StoryEditor
ŽUPANIJSKI STOŽERI

Već sada više od 50 novozaraženih, najviše u Slavoniji, evo kakvo je stanje u drugim županijama

Starija osoba je sa područja ličkog dijela naše županije i najvjerojatnije se zarazila s kontaktima iz inozemstva
 Matija Habljak/pixsell

GRAD ZAGREB

 - U Zagrebu je dosad zabilježeno 18 novih slučajeva. Imamo sve manje pozitivnih iz noćnih klubova, ali ti mladi nisu dali sve svoje kontakte pa ima dosta novih koji su kontakti zaraženih u klubovima. Sada testiramo 400 ljudi dnevno, pozitivnih je 20-ak. a kada je sve buknulo, bilo je ih 40-ak - rekao je ravnatelj zagrebačkog Zavoda za javno zdravstvo Zvonimir Šostar na HRT-u i kazao kako Zagreb ima trenutno 260 aktivnih slučajeva.

OSJEČKO-BARANJSKA ŽUPANIJA

Od ukupno 156 uzoraka koji su u zadnja 24 sata testirani na koronavirus čak 24 je bilo pozitivno. Osam novopozitivnih osoba su iz Đakova, sedam iz Osijeka, po dvije iz Bilja i Valpova te po jedna iz Jagodnjaka, Kopačeva, Vardarca, Duboševice i Laslova.

Povećani broj novozaraženih odrazio se i na povećanje broja osoba u samoizolaciji, kojih je na području Osječko-baranjske županije ukupno 1.709, s time da je u zadnja 24 sata pod tu mjeru stavljeno 97 kontakata oboljelih.

ZADARSKA ŽUPANIJA

Jedna je novooboljela osoba na području Zadarske županije. Riječ je o starijem muškarcu koji je sinoć s febrilitetom zaprimljen na hitni prijem Opće bolnice u Zadru te je rutinskim testiranjem ustanovljeno da je pozitivan na koronavirus, piše zadarski.hr.

Starija osoba je sa područja ličkog dijela naše županije i najvjerojatnije se zarazila s kontaktima iz inozemstva. Zadržan je na Covid odjelu OB Zadar, tako da su u ovome trenutku na tom odjelu smještene dvije osobe. Aktivni nadzor provodi se nad 414 osoba, a tijekom jučerašnjeg dana testirana su 92 uzorka.

U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske izvršili su 36 provjera vezano uz provođenje mjera samoizolacije kojom prilikom nisu evidentirana kršenja mjere.

VUKOVARSKO - SRIJEMSKA ŽUPANIJA

U Vukovarsko-srijemskoj županiji u posljednja 24 sata je sedam novih pozitivnih osoba na koronavirus (tri osobe iz Starih Mikanovaca, po jedna osoba iz Borova, Vinkovaca, Rokovaca i Ivankova). Ukupan broj oboljelih osoba od početka epidemije je 58, od kojih je 41 osoba izliječena.

BJELOVARSKO-BILOGORSKA

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji do sada nema novih slučajeva zaraze koronavirusom. Na COVID-19 na tom području i dalje je pozitivna samo jedna osoba.

VIROVITIČKO-PODRAVSKA ŽUPANIJA

Na području Virovitičko-podravske županije nema novooboljelih od koronavirusa. Prema podacima Stožera civilne zaštite, u posljednja 24 sata, na području županije testirano je 15 osoba. Od početka pandemije COVID-a 19 zaraženo je 11 osoba, osam ih se oporavilo, dvije osobe su i dalje zaražene, a jedan muškarac je preminuo.

ISTARSKA ŽUPANIJA

U Istarskoj županiji su tijekom protekla 24 sata potvrđene dvije pozitivne osobe. Radi se o uvezenim slučajevima, stranim državljanima koji su doputovali iz SAD-a.

POŽEŠKO-SLAVONSKA ŽUPANIJA

Stožer civilne zaštite Požeško-slavonske županije održao je tiskovnu konferenciju na kojoj je potvrđeno deset novih slučajeva zaraze korona virusom (COVID-19). Potvrđeno je da su jučer i danas testirane osobe koje su bile suspektne te je sveukupan broj oboljelih na području županije sada dvadeset. Devetnaest osoba je u dobrom stanju i nalaze se u kućnoj izolaciji, a jedna osoba je hospitalizirana zbog respiratornih tegoba. Nastavit će se testiranje ostalih kontakata tih osoba i drugih suspektnih osoba te je danas planirano testiranje oko 40 osoba.

- Ukupno imamo 150 osoba u samoizolaciji. Sve osobe i kontakti zaraženih osoba koji se trenutno nalaze u samoizolaciji bit će testirani, a naša nova obaveza je testiranje svih osoba po isteku njihove samoizolacije, dakle 14. dan. Nadam se da će se naši žitelji i dalje pridržavati socijalne distance, izbjegavanja rukovanja, u razgovorima da se pridržavamo udaljenosti od 1,5 metara, da u zatvorenim prostorima obavezno nosimo maske, izbjegavanje javnih okupljanja gdje je veći broj ljudi, pridržavanje higijenskih pravila. Sve što je moguće neka se odgodi, nikome se ne može zabraniti ništa, određeni broj ljudi smije biti na okupu ali u određenim uvjetima i po preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.“ – rekao je epidemiolog dr. Ante Vitalia.

Posjete i ulazak u socijalne ustanove kao što su domovi za stare i nemoćne, do daljnjega su ukinute, domovi zdravlja funkcioniraju tako da će se obavljati mjerenje temperature i dezinficiranje na ulazu, za sve ostale slučajeve postoje obiteljski liječnici te se svakako apelira na građane da odgode manje važne preglede.

Zbog trenutne situacije na području županije, ponovno će biti aktivirana COVID ambulanta u Požegi s radnim vremenom od 08,00 do 20,00 sati, na adresi Matije Gupca 10. Kontaktni broj ambulante: 095-340-0019

- Nakon jučerašnje situacije na području županije, Stožer civilne zaštite održao je sastanak i preporuke su da se odgode sva društvena događanja, sportski turniri, manifestacije i društvena okupljanja svih vrsta. Sami vidimo da su migracije naših stanovnika i posjete iz inozemstva stvorile problem, sada bi bilo potrebno da svi shvatimo situaciju ozbiljno i da se svatko počne ponašati u skladu sa zadanim mjerama. Samoizolacija po dolasku iz inozemstva je jako važna stvar jer ona sprječava nepotrebne kontakte i neevidentirano širenje virusa među stanovništvom. Svi vlasnici objekata koji će imati usluge svadbenih okupljanja ili neku drugu vrstu okupljanja u svojim objektima, bit će obaviješteni o potrebnim mjerama kojih se moraju pridržavati te će biti obavljena kontrola na dan događanja. Također moramo građanima naglasiti da su jedini službeni izvori oni koji dođu od samog Stožera, dakle objave na službenoj stranici Požeško-slavonske županije te sve što bude rečeno na tiskovnim konferencijama, sve ostale prijevremene objave smatraju se neslužbenim i izazivaju zbunjenost javnosti, što svakako treba izbjegavati u ovom trenutku.“ – rekao je načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Vedran Neferović.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. srpanj 2020 11:12