SLUČAJ JANAF

Oporba pokreće saborsko istražno povjerenstvo o radu DORH-a: ‘Ova afera ide do samog vrha vlasti‘

‘Cilj nam je saznati kakav je bio utjecaj izvršne vlasti, predsjednika Vlade i ministra, na DORH i policiju‘, rekao je Grmoja
Privođenje uhićenih u akciji Janaf
 Damir Krajač/Cropix

Nakon sastanka predstavnika lijeve i desne oporbe oko osnivanja istražnog povjerenstva o radu DORH-a u srijedu je pokretač inicijative Nikola Grmoja (Most) izvijestio kako je dogovoreno da će oporba zajednički prionuti izradi odluke o osnivanju saborskog istražnog povjerenstva.

Svaki od oporbenih Klubova dat će jednog zastupnika i nekoga iz stručnih službi kako bi sastavili taj okvir, najavio je Grmoja novinarima dodavši da bi povjerenstvo ispitivalo utjecaj politike i izvršne vlasti na rad neovisnih institucija.

“Želimo to napraviti da bude dobro i da povjerenstvo može početi s radom. Znamo da ćemo biti izloženi opstrukcijama vladajućih, tako da se nećemo voditi time koliko će nam to vremena uzeti, nego da to bude što kvalitetnije”, odgovorio je na pitanje kada bi zahtjev mogao biti upućen u parlamentarnu proceduru.

“Cilj nam je saznati kakav je bio utjecaj izvršne vlasti, prvenstveno predsjednika Vlade i ministra, na DORH i policiju. Ali iz istrage koju planiramo provesti kroz saborsko istražno povjerenstvo neće biti izuzeti ni ostali akteri, ne mislimo nikoga štedjeti", naglasio je Grmoja.

Oko te inicijative složile su se sve oporbene stranke, a imaju i izjave predsjednika Republike, koji tvrdi da je znao sve o istragama dok je bio premijer, pa i to žele propitati.

Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Arsen Bauk rekao je da njegova stranka načelno podržava da se utvrdi na koji način iz neovisnih institucija u javnost izlaze stvari koje ne bi trebale izlaziti.

"To se već dulje vrijeme događa i mislim da je to tema koja zaslužuje tu vrstu pozornosti i poslovničke i zakonske procedure, a to je istražno povjerenstvo", kaže Bauk.

image
Nikola Grmoja
Goran Mehkek/Cropix

O detaljima zahtjeva još nije mogao govoriti rekavši da će nešto više moći reći kada se završi potreban materijal za upućivanje u raspravu u Sabor.

Na pitanje što će biti predmet rada istražnog povjerenstva Bauk je kazao da se generalno o radu DORH-a. Vjerojatno će i druge stranke imati neke ideje, a pitanje je koliko je po važećim zakonima moguće osnovati istražno povjerenstvo na neku temu, napomenuo je.

Ima veliki broj stranaka, neke su na potpuno suprotnoj strani od nas, ali vjerujem da je svima u interesu da Hrvatska funkcionira kao normalna i pravna država pa će možda neke stvari biti teže i osjetljivije dogovarati.

"Možda će se vagati svaka rečenica, ali mislim da će krajnji cilj - normalno funkcioniranje pravne države ipak biti veći od razlika među opozicijskim strankama", rekao je Bauk.

Za sada u lijevoj i desnoj oporbi najmanji zajednički nazivnik postoji, a što će biti više od toga to ćemo vidjeti u sljedećim danima, dodao je.

Bauk i od vladajućih očekuje odgovornost da se očituju nakon što vide sadržaj rada povjerenstva, a ne da ga u startu odbace.

image
Uhićeni Dražen Barišić
Damjan Tadič/Cropix

Orešković: Moramo prestati štititi sustav koji čuva 'majstore iluzija'

Saborska zastupnica Stranke s imenom i prezimenom (SIP) Dalija Orešković rekla je u srijedu da nije protiv osnivanja saborskog istražnog povjerenstva vezanog uz aferu Janaf te je poručila kako treba prestati štititi sustav koji čuva "majstore iluzija".

