UM ZVJERSKOG UBOJICE

'DOPISIVALA SAM SE S KANIBALOM' Jeziva istina prešućivana punih 30 godina napokon je ispričana

 AFP

PARIZ - Issei Sagawa, 31-godišnji japanski student komparativne književnosti na sveučilištu Sorbonne u Parizu, ubio je svoju kolegicu Renee Hartevelt, puškom i potom joj pojeo klitoris i neke druge dijelove tijela. Ovaj zvjerski zločin desio se 1981. godine.

Kasnije je izjavio kako ju je odabrao zbog njenog zdravlja i ljepote, kvaliteta koje je vjerovao da njemu nedostaju. Smatrao je sebe ‘slabim, ružnim, neadekvatnim malim čovjekom’. Francuski sud proglasio ga je ludim i izručio Japanu, gdje su ga također proglasili neubrojivim. Četiri godine kasnije, pušten je iz umobolnice.

U godinama koje su uslijedile, Sagawa je živio u Japanu od imidža kanibala koji je stekao. Glumio je kanibala u erotskim filmovima, TV emisijama, reklamama i kvizovima.

Sagawa, snimljen 1992. godine u razgovoru s novinarom dok drži sliku svoje žrtve na krilu

Sada, više od trideset godina kasnije, njegova nekadašnja kolegica Nicole Caligaris, danas etablirana spisateljica, odlučila je napisati knjigu o tom stravičnom događaju, kao osoba koja je poznavala i kanibala i njegovu žrtvu. U svojoj knjizi, Caligaris objavljuje i pisma koja je razmjenjivala sa Sagawom nakon što je završio u umobolnici.

- Urednik Francois Angelier kontaktirao me u vezi svojeg ‘Riječnika asasina’. Rekla sam mu da se ne mogu sjetiti niti jednog asasina o kojem bi mogao pisati, no onda me moj partner podsjetio da smo jednom poznavali Isseija Sagawu, i da je sad pravi trenutak za pisanje o njemu. Imala sam njegova pisma. Htjela sam da o njima ostane nekakav zapis, rekla je Caligaris.

- Renee je bila iznimno draga djevojka. Uopće ne razumijem što se dogodilo, napisao je Sagawa u jednom od svojih pisama. Caligaris u svojoj knjizi odbija ponuditi svoju interpretaciju njegovog čina.

- Koja bi bila svrha? Ne možemo intepretirati sve. Ne uči nas ničemu. Jedino o čemu mogu pričati je kako sam se osjećala. Interpretacija bi značila da tamo nije bilo nikoga osim mene. No, činjenica je da je tamo bio netko drugi, netko koga ne mogu razumijeti, tvrdi Caligaris.

Nije joj žao što je proglašen neubrojivim i oslobođen 1985. godine.

- Svako ima svoje mišljenje o tome. Pravda ne kažnjava, ona vraća one koji su sami sebe izgnali iz čovječanstva natrag u čovječanstvo. I moramo se držati toga. Njegovo truljenje u zatvoru ne bi učinilo smrt Renee Hartvelt ništa smislenijom. Možda je bolno vidjeti ga na slobodi, ali tako stvari stoje. Komplicirane stvari uvijek su takve, zaključila je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
30. travanj 2024 11:00