EKONOMSKI PRITISAK

NOVI TRUMPOV UDAR NA IRANSKI REŽIM Opet uveo sankcije Teheranu, pozvao ih na pregovore i upozorio: 'Nemojte počiniti najgoru grešku dosad'

 
Hassan Rouhani i Donald Trump
 Profimedia
 

Sjedinjene Države ponovo su u utorak ujutro uvele sankcije Iranu kako bi pojačale pritisak na Teheran nakon što su se jednostrano povukle iz međunarodnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu.

Meta je prvog paketa sankcija iranski financijski sektor, uključujući vladine kupnje dolara, trgovinu zlatom i prodaju državnih obveznica.

Očekuje se da će sljedeći paket biti uveden za tri mjeseca.

SAD definira svoj potez kao "maksimalni ekonomski pritisak na iranski režim". Washington pritom tvrdi da mu cilj nije promjena režima već promjena njegovog ponašanja.

Washington se sve više fokusira na ulogu Teherana u bliskoistočnoj regiji iako ona nije bila dio multilateralnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu. Dokaza da ga je Teheran prekršio nema, napominje agencija dpa.

Sankc...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. prosinac 2025 11:56