseksualnog ponašanja
Papa Franjo
 VATICAN MEDIA/AFP

Na zagrebačkom Kaptolu, gdje je sjedište nadbiskupije, jučer je vladao priličan šok, nakon što je papa Franjo podržao civilne zajednice za homoseksualne parove.

Nimalo čudno, jer kad je u Hrvatskoj izglasan Zakon o istospolnim zajednicama, iz ovdašnje Katoličke crkve dolazile su optužbe da se na taj način napuštaju "korijeni tradicionalnog hrvatskog obiteljskog prava" te "širom otvaraju vrata novim odnosima i rastakanju tradicionalne obitelji", kako je izjavljivao Gordan Črpić, tajnik komisije Iustitia et pax.

Recentna Franjina izjava u potpunoj je suprotnosti s takvim stavovima, ali i razmišljanjima velikog dijela Katoličke crkve, ispričao je svećenik blizak Hrvatskoj biskupskoj konferenciji, s kojim smo razgovarali jer biskupi se, očekivano, ne izjašnjavaju.

"Ovo će izazvati reakcije sa svih strana jer Papa je dotaknuo nešto što predstavlja svojevrsni DNK katoličke vjere. Naime, točno je da Bog voli sve ljude pa i gejeve, ali u srži je Katoličke crkve da je protiv umjetne oplodnje, pobačaja ili homoseksualizma.

To je taj DNK o kojem govorim, a koji Franjo, vjerojatno u dobroj vjeri, sada dovodi u pitanje. Jer, ako počnemo priznavati brakove koji nisu zajednica žene i muškarca, onda ćemo, za pet ili dvadeset godina, postati otvoreni i za raspravu o dopuštanju abortusa. A tako se dovodi u pitanje srž naše vjere, i zato vam jamčim da će ovaj put Franjo naići na ogromne reakcije", prognozira ovaj kaptolski insajder.

"Molim za Papu"

"Homoseksualni ljudi imaju pravo biti u obitelji. Oni su Božja djeca i imaju pravo na obitelj. Ono što moramo stvoriti je zakon o civilnim zajednicama. Na taj su način zakonski pokriveni", glasi izjava poglavara Katoličke crkve u filmu "Franjo" (orig. "Francesco"), koja je zatresla Katoličku crkvu i u Hrvatskoj.

Jedna od prvih reakcija stigla je od poznatog konzervativca Vice Batarela, koji kaže da "privatno mišljenje je privatno mišljenje, čak i od Pape, ali jedino Crkveni nauk obavezuje vjernike katolike". "Inače volim i molim za Papu svaki dan i držim se službenog nauka Crkve", rekao nam je Batarelo pa citirao dokument Kongregacije za nauk vjere "Promišljanja u svezi sa zakonskim prijedlozima o priznavanju zajednica istoga spola" iz 2003.:

Crkva naučava da poštovanje prema homoseksualnim osobama ni na koji način ne može uključivati odobrenje homoseksualnog ponašanja ili zakonsko priznanje zajednica osoba istoga spola. Opće dobro zahtijeva da zakoni priznaju, promiču i štite bračnu zajednicu kao temelj obitelji, osnovne stanice društva. Zakonski priznati zajednice osoba istoga spola ili ih izjednačiti s brakom značilo bi odobriti nastrano ponašanje…"

Za razliku od Batarela, sociolog religije, dr. Ivan Markešić, objašnjava da se radi o nečem što je normalno, a to je da je Franjo - istinski kršćanin i voli ljude, bez obzira na razlike među njima.

Revolucionaran korak

"On je svjestan da među nama žive i homoseksualci i smatra da treba naći model kako ih zaštititi da ne budu diskriminirani i odbačeni, i da imaju pravo na svoju obitelj."

Usto, Papa razumije da se svijet mijenja, pojašnjava Markešić i predviđa novi revolucionarni korak.

"Sve ovo je proces mijenjanja Katoličke crkve, a prije ili poslije u okviru ovog procesa Crkva će priznati i pravo homoseksualnih osoba na posvajanje djece ili pravo žena da budu svećenice. To je proces koji će trajati, vjerojatno godinama, ali Katolička crkva je krenula tim putem", najavljuje dr. Markešić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. travanj 2024 09:12