U kolovozu prošle godine započelo je rušenje varaždinskog Varteksa, zadnjeg preostalog diva domaće tekstilne industrije, otvorenog davne 1918. godine. Odmah potom, na mjestu gdje su tvorničke hale sravnjene sa zemljom, započela je izgradnja velikog trgovačkog centra i do danas je, ni godinu dana kasnije, donedavna industrijska vizura sasvim promijenjena.
Betonski kostur trgovačkog centra, S-Parka Varaždin, završen je; švelje će već sljedeće godine zamijeniti konobari i trgovci. Na 50 000 kvadrata trgovačkog centra otvara se 12 trgovina, ugostiteljski sadržaji, hipermarket Interspar, a ispred svega toga i parkiralište za 430 automobila.
Varaždinci, koji se s rušenjem Varteksa, koji je othranio i izgradio Varaždin, teško mire, još uvijek se živo sjećaju i većeg broja parkirnih mjesta, ali preko puta ceste, za bicikle kojima su radnici Varteksa tradicionalno dolazili na posao.
Budući da je u jednom dijelu istog kompleksa već ranije izgrađen supermarket Kaufland, ovaj je prostor najjasniji prikaz hrvatske ekonomske stvarnosti, koju stručnjaci smatraju dugoročno opasnom strategijom – proizvodnju je u Hrvatskoj gotovo sasvim zamijenila trgovina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....