Odluka Pakistana da se nametne kao posrednik između Irana i Washingtona mnoge je iznenadila. Pakistan s Iranom dijeli 900 kilometara granice, dvije su zemlje duboko povezane kulturnim i vjerskim vezama. Pakistan na svom tlu nema američke baze, dosad nije bio uvučen u sukob. Ipak, postavlja se pitanje kako se zemlja upletena u sukob s dva svoja susjeda - Afganistanom i Indijom - uopće uspjela pozicionirati kao mirovni posrednik, prenosi BBC.
Upravo bombardiraju Afganistan, a lani je četverodnevni rat s Indijom opasno probudio strah od nuklearne eskalacije. Veliku diplomatsku energiju uložili su u pokušaj posredovanja između Irana i SAD-a, razmjenjujući poruke između dviju strana, ugošćujući ministre vanjskih poslova iz drugih muslimanskih zemalja zainteresiranih za deeskalaciju. Pakistan je u diplomatskoj ofenzivi: njihov ministar vanjskih poslova Ishaq Dar otputovao je u Kinu na poziv kineskog kolege Wang Yija.
U interesu im je obustava američko-izraelskih napada na Iran. Pakistan uvelike ovisi o uvozu nafte, a većina im je dolazila kroz Hormuški tjesnac. Od početka ožujka, cijena benzina i dizela skočila je za 20 posto. Vlada je proglasila četverodnevni radni tjedan za državne službenike kako bi štedjeli gorivo.
Nuklearna sila može zaustaviti rat: Dobri su sa Trumpom, ajatolah ih hvali
Proiranski stav
U rujnu prošle godine Pakistan je potpisao vojni sporazum sa Saudijskom Arabijom, po kojem se "svaka agresija protiv bilo koje zemlje smatra agresijom protiv obje". To otvara pitanje što bi Pakistan učinio da se Saudijska Arabija uključi u napade na Iran i pozove na taj sporazum.
Nakon što je iranski vrhovni vođa Ali Hamenei ubijen u američko-izraelskom zračnom napadu nedugo nakon početka rata 28. veljače, diljem Pakistana održani su proiranski prosvjedi. Nekoliko prosvjednika je ubijeno, među njima i oni koji su pokušali upasti u američki konzulat u Karachiju. Javno raspoloženje u Pakistanu je pretežno proiransko, objašnjava za BBC Maleeha Lodhi, bivša pakistanska veleposlanica u SAD-u, Velikoj Britaniji i UN-u. Vlada je zato vrlo oprezna, No, ako bi mirovno posredništvo uspjelo, to bi ovoj zemlji od 250 milijuna stanovnika znatno pojačalo utjecaj u međunarodnoj politici.
Pozitivni poeni
Nije izvjestan uspjeh inicijative. Pakistan je odlično iskoristio dobar odnos s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, zahvaljujući odluci da nominiraju Trumpa za Nobelovu nagradu za mir "kao priznanje za njegovu odlučnu diplomatsku intervenciju" tijekom pakistansko-indijske krize 2025. godine. Također su izručili SAD-u čovjeka optuženog za planiranje bombaškog napada na kabulsku zračnu luku tijekom američkog povlačenja iz Afganistana, što je na početku Trumpova mandata za njega bila važna pobjeda.
Te pozitivne poene u odnosu s američkim predsjednikom Pakistan je odlučio iskoristiti u inicijativi za mirovno posredovanje. S druge strane, čini se da je Pakistan u odličnoj poziciji za razgovor s Iranom jer nema američke baze, za razliku od većine zemalja koje su do sada sudjelovale kao posrednici, i ne ostavlja dojam proizraelske ni proameričke zemlje.
Nuklearna sila
Pokušajem posredovanja Pakistan riskira da ga se uvuče u rat, upozorava CNN. U mjesec dana od početka američko-izraelskih napada poginulo je najmanje 9000 ljudi. Brzo eskalirajući sukob odnosi milijarde dolara dnevno, svijet se suočio s energetskom krizom i prijetnjama inflacijom i recesijom. Iran je ispalio rakete i dronove na Saudijsku Arabiju, Kuvajt, Bahrein, Katar, Ujedinjene Arapske Emirate i Oman.
Iran ističe da gađa američke ciljeve u tim zemljama. Nijedna od tih zemalja nije odgovorila na napade iz Irana, navodi CNN. Jer, Amerikanci će otići, susjedi će ostati. Pakistanski premijer u nedjelju je zahvalio saudijskom ministru vanjskih poslova na "izvanrednoj suzdržanosti" njegove zemlje. "Pakistan će uvijek stajati rame uz rame sa Saudijskom Arabijom", poručio je. A Pakistan je vojna sila koja ima nuklearno naoružanje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....