NOĆNA AKCIJA

Ukrajinci napali tvornicu čak 1700 kilometara duboko u teritoriju Rusije

Reuters je prethodno izvijestio da je pet ruskih kemijskih tvrtki isporučilo više od 75 % materijala koje su koristile tvornice eksploziva i baruta

Kemijski pogon Azot, arhivska fotografija

 Elizaveta Becker/akg-images/profimedia
Reuters je prethodno izvijestio da je pet ruskih kemijskih tvrtki isporučilo više od 75 % materijala koje su koristile tvornice eksploziva i baruta

Ukrajinski su dronovi noćas napali kemijski pogon Azot u ruskom Permskom kraju, izvijestio je regionalni guverner Dmitrij Mahonin.

Napad je nakratko poremetio proizvodnju u pogonu, koji je jedan od najvećih ruskih proizvođača dušičnih gnojiva i ključni dobavljač kemikalija koje se koriste u poljoprivredi i eksplozivima, javlja Kyiv Independent.

Pogon je smješten oko 1700 kilometara od teritorija pod kontrolom Ukrajine. Proizvodi amonijak, ureu i amonijev nitrat, kao i viši alifatski i kristalni natrijev nitrit. Prošle je godine izviješteno o rekordnoj proizvodnji od više od 2,3 milijuna tona proizvoda.

- Napad neprijateljskih dronova izveden je noću... Došlo je do kratkog prekida tehnološkog ciklusa u Azotu. Hitne službe nastavljaju raditi na mjestu događaja, a uspostavljen je i operativni stožer, rekao je Mahonin.

Reuters je prethodno izvijestio da je pet ruskih kemijskih tvrtki isporučilo više od 75 % materijala koje su koristile tvornice eksploziva i baruta u zemlji od početka rata.

Rusko Ministarstvo obrane je izvijestilo da su njihove snage oborile 20 ukrajinskih dronova iznad teritorija pod ruskom kontrolom, ali nisu spomenuli nikakvu aktivnost u Permskom kraju. Radi se o kraju smještenom na granici europske i azijske Rusije, daleko od prvih crta bojišnice. Udari na tom mjestu pokazuju sposobnost Ukrajine da cilja vojnu infrastrukturu duboko unutar Rusije, piše Kyiv Independent.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. studeni 2025 17:58