'ODLUKA JE OBVEZUJUĆA'

CERAR POSLAO PORUKU PLENKOVIĆU 'Pregovarati možemo samo o implementaciji presude, a ne o novom sporazumu'

Miro Cerar
 Tony Gentile / REUTERS

Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je u četvrtak navečer, u razgovoru za Slovensku televiziju, da na najavljenom sastanku s hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem ne misli pristati na nove pregovore o granici, nego da namjerava govoriti o tome kako "primijeniti" arbitražnu presudu koju Slovenija prihvaća i drži je "pravno obvezujućim aktom" za obje strane u sporu.

Ona je obvezujuća, rekao je slovenski premijer, bez obzira na to što Hrvatska arbitražni proces smatra nepovratno kompromitiranim i predlaže razgovore o bilateralnom problemu u novom okviru, te bez obzira na ovakve ili onakve reakcije u europskim prijestolnicama.

- Želimo pregovarati, ali ne o novom sporazumu nego o tome kako implementirati arbitražnu presudu, bit će to dijalog o izvršenju današnje presude - kazao je Cerar vezano uz najavljeni prvi posjet premijera Plenkovića Ljubljani.

Cerar je potvrdio da je u četvrtak, isti dan kada je donošena arbitražna presuda o graničnom prijeporu dviju država, razgovarao telefonom s Plenkovićem, s kojim se je dogovorio za sastanak u Ljubljani 12. srpnja.

Slovenski premijer je pojasnio da Slovenija neke aspekte današnje odluke arbitara treba još prostudirati, ali da će presudu poštovati i nastojati je primijeniti. Cerar je kazao kako ne očekuje da će Hrvatska odmah promijeniti svoje stajalište o arbitražnoj presudi, ali da ne vjeruje da na njemu može dugo ustrajati i inzistirati jer kao članica EU-a i NATO saveza mora poštovati međunarodno pravo te pristati na izvršenje odluke međunarodne arbitraže kao obvezujućeg akta.

Arbitražna presuda je važeća i izvršna za obje strane, nevezano uz to hoće li se ili ne o tome izjasniti neke europske države ili Europska komisija, kazao je Cerar. Ipak, naveo je kako bi želio da se o obvezujućoj prirodi presude jasno izjasne Europska komisija i druge europske ustanove, onako kako se to napravilo prilikom uvođenja sankcija Rusiji zbog njenog kršenja međunarodnog prava u ukrajinskoj krizi ili u reakciji na presudu međunarodne arbitraže u sporu između Kine i Filipina.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. svibanj 2024 05:14