TJEDAN CIJEPLJENJA

Prva cjepiva 27. prosinca, Vlada kreće u veliku kampanju pod motom ‘Zajedno kroz krizu‘

Cilj je nacionalne kampanje građanima pružiti što više informacija o cjepivu i njegovim učincima
Ilustracija
 Gil Cohen-magen/AFP

Zajedno kroz krizu" naziv je javnozdravstvene kampanje za cijepljenje koja će se u utorak naći na užem kabinetu, a u srijedu 23. prosinca bit će potvrđena na Vladi, kada službeno počinje kampanja cijepljenja stanovništva u svrhu zaštite od covida-19.
Nacionalni program cijepljenja protiv covida-19 izradio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a njime su obuhvaćene sve radnje i postupci u organizaciji i provedbi cijepljenja građana Republike Hrvatske. Program je tijekom vikenda poslan i u ministarstva na davanje mišljenja, nakon čega ide na usvajanje.

Usvajanjem Plana cijepljenja građana zapravo počinje i javna informativno-edukativna kampanja u Hrvatskoj za pripremu i provedbu cijepljenja. Kampanja je dio zajedničke kampanje EU pod sloganom "Zajedno kroz krizu". Cilj je hrvatske nacionalne kampanje, doznajemo, građanima pružiti što više informacija o cjepivu, njegovim svojstvima i učincima, mogućim popratnim pojavama i kontraindikacijama prilikom i poslije cijepljenja, kao i organizaciji i načinima provedbe programa cijepljenja za sve građane koji se odluče cijepiti. Nositelj programa je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), a u provedbu su uključene sve ustanove iz javnozdravstvenog sektora te ustanove socijalne skrbi.

Besplatno cijepljenje

Prema zajedničkom planu EU, prve isporuke cjepiva proizvođača Pfizer/BioNTech u svim zemljama EU bit će 26. prosinca 2020. godine, i to u simboličnim količinama, a prva cijepljenja obavila bi se 27., 28. i 29. prosinca 2020., čime bi se označio i početak procesa cijepljenja stanovništva zemalja EU. Daljnje isporuke cjepiva odvijat će se u tjednim tranšama prema planu i najavama proizvođača, a u skladu s rokovima i dinamikom isporuka organizirat će se cijepljenja prema programu prioriteta za pojedine skupine. Što se tiče programa ugovaranja, kupnje i dobave cjepiva od šest svjetskih proizvođača i dobavljača za potrebe Republike Hrvatske dio smo jedinstvenog zajedničkog programa EU, čime je osigurano da RH i njezini građani imaju jednake uvjete kao i sve druge članice EU. Kada gledamo doze cjepiva, Hrvatska je rezervirala/ugovorila milijun doza cjepiva proizvođača Pfizer/BioNTech, 2,7 milijuna doza cjepiva Astra Zenece, 900.000 doza cjepiva Johnson&Johnsona te milijun doza cjepiva proizvođača Moderna/Lonza. Dakle, ukupno je ugovorena količina od 5,6 milijuna doza, što je dostatno za cijepljenje 2,8 milijuna punoljetnih osoba, tako da se pazilo da ugovorene količine budu dostatne za sve punoljetne građane. Što se tiče djece, za sada nije registrirano niti planirano cijepljenje maloljetnih osoba. Primjerice, za razliku od EU, koja je granicu povukla na 18 godina, Velika Britanija je postavila granicu nešto niže, na 16 godina. Cijepljenje je, kao što se to otpočetka komunicira, besplatno za sve građane.

HZJZ kao nositelj programa cijepljenja osigurao je sa svojim partnerima odgovarajuće kapacitete i uvjete za smještaj i skladištenje cjepiva koje će biti isporučivano Hrvatskoj. Primjerice, cjepivo Pfizer/BioNTecha zahtijeva pohranu u posebnim uvjetima, u komorama na temperaturi od -70 Celzijevih stupnjeva. Za pohranu cjepiva koristit će se takve komore u tvrtki Medoka te u Imunološkom zavodu. Cjepivo proizvođača Moderna/Lonza zahtijeva skladištenje na temperaturi od -20 Celzijevih stupnjeva.

