POSJET UKRAJINI

Plenković u Kijevu sudjeluje u obilježavanju četvrte godišnjice ruske agresije

Ukupna dosadašnja bilateralna pomoć Hrvatske Ukrajini iznosi 385 milijuna eura, što obuhvaća vojnu, diplomatsku, humanitarnu, energetsku, tehničku i drugu potporu

Andrej Plenković i Volodimir Zelenski

 Ukraine Presidents Office/alamy/alamy/profimedia/Ukraine Presidents Office/alamy/alamy/profimedia
Ukupna dosadašnja bilateralna pomoć Hrvatske Ukrajini iznosi 385 milijuna eura, što obuhvaća vojnu, diplomatsku, humanitarnu, energetsku, tehničku i drugu potporu

Premijer Andrej Plenković doputovao je u utorak u Kijev, gdje će, zajedno s nizom čelnika Europske unije, sudjelovati na obilježavanju 4. obljetnice početka druge ruske agresije na Ukrajinu.

Sastat će se s predsjednikom Ukrajine, Volodimirom Zelenskim, predsjednicom Vlade, Julijom Sviridenko, te predsjednikom Vrhovne rade, Ruslanom Štefančukom. Bit će nazočan i na sastanku Koalicije voljnih.

image

Volodimir Zelenski

Tonci Plazibat/Cropix

U hrvatskom izaslanstvu su i ministar vanjskih i europskih poslova, Gordan Grlić Radman, predsjednik Odbora za vanjsku politiku u Hrvatskom saboru, Andro Krstulović Opara, i veleposlanica Republike Hrvatske u Ukrajini, Anica Djamić.

Ovo je peti posjet predsjednika Vlade Ukrajini od veljače 2022. godine. Tijekom boravka u Kijevu, Plenković će odati počast stradalim ukrajinskim braniteljima te razgovarati o daljnjim mirovnim pregovorima, vojnoj pomoći i financiranju Ukrajine, energetskoj suradnji, kao i potpori Ukrajini na europskom putu.

Ukupna dosadašnja bilateralna pomoć Hrvatske Ukrajini iznosi 385 milijuna eura, što obuhvaća vojnu, diplomatsku, humanitarnu, energetsku, tehničku i drugu potporu, a primljeno je i više od 30 tisuća ukrajinskih izbjeglica. Hrvatska je dosad Ukrajini uputila 16 paketa vojne pomoći i pridonijela je kroz NATO-ov mehanizam PURL s 15 milijuna eura.

image

Andrej Plenković i Volodimir Zelenski

/Vlada Rh/x

Tijekom posjeta predstavit će se novi paket bilateralne pomoći za Ukrajinu, koji uključuje četiri DOK-ING-ova stroja MV-4 za razminiranje, doprinos Fondu za energetsku obnovu Ukrajine u iznosu od 1,5 milijuna eura te dodatnu tehničku potporu energetskom sustavu Ukrajine.

Nakon susreta s ukrajinskim predsjednikom, Plenkoviću će biti uručeno odlikovanje kneza Jaroslava Mudrog I. stupnja, koje se dodjeljuje za značajan doprinos jačanju međudržavne suradnje, potpori suverenitetu i teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine, dobrotvornim aktivnostima i promicanju Ukrajine diljem svijeta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. lipanj 2026 09:01