ZAHLAĐENJE ODNOSA

PUPOVAC 'Grabar Kitarović želi kontrolirati proces pristupanje Srbije EU'

 Jure Mišković/CROPIX

BEOGRAD - Predsjednik Srpskog nacionalnog vijeća u Hrvatskoj (SNV) Milorad Pupovac izjavio je za beogradski tisak od utorka da u dogledno vrijeme ne treba očekivati unapređenje odnosa Srbije i Hrvatske te ocijenio da će novoizabrana hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović nastojati kontrolirati eurointegracijski proces Srbije.

"Odnosi Srbije i Hrvatske sigurno se neće poboljšati još najmanje godinu dana", izjavio je Pupovac komentirajući izbor Grabar Kitarović za predsjednicu Hrvatske.

On je također ocijenio da ona neće mijenjati politiku kojom je izborila izbornu pobjedu.

"Radit će protiv vlade u Zagrebu i na antiregionalnoj politici. Također, nastojat će zaštititi Hrvate u Srbiji, ali i kontrolirati proces pridruživanja Srbije Europskoj uniji", ocijenio je Pupovac za beogradski list "Blic".

Pupovac je nazvao lapsusom, mogućim samo u HDZ-u, izjavu Grabar Kitarović kako će se boriti za još veća prava manjina u Hrvatskoj, te da će isto tražiti i za Hrvate u "Srbiji, Vojvodini i drugim susjednim zemljama", što je u Srbiji izazvalo reakcije i tumačenja da se Vojvodina dijeli od Srbije.

"To je lapsus koji u drugim zemljama ne bi bio moguć. I lapsus koji u drugim strankama ne bi bio moguć, ali u HDZ-u jest", ocjena je predsjednika SNV-a Milorada Pupovca u beogradskom tisku.

Srbijanski državni vrh još nije službeno komentirao hrvatske predsjedničke izbore i izbor Kolinde Grabar Kitarović za novu hrvatsku predsjednicu.

SDP BiH osudio izjave Grabar-Kitarović o trećem entitetu BiH

Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine (SDP BiH) odbacila je u utorak kao neprihvatljive najave izabrane hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović kako bi mogla poduprijeti uspostavu trećeg entiteta u BiH ukoliko bi to bio zahtjev legitimnih predstavnika hrvatskog naroda u toj zemlji.

Predsjednik oporbenog SDP BiH Nermin Nikšić, koji trenutačno obnaša i dužnost predsjednika vlade Federacije BiH, tim je povodom izjavio kako ga žalosti što je novoizabrana predsjednica Hrvatske "odlučila staviti do znanja da ne vidi ništa sporno u daljnjem dijeljenju Bosne i Hercegovine".

"Osim što je svojim izjavama o potrebi nekakve 'emancipacije' BiH i mogućnosti stvaranja trećeg entiteta ili 'novih kantona' pokazala kako jako malo zna o BiH i njenom biću, nova predsjednica Hrvatske na ovaj način ponovno pokušava oživjeti politiku za koju smo duboko vjerovali kako pripada neslavnoj prošlosti Balkana", stoji u Nikšićevoj izjavi.

Entitetski premijer u odlasku konstatirao je kako je Hrvatska jedan je od najvažnijih partnera BiH, no kako se partnerski odnosi ne mogu graditi podupiranjem ideja koje nemaju potporu velike većine građana BiH i koje dovode do unutrašnjih političkih turbulencija u BiH.

Izabranoj hrvatskoj predsjednici Nikišić je poručio kako probleme u Hrvatskoj neće riješiti stvaranjem novih problema u BiH, a tijela vlasti u njegovoj zemlji pozvao je da "pravilno reagiraju" prema takvoj politici.

"Što se SDP BiH tiče, takve inicijative nisu dobrodošle, a pogotovo je zabrinjavajuće kada dolaze od predsjednice zemlje koja je članica Europske unije, čiji je smisao upravo brisanje granica, a ne crtanje nekih novih, koje nas jedino mogu vratiti u neka mračna vremena", naveo je u izjavi Nikšić.

Izabrana hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je kako bi Hrvatska trebala potaknuti međunarodnu zajednicu na proces nadogradnje Daytonskog sporazuma ukoliko se unutar Bosne i Hercegovine ne može postići dogovor o njenom preustroju, a nije isključila ni mogućnost uspostave trećeg entiteta, prenio je u utorak sarajevski "Dnevnu avaz".

U izjavi za taj list Grabar-Kitarović je kazala kako bi željela vidjeti da tri naroda u BiH i predstavnici nacionalnih manjina postignu dogovor o unutarnjem uređenju zemlje, a ako to ne uspije, Hrvatska bi trebala potaknuti međunarodnu zajednicu, uključujući SAD, na proces nadogradnje Daytona.

Dodala je kako bi Hrvatska pritom morala poduprijeti rješenja i prijedloge legitimnih hrvatskih predstavnika u BiH. "Hoće li to biti nekakva kantonalna rješenja ili će biti treći entitet to sada ne mogu reći, ali ću podržati njihove zahtjeve", kazala je izabrana hrvatska predsjednica ustvrdivši pritom kako "treći entitet ne isključuje ravnopravnost sva tri naroda na cijelom teritoriju BiH".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 20:26