Mirela Holy: Govore mi da sam čudna, ali ja se ne obazirem

Kao dijete je bila “Dr. Jekyl i Mr. Hyde”, sklona nekim fiks-idejama koje okolina nije baš najbolje razumjela, a nešto slično prati je i danas. U svojim stavovima je uporna do ekstrema, ali ne voli svađe, zapravo joj je neugodno kada se nađe u konfliktnoj situaciji. Do sada se, među ostalim, okušala i u modi, i to prilično uspješno, ali je nakon nekog vremena shvatila da je njezin stil možda ipak malo preradikalan za naše prostore. “Malo sam se bila i zasitila te mode, sumnjam da ću opet imati želju vratiti se odjeći i šeširima.”



Od Bowieja do Mobyja



Bio bi ovo idealan početak biografije neke kontroverzne rock-zvijezde, ali ovo je, u kratkim crticama, SDP-ova saborska zastupnica Mirela Holy, koja na prvi pogled izgleda poput okorjele darkerice koja je upravo stigla iz spota Rammsteina ili Evanescencea.



Oni koji je baš ne poznaju, za nju su sigurno čuli prošlog vikenda, kada se u znak potpore pridružila Gay Prideu u Zagrebu, tijekom kojeg su je “anti gay” prosvjednici pljunuli nekoliko puta.



- Svake godine pokušavam doći na Pride ako imam vremena. Brojni moji kolege ne dolaze na Pride, jer automatski tko se tamo pojavi dobije etiketu ‘pedera’ ili ‘lezbijke’ - kaže Holy. Po svemu neobična, iako za sebe kaže da se ne doživljava baš tako čudnom kako je smatraju, Mirela Holy sasvim zasluženo nosi titulu najalternativnije saborske zastupnice, koja se po svemu - načinu odijevanja, stilu, ponašanju i životnim navikama - razlikuje od ostalih kolega.



- Pa dobro, slažem se da sam najneobičnija u Saboru, iako sam već toliko puta u životu čula razne komentare u vezi sebe, pa sam se navikla i više se ni ne obazirem na to. Ljudi se inače malo distanciraju od onih koji se ne uklapaju u nekakve standarde. Kolege iz svih stranaka za mene kažu da sam im malo čudna, da im čudno izgledam, a u mom SDP-u me zovu ‘darkerica’. Inače se ne volim identificirati na taj način, niti sebe ili bilo koga drugoga stavljati u nekakve ladice, ali u usporedbi s drugima sam sigurno drukčija i ne ustručavam se biti drukčija - kaže Mirela.



Iako se na pitanje bi li se ipak mogla definirati kao darkerica nasmijala, priznaje da njezin stil života možda nekima govori da naginje toj skupini. Danas više nema volju za ludim noćnim provodima te večeri provodi uz neku dobru knjigu (najčešće neki fantasy roman) ili u druženju s prijateljima, ali je u srednjoj školi uvijek izlazila u Jabuku, Lapidarij, Gjuru i ponekad u Kulušić.



- Dobro, priznajem, alternativa je možda na neki način moj identitet - kaže Holy.



U autu uvijek ima CD-e Davida Bowieja, Kate Bush, Massive Attacka, Coldplaya, Mobyja, Dido, Grace Jones, no nije joj strana ni klasična glazba, od koje najviše voli Brahmsa i Mallera, te new age poput Vangelisa i Enija Morriconea. - Zadnji koncert na kojem sam bila bio je Novogodišnji koncert u Lisinskom. Zapravo često sam u Lisinskom, volim klasičnu glazbu. Kad je o rock-koncertima riječ, davno sam, priznajem, bila na jednom, a zadnji je bio Laibachov - priča Mirela.



Otac podrijetlom iz Češke



Premda je već 11 godina u politici, Mirela Holy je ustvari diplomirana etnologinja, a zanimanje za različite kulture i tradicije imala je još kao djevojčica. Naime, s roditeljima je često putovala, osobito u egzotične zemlje, pa je tako već s devet godina proputovala Egipat, Kinu, Hong Kong...



- U srednjoj školi su me jako počeli zanimati Tibet i budizam. Htjela sam čak otići živjeti na Tibet neko vrijeme, ali ta mi se ideja nikada nije ostvarila, što ne znači da neće. Upisala sam na faksu etnologiju i indologiju, ali nakon prve godine sam odustala od indologije. Mislila sam da je to više kulturološki predmet, ali se ispostavilo da je ipak samo jezični, pa sam se nakon prve godine premjestila na komparativnu književnost. Mama mi je još kao maloj stalno iz knjižnice donosila nekakve knjige, a mene su najviše zanimale knjige o Egiptu, odnosno faraonima - kaže Holy.



Unatoč tome što kod većine tinejdžera takva vrsta interesa brzo nestane i još brže se nađe neka nova zanimacija, ljubav prema egipatskoj i dalekoistočnoj kulturi kod Mirele je još prisutna.



- To je kod mene ostalo ovako puno godina jer sam pomalo ovisnički tip. Zato je dobro da ne pijem, ne pušim i ne drogiram se, jer tko zna kako bi to završilo. Sve što radim volim odraditi do kraja, ponekad idem do ekstrema. Naprosto se trudim biti temeljita i ulažem dosta truda i vremena u stvari - otvoreno priznaje.