"Načelno nisam protiv, niti će naš klub biti protiv. Samo želim reći da moramo prestati koristiti metode koje se do sada nisu pokazale učinkovite. Mislim da 10. saziv Hrvatskog sabora mora napraviti kvalitetan iskorak i pokazati, između ostalog, i u samoj parlamentarnoj većini da nisu ono što naši građani na temelju afera o toj parlamentarnoj većini mogu zaključiti. Moramo prestati štititi sustav koji čuva 'majstore iluzija'", rekla je Orešković u Hrvatskome saboru odgovarajući na pitanje slaže li se Mostom koji traži da se osnuje istražno povjerenstvo za aferu Janaf.

Napomenula je kako istražna povjerenstva dosad nisu pokazala osobite rezultate i dodala da postoji niz učinkovitijih načina.

Drži kako je u Hrvatskoj "korupcija sigurna" jer je ustoličena u najvišim nositeljima državnih dužnosti i da će - ako Hrvatski sabor ne pronađe način da to slomi - uzaludna biti sva istražna povjerenstva i njihov rad.

Na pitanje o različitim izjavama predsjednika Republike i Vlade u vezi s tom aferom, Orešković je rekla kako smatra da je netko tu kriv te kako je na Hrvatskome saboru da utvrdi istinu. "Jedno od dva brda u ovoj situaciji nije govorilo istinu, a neka Hrvatski sabor presudi koje", dodala je.

Smatra i kako jučerašnja izjava Zorana Milanovića nije samo uobičajeno prepucavanje između predsjednika države i parlamentarne većine. "Radi se o optužbama koje su uzdrmale ili bi trebale uzdrmati same temelje ove države. Mislim da je na Hrvatskom saboru zadatak i odgovornost da sve navode detaljno preispita jer za to ima sve potrebne ustavne alate", rekla je Orešković.

Saborska zastupnica Sandra Benčić (Možemo) rekla je novinarima kako je to iznimno ozbiljna afera koja ide do samog vrha vlasti, tj. do samog predsjednika Vlade Andreja Plenkovića.

"Javnost i mi kao zastupnici kojima je zadaća kontrolirati Vladu ne možemo zapravo saznati je li premijer u trenutku kada je ponovno imenovao Dragana Kovačevića na čelo Janafa znao ili nije da se protiv njega vodi istraga. On tvrdi da to nije znao. Iskreno, meni je to teško vjerovati. Međutim, čak i ako nije znao, moramo se zapitati jesu li takve situacije dopustive da imenujemo na čela strateških kompanija osobe koje su duboko kompromitirane u istragama, i to upravo za kaznena djela korupcije", rekla je.

Smatra kako bi bilo važno da se ustanovi praksa obaveznih sigurnosnih provjera za sve osobe koje stupaju na čelo javnih kompanija.

Dodala je i kako se slažu s tim da ni premijer ni ministar unutarnjih poslova ne trebaju znati za tajne istrage koje se provode unutar policije jer bi mogle biti kompromitirane, ali u trenutku kada dođe do javnog natječaja i postoji osoba koja je kompromitirana - premijer i ministar unutarnjih poslova moraju znati da postoji sigurnosna zapreka.

Drži kako je ta afera ozbiljna kriza koja pokazuje da cijeli sustav borbe protiv korupcije ne funkcionira dobro, nemamo dobre preventivne mehanizme te imamo ozbiljan problem s političkim kompromisima i trgovinama koje su se, smatra, očito radile u tom slučaju.

"Ako je premijer znao ili imao bilo kakvu informaciju da je Kovačević kompromitiran, on ga nije smio ponovno imenovati na čelo Janafa", istaknula je.

Benčić je rekla i kako se sada ne zna kome je mito bilo dano jer postoji informacija da su se vrećice nosile u klub u kojem je bio veliki broj ljudi od kojih neki i vrlo istaknuti i štićene osobe. Benčić je podsjetila i kako je to bilo vrijeme kada još nisu bili gotovi izbori u HDZ-u, radilo se o kampanji za predsjednika Republike i tada nije bilo uhićenja iako su za to postojale sve pretpostavke, što, drži, možda može dovesti i do propasti tog slučaja na sudu.

Benčić velikim problemom smatra i činjenicu da dolazi do "probijanja mjera" i na temelju čega padaju i istrage. Poručila je i kako treba napraviti temeljitu reviziju tog sustava i vidjeti zbog čega i u kojem dijelu pucaju mjere te kako to prevenirati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 04:22