Ocjena lijeka

Siniša Tomić, ravnatelj HALMED-a, rekao je da će cjepivo biti definirano Vladinom nacionalnom strategijom protiv koronavirusa te da je za danas predviđena sjednica Europske agencije za lijekove, koja bi trebala donijeti pozitivno mišljenje.

- Nakon toga slijedi ocjena lijeka. Sve stručne informacije su u opisu lijeka. To će biti dostupno u našoj bazi lijekova, kao i na linku Europske komisije. Uključivat će kontraindikacije, indikacije i nuspojave. Još je potrebno provesti dodatnu provjeru kakvoće i HALMED treba dati suglasnost. To je postotak uzajamnog priznavanja - naglasio je.

Prioritetne skupine za provedbu cijepljenja predviđene su u programu tako da će se prvo cijepiti zdravstveni djelatnici koji su u izravnom kontaktu sa zaraženima i oboljelima od covida-19. Njih program definira kao grupu A1. Grupu A2 čine korisnici ustanova socijalne skrbi (štićenici domova za starije i nemoćne osobe), kojih je u Hrvatskoj oko 25.000, te zaposlenici koji rade u tim ustanovama (u RH ih je oko 13.000 do 14.000). Potom će na red za cijepljenje doći sve osobe starije od 65 godina te osobe s ozbiljnijim zdravstvenim tegobama (onkološki bolesnici, dijabetičari, osobe s kardiovaskularnim bolestima…). Iza njih dolaze na red svi ostali punoljetni građani RH koji se žele cijepiti. Cijepljenje će se obavljati u dva navrata. Poslije primitka prve doze cjepiva docjepljivanje će se obaviti nakon 28 dana. Cijepit će se istovrsnim cjepivom oba puta.

Datumi

• 23.prosinca
Vlada će usvojiti Plana cijepljenja građana I time počinje javnozdravstvena kampanja
• 27, 28. i 29.prosinca
bit će prvi dani cijepljenja
• 5,6
milijuna ukupna je ugovorenih doza što je dostatno za cijepljenje 2,8 milijuna punoljetnih osoba
• 28
dana proći će između cijepljenja i docjepljivanja

Pada broj zaraženih, ali ne i onih na respiratoru

Prema jučerašnjim podacima Nacionalnog stožera civilne zaštite, u Hrvatskoj je bilo 1975 novih slučajeva covida-19 među 9191 testiranih. Ta brojka govori da je udio novozaraženih među testiranima bio 21 posto, što je lagano smanjenje u odnosu na isti dan prošlog tjedna, kad ih je zabilježeno 34 posto.

U bolnicama je na liječenju trenutno 2976 pacijenta, od kojih 290 na respiratoru, i ti se brojevi također ne smanjuju, što stručnjaci tumače "repovima" iz razdoblja kad se broj zaraženih značajno povećavao iz dana u dan protekla dva mjeseca. Stručnjaci naglašavaju kako bi bili zadovoljni da se broj hospitaliziranih barem ne povećava, odnosno da popusti toliki pritisak na bolnički sustav, što koči pružanje zdravstvene skrbi pacijentima koji nisu oboljeli od covida-19.

Jučer je malo niža bila i brojka pozitivnih među testiranima u Zagrebu, odnosno bilježi se 17 posto novozaraženih. No, u nekim drugim županijama i dalje je velik broj zaraženih, pa će se tek vidjeti hoće li najnovije mjere Stožera o zabrani kretanja među županijama smanjiti trenutni trend. Primjerice, Primorsko-goranska županija jučer je zabilježila 223 novozaražena, u Međimurskoj ih je bilo 109, a u Krapinsko-zagorskoj pozitivnih na covid-19 jučer je bilo 107. Na žalost, epidemija ne jenjava ni u susjednim državama. U jednom danu u Sloveniji je bilo čak 33,41 posto pozitivih nalaza od svih testiranih i broj zaraženih veći je negoli prije tjedan dana. (Goranka Jureško)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 21:24