Njezino nesvakidašnje prezime je češko, otac joj je rodom iz Praga i još ima češko državljanstvo. Mirela ga nema iako bi ga mogla bez problema dobiti, ali kaže da je ne zanima dvojno državljanstvo.



Holyjevi su inače poznata češka obitelj, a jedan davni Mirelin predak, Jan Holy, prvi je preveo Bibliju na češki.



- Često sam bila u Pragu. Tamo je moj otac naslijedio jako puno nekretnina, uostalom, rođen je u Pragu pa je normalno da sam ga često posjećivala. A to se dobro poklopilo s mojom velikom željom za putovanjima - kaže zastupnica.



Pored sve svoje neobičnosti, Mirela je na neobičan način ušla i u politiku, po čemu se također vjerojatno razlikuje od drugih zastupnika. U SDP se učlanila prije jedanaest godina, 1998., a dvije godine je nagovarala svog dečka da se učlani s njom.



Volonterka u Ministarstvu



- Bila sam prevelika kukavica da bih se učlanila sama, ali dečko se odupirao dvije godine, no na kraju sam ga uspjela nagovoriti. U prvo vrijeme sam bila malo zbunjena, imala sam drukčiju viziju stranke. Mislila sam da je u organizacijskom smislu malo kompaktnija, da su kanali prohodniji. Stranačka je hijerarhija prilično jaka - priča Holy.





Njezina karijera u politici se nakon tri godine u SDP-u nastavila u Ministarstvu za zaštitu okoliša, gdje nije došla po stranačkoj funkciji, nego se javila na natječaj u Ured za odnose s javnošću, koji je tada vodila Aleksandra Kolarić. Nakon prvih razgovora u uži izbor ušlo je deset kandidata, među kojima i Mirela. Natječaj je tada bio poništen i kandidatima je bilo ponuđeno da volontiraju godinu dana.



- Izabrala sam volontiranje uz plaćeno zdravstveno osiguranje. Radila sam u PR uredu ministra, a kada je na tu funkciju došao Ivo Banac, postala sam šefica kabineta. Bilo je to sjajno razdoblje, puno putovanja, a kako sam inače i privatno veliki borac za zaštitu okoliša, bio mi je užitak tamo raditi. Radila sam još neko vrijeme kod ministrice Dropulić, onda sam nakon završenog doktorata otišla u agenciju Maksima, gdje sam radila dok nisam postala saborska zastupnica - rekla nam je Mirela Holy.



Vegetarijanka je bila sedam godina, no odustala je zbog narušenog zdravlja. Iako ima dijabetes, s kojim živi 12 godina, to nije bio razlog što je, kako navodi, ponovno postala mesožder.



- Malo je drukčije bilo biti vegetarijanac kada sam ja to bila, u devedesetima. Nije bilo takve ponude za vegetarijance kao danas, nije bilo trgovina sa specijaliziranom hranom ni restorana. A što se tiče dijabetesa, živim normalno s njim. Navikla sam se i na inzulin i sve što uz to ide - ističe.



Premda se zbog svog stila nekima možda ne čini kao pristupačna osoba, Mirela je daleko od toga.



- Nisam konfliktna iako mnogi kolege za mene misle da sam malo ekstremna u svojim stavovima. Međutim, nikada nikome nisam svoje stavove pokušala nametnuti. Nastojim se izboriti, ali mislim da je pogrešno nekome nametati svoj način razmišljanja - zaključila je.



Dizajnirala haljine i šešire

Nakon što je završila Školu za primijenjenu umjetnost, Mirela Holy se neko vrijeme bavila modom. Dizajnirala je haljine, a nakon nekog vremena je naučila izrađivati šešire i to joj je postala velika strast. Organizirala je i nekoliko modnih revija, ali nakon nekoliko godina odustala je od mode.



- Mislim da su ta vremena posve iza mene. Moj ukus je previše osoban i radikalan za nešto što bi moglo biti komercijalno isplativo. Bila mi je to velika ljubav, kao klinka sam htjela imati svoj butik. Nisam bila u stanju svoj stil prilagoditi drugima, ali ionako sam se izguštala s tim. Nešto od sve te odjeće i šešira mi je ostalo, a nešto sam podijelila - ističe Mirela, koja inače u svom stanu ima pet ormara punih odjeće.



N igdje bez teške šminke

Mirela je prepoznatljiva po izrazitoj šminki koja se prilično ističe na njezinu licu, ali tvrdi kako joj ne treba više od 15 minuta da se našminka prije nego što izađe van. To su, kaže, godine prakse, a bez šminke ne ide nigdje osim na plažu kada je na ljetnom godišnjem.



- Vrlo sam se rano počela šminkati i jednom, dok sam još bila u srednjoj školi, izašla sam van i jedan prijatelj me uopće nije prepoznao. Prošao je pokraj mene i onda se vratio i pitao me: ‘Mirela, jesi li to ti?’ Bila sam šokirana što me nije prepoznao bez šminke i od tada se uvijek šminkam.


Merita Arslani
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. svibanj 2024 03